19 C
Τρίτη, 19 Μαρτίου, 2024

Ανεπανάληπτος Θρίαμβος σε φιλικό τουρνουά μεταξύ Green Aίr Παφιακού επί Ολυμπιακού Π. στο «Ευ. Φλωράκης»

Σπουδαία από κάθε άποψη νίκη πέτυχε ο πρωταθλητής 2018 Green Αir Παφιακός ο οποίος στο μεγάλο Τελικό του 17ου τουρνουά «Ευάγγελος Φλωράκης» θριάμβευσε επικρατώντας με 3-0 του Ολυμπιακού Πειραιώς ο οποίος περιορίστηκε στη δεύτερη θέση.

Με τη νίκη της η ομάδα του Ρίστιτς απέδειξε και τη φετινή δυναμική της αφού μια νίκη επί του Ολυμπιακού Π. μετρά πολύ έστω και σε φιλικό επίπεδο.

Εντυπωσιακός στο πρώτο σετ ο Green Air Παφιακός όχι μόνο είδε κατάματα τον Ολυμπιακό, αλλά ήταν καλύτερος και κέρδισε με 25-19 κάνοντας το 1-0 αιφνιδιάζοντας τους «ερυθρόλευκους» σε 27 λεπτά.

Η ομάδα του Μαρτίνεθ που αγωνίστηκε με ξένους, βελτιώθηκε πάρα πολύ στο δεύτερο σετ και έδειξε αποφασισμένη να διεκδικήσει το σετ. Η ομάδα του Ρίστιτς όμως ήταν πάρα πολύ καλή κερδίζοντας στους έξτρα πόντους με 26-24 γράφοντας το 2-0 σετ σε 32 λεπτά. Σημειώνεται ότι οι Παφίτες ξέφυγαν με 09 -16, δέχθηκαν την αντεπίθεση των «ερυθρολεύκων» αλλά άντεξαν.

Εξίσου εντυπωσιακό ήταν και το τρίτο σετ του τελικού με τις δυο ομάδες να μάχονται για κάθε φάση με τους πρωταθλητές μας να κερδίζουν τελικά 27-25 μέσα σε 34 λεπτά σε ένα γκραν – γκινιόλ αγώνα και να κατακτούν τον τίτλο κερδίζοντας με 3-0 σετ. Στο σετ η ομάδα του Ρίστιτς είχε το πάνω χέρι αφού προηγείτο σταθερά με μικρή διαφορά τριών πόντων.

Τον αγώνα παρακολούθησαν 350 φίλαθλοι εκ των οποίων 50 οπαδοί του Ολυμπιακού Π. Η αυλαία του τουρνουά που είχε μεγάλη επιτυχία και οι απονομές έγιναν στη Λέσχη Αξιωματικών Πάφου.

OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Π. (Φ. Μαρτίνεθ): Φράγκος, Μπέμε, Κουμεντάκης, Ανδρεάδης, Στοιβαχτής , Σμιτ, – Λίμπερο: Δαρίδης. – Αλλαγές: Xριστοφιδέλης, Πετρέας, Ζουπάνης.

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ (Λ. Ρίστιτς): Oικονομίδης, Χους, Κνέζεβιτς, Ασπιώτης,  Ουϊλιαν, Ευσταθίου –Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου. – Αλλαγές: Kωνσταντινίδης, Ανδρέου.

H Νέα Σαλαμίνα κατέκτησε την 3η θέση στο τουρνουά «Ευάγγελος Φλωράκης» στην Πάφο σφού στον μικρό τελικό της διοργάνωσης κέρδισε το ΑΠΟΕΛ με 3-1 μετά από ένα πολύ ανταγωνιστικό αγώνα.

Οι δυο ομάδες τα έδωσαν όλα για τη νίκη με τους «ερυθρόλευκους» να είναι καλύτεροι στα σημεία και να επικρατούν στα δυο από τα τέσσερα σετ με 30-28. Συγκεκριμένα στο πρώτο η ομάδα του Μπρουκς κέρδισε μετά από μάχη 30-28. Στο δεύτερο σετ η Νέα Σαλαμίνα ήταν καλύτερη και κέρδισε 25-19 αυξάνοντας σε 2-0 το σκορ.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» του Λούη Λοϊζου αντέδρασαν στη συνέχεια και μπήκαν στον σγώνα στο τρίτο σετ επικρατώντας 23-25 με συνέπεια να μειώσουν σε 1-2. Το τέταρτο σετ ήταν πραγματικό ντέρμπι με τους «ερυθρόλευκους» να επικρατούν 30-28 και να κερδίζουν με 3-1 σετ τον αγώνα εξασφαλίζοντας ταυτόχρονα την 3η θέση.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ(Φρ. Μπρουκς): Χρυσοστόμου, Κορνιένκο, Σιαπάνης, Ζηκάκης, Παφίτης, Λαρραχόντο, -Λίμπερο: Αντωνίου – Αλλαγές Γκιμόντ, Καλαφάτης, Σοφοκλέους, Βαρνάβα.

ΑΠΟΕΛ (Λ. Λοϊζου): Χρυσοστόμου, Κασαμπαλής, Χαλάντα, Αβερκίου, Γεωργίου, Φράγκου – Λίμπερο: Παντελή.