19 C
Τρίτη, 19 Μαρτίου, 2024

Χάλκινο μετάλλιο στο ομαδικό της κλάσης 10 ο Διακουμάκος στο όπεν Α.Με.Α. της Τσεχίας

Η ελληνική επιτραπέζια αντισφαίριση κατάφερε να κατακτήσει ένα ακόμα μετάλλιο σε διεθνές τουρνουά για άτομα με αναπηρίες μέσα στο 2018. Το πέτυχε με τον Αλέξανδρο Διακουμάκο στο ομαδικό της κλάσης 10 στο τσεχικό όπεν, που ολοκληρώθηκε το Σάββατο στην Οστράβα. Ο πρωταθλητής Ελλάδας στην ΤΤ10 (την τελευταία κατηγορία των όρθιων αθλητών) πήρε την 3ηθέση με τον Γάλλο Μπενουά Γκρασέ. Προχώρησαν ως νικητές ομίλου κι έχασαν στην 4άδα με 2-0 από τη μικτή Χιλής/Ιαπωνίας. Με ξένο συμπαίκτη αγωνίστηκε και ο Μάριος Χατζηκυριάκος στο ομαδικό της κλάσης 7. Συνεργάστηκε με τον Ρουμάνο Γκαμπριέλ Νικολέσκου κι έμειναν στην προκριματική φάση, αλλά πρέπει να σημειωθεί ότι ο πρωταθλητής Ελλάδας της ΤΤ6 έπαιξε στην αμέσως επόμενη κατηγορία από αυτή, στην οποία βρίσκεται με βάση την αναπηρία του.

Στην κλάση 10 σχηματίστηκαν τρία προκριματικά γκρουπ. Η μικτή Ελλάδας/Γαλλίας ήταν επικεφαλής στο 2ο γκρουπ και ήρθε 1η με δύο νίκες. Επιβλήθηκε 2-0 της Ρωσίας και με το ίδιο σκορ της Αρμενίας. Ο Διακουμάκος είχε δύο παιχνίδια στο διπλό με τον Γκρασέ, όπου σημείωσαν νίκες με 3-0 σετ κι ένα με Ρώσο αντίπαλο όπου επιβλήθηκε με το ίδιο σκορ. Αργότερα, στα νοκ άουτ, το δίδυμο πέρασε χωρίς αγώνα στα ημιτελικά καθώς ήταν στη βάση του ταμπλό ως νούμερο 2 φαβορί. Με εξασφαλισμένο το μετάλλιο (καθώς δεν υπάρχουν ματς για τις θέσεις 3-4) κυνήγησε την είσοδο στον τελικό αντιμετωπίζοντας τη μικτή Χιλής/Ιαπωνίας. Γνώρισε την ήττα με 2-0 και αρκέστηκε στο χάλκινο μετάλλιο. Στο διπλό ο Διακουμάκος και ο Γκρασέ έχασαν με 3-0 σετ από τους Χαγιούμα Άμπε/Μανουέλ Φελίπε Φαρίας. Προσπάθησαν για το καλύτερο, όμως οι αντίπαλοι είχαν τέλεια τακτική και ρίσκαραν με επιτυχία σε όλο το ματς. Ο αγώνας κρίθηκε με οριακή διαφορά στο καθοριστικό σετ, ο συμπαίκτης του Διακουμάκου προηγήθηκε με 2-0 σετ, αλλά έχασε τα επόμενα.

Στην κλάση 7 έγιναν τέσσερα προκριματικά γκρουπ. Η μικτή Ελλάδας/Ρουμανίας πήρε μέρος στο 2ο και περιορίστηκε στην τελευταία θέση. Έχασε 2-0 από την επικεφαλής Κροατία και 2-1 από την Ελβετία. Σε ατομικό επίπεδο ο Χατζηκυριάκος έδωσε δύο ματς. Από τον Ελβετό Τόμας Ρόζεναστ ηττήθηκε με 3-0 σετ κι από τον Κροάτη Βιέκοσλαβ Γκρεγκόροβιτς με 3-2. Από κει και πέρα είχε δύο παιχνίδια στο διπλό με τον Νικολέσκου. Έχασαν 3-2 σετ από τους Ελβετούς και 3-0 από τους Κροάτες.