tentoglou vathro1
tentoglou vathro1

Τα ονόματα αθλητών και αθλητριών που εντάσσονται στις τέσσερις κατηγορίες του σχεδιασμού επικύρωσε το διοικητικό συμβούλιο μετά τη συνεδρίαση του ΣΕΓΑΣ.

Οι επιτυχίες των εθνικών μας ομάδων στη διάρκεια της χρονιάς είχαν ως ευχάριστη συνέπεια  εννέα πρωταθλητές και πρωταθλήτριες μας να βρουν θέση στην πρώτη κατηγορία, ενώ είναι αρκετοί οι αθλητές των μικρότερων κατηγοριών που κατάφεραν να πετύχουν τα κριτήρια και να ενταχθούν στον σχεδιασμό.

Συνολικά ο φετινός σχεδιασμός αποτελείται από 38 αθλητές και αθλήτριες, που κατάφεραν να διακριθούν στις υποχρεώσεις των εθνικών ομάδων όλων των κατηγοριών, αλλά και να σημειώσουν εξαιρετικές επιδόσεις (δείτε εδώ τα αναλυτικά κριτήρια για την ένταξη στις κατηγορίες σχεδιασμού). Το επόμενο διάστημα αναμένεται να ανακοινωθούν οι προεθνικές ομάδες, αλλά και η κατηγορία στήριξης.

Αναλυτικά τα ονόματα ανά κατηγορία

ΠΡΩΤΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

α/αΟνοματεπώνυμοΑγώνισμαΕπίδοση-θέσηΑγώναςΠροπονητής
1Κατερίνα ΣτεφανίδηΕπί κοντώ4,85- 1ηΕυρωπαϊκό Πρωτάθλημα ανοικτούΜίτσελ Κρίερ
2Μαρία Μπελιμπασάκη400 μ.50.45-2ηΕυρωπαϊκό ανοικτούΚώστας Ηλίας
3Βούλα ΠαπαχρήστουΤριπλούν14,60-1ηΕυρωπαϊκό ανοικτούΓιώργος Πομάσκι
4Μίλτος ΤεντόγλουΜήκος8,25-1ηΕυρωπαϊκό ανοικτούΓιώργος Πομάσκι
5Νικόλ ΚυριακοπούλουΕπί κοντώ4,80-2ηΕυρωπαϊκό ανοικτούΑνδρέας Τσώνης
6Δημήτρης ΤσιάμηςΤριπλούν16,78-3ηΕυρωπαϊκό ανοικτούΔημήτρης Σιούντρης
7Αντώνης ΜέρλοςΎψος2,23-1ηΠαγκόσμιο Κ20Πέτρος Κυπριανού
8Κωνσταντίνος ΦιλιππίδηςΕπί κοντώ5,75 Ανοικτός12η  επίδοση παγκοσμίωςΔημήτρης Κυτέας
9Εμμανουήλ ΚαραλήςΕπί κοντώ5,78 ΚλειστόςΠαγκόσμιο ρεκόρ Κ20Ανδρέας Τσώνης
ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ     
      
α/αΟνοματεπώνυμοΑγώνισμαΕπίδοση-ΘέσηΑγώναςΠροπονητής
1Γιάννης ΚυριαζήςΑκοντισμόςΤραυματίαςΤραυματίαςΘωμάς Κυριαζής
2Οδυσσέας ΜουζενίδηςΣφαιροβολία20,67-3ηΕυρωπαϊκό Κ20Γιώργος Μποτσκαριώβ
ΤΡΙΤΗ  ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ     
      
α/αΟνοματεπώνυμοΑγώνισμαΕπίδοση-ΘέσηΑγώναςΠροπονητής
1Κώστας Δουβαλίδης110 μ εμπ14.56-14ηΌριο στον αγώνα στόχο Ευρωπαϊκό Α/ΓΜπάμπης Σδρόλας
2Ελισσάβετ Πεσιρίδου100 εμπ13.02-13ηΌριο στον αγώνα στόχο Ευρωπαϊκό Α/ΓΙωάννα Σιώμου
3Κώστας ΜπανιώτηςΎψος2,21-11ηΕυρωπαϊκό Α/ΓΓιώργος Τσούγκος 
4Νικόλαος ΣκαρβέληςΣφαιροβολία20,25-11ηΕυρωπαϊκό Α/ΓΜηνάς Κυριάκος
5Σταματία ΣκαρβέληΣφυροβολία67,97Όριο στον αγώνα στόχο Ευρωπαϊκό Α/ΓΑλέξανδρος Παπαδημητρίου
6Δέσποινα Μουρτά400 μ52.96Όριο στον αγώνα στόχο Ευρωπαϊκό Α/ΓΝτίνα Μπορνιβέλη
7Έλενα  ΠόλακΕπί Κοντώ4,45Όριο στον αγώνα στόχο Ευρωπαϊκό Α/ΓΕμμανουήλ Καραγιάννης
8Χρυσούλα ΑναγνωστοπούλουΔισκοβολία57,34-10ηΕυρωπαϊκό Α/ΓΓιάννης Δόνδωρος
9Λυκούργος Τσάκωνας200μ20.49-11ηΌριο στον αγώνα στόχο Ευρωπαϊκό Α/ΓΆρης Βισκαδουράκης