1 4
1 4

Στο ντέρμπι κορυφής της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος χάντμπολ ΟΠΑΠ αντρών Β΄κατηγορίας η ομάδα του Κέντρου Νεότητος νίκησε εκτός έδρας τον Α.Ο. Αραδίππου με 23-22, ξέφυγε στο +3  και 2 αγωνιστικές πριν τη λήξη του πρωταθλήματος βρίσκεται αγκαλιά με την στέψη της σαν πρωταθλήτρια, για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Η Αραδίππου έπαιζε σε αυτό το παιγνίδι το τελευταίο της χαρτί στην διεκδίκηση του τίτλου. Μόνο με νίκη μπορούσε να ελπίζει και πάλεψε το παιγνίδι με όλες της τις δυνάμεις. Για ένα 20λεπτο στο πρώτο ημίχρονο οι δύο αντίπαλες πήγαιναν χέρι με χέρι στο σκορ (20΄7-8).  Έχοντας όμως έναν οργανωτή όπως ο Κώστας Κόκκινος κι έναν πίβοτ με την εμπειρία του Χρίστου Χριστοδούλου, ήταν λογικό ότι το ΚΝ Αγίων Τριμιθιάς σε κάποια φάση θα έκανε την … υπέρβαση. Αυτό έγινε στο τελευταίο δεκάλεπτο του ημιχρόνου όπου με εξαιρετική άμυνα και με καλές επιθετικές επιλογές, οι φιλοξενούμενοι έφυγαν για τα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα με 9-13.

Στην επανάληψη το Κέντρο Νεότητος συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο μέρος. Έχοντας τον έλεγχο του παιγνιδιού κατάφερε να ανοίξει την ψαλίδα της διαφοράς μέχρι και στο +6 (9-15). Και αφού 6΄πριν το τέλος το σκορ ήταν στο 18-23 κι  όλα έδειχναν ότι θα πανηγύριζε μια εύκολη νίκη, η Αραδίππου έκανε την τελική της αντεπίθεση. Μια αντεπίθεση διαρκείας που είχε σαν αποτέλεσμα δευτερόλεπτα πριν το τέλος να κατεβάσει τη διαφορά στο κατώτατο της σημείο (22-23) και να διεκδικήσει μια ανεπανάληπτη ανατροπή. Δεν τα κατάφερε όμως και το ΚΝ Αγίων Τριμιθιάς πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη, που όπως έχουμε προαναφέρει το φέρνει αγκαλιά με την κατάκτηση του φετινού τίτλου.

Σκόραραν για την Αραδίππου οι Π. Παύλου 2, Κ. Χαραλάμπους 9, Π. Μιχαήλ 5, Γ. Νέιλορ 3 και Κ. Γεωργίου 1, ενώ τα τέρματα του ΚΝ Αγίων Τριμιθιάς πέτυχαν οι Χρ. Χριστοδούλου 5, Α. Χριστοφή 1, Γ. Τριμιθιώτης 3, Σ. Γιασεμή 1, Α. Λοϊζίδης 2, Κ. Κόκκινος  5, Χρ. Γιασεμή 5 και Α. Τσαπαρής 1.

ΘΟΪ Αυγόρου – Ελληνισμός

Ο αγώνας δεν διεξήχθη καθώς  πριν από την αναμέτρηση του ΘΟΪ με τον Ελληνισμό που ήταν προγραμματισμένος να ξεκινήσει στις 5 μ.μ. το κλειστό της Τεχνικής του Αυγόρου φιλοξενούσε αγώνα μπάσκετ, ο οποίος δεν ολοκληρώθηκε εμπρόθεσμα.  Έτσι ο αγώνας αναβλήθηκε.  η  ΚΟΧ θα επιληφθεί του θέματος και το πιο πιθανό είναι να ορίσει την διεξαγωγή του αγώνα σε άλλη μέρα και  ώρα.