20 C
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Πέμπτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα για την Ενωση

Αν και η Ένωση βρέθηκε να προηγείται με 15 πόντους διαφορά, η Αναγέννηση μπόρεσε να μειώσει στον πόντο στην τέταρτη περίοδο και να κυνηγήσει μέχρι τέλους την προσπάθεια της για την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα. Στο τέλος οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 77-67 και πέτυχαν την πέμπτη τους νίκη. Συναρπαστικό το παιχνίδι, με την αγωνία να παραμένει μέχρι και τα τελευταία στάδια του. Κορυφαίος παίκτης της αναμέτρησης ο Χάσκισον με 19 πόντους (3 τρίποντα, 8 ριμπάουν, 3 ασσίστ).

Ισορροπημένα ήταν τα πρώτα στάδια της αναμέτρησης, με την Αναγέννηση να παίρνει προβάδισμα με 2-0 με δύο ελεύθερες βολές του Ντουμάρς, και τον Μακλέιν με τρεις δικούς του πόντους να κάνει το 3-2 για την Ένωση, προτού ο Αντωνίου με λέι απ δώσει ξανά προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με 4-3. Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ισορροπημένο, με το σκορ στο 4:17 να είναι στο 7-7.  Έπειτα οι γηπεδούχοι με ένα σερί δέκα πόντων έφεραν το σκορ στο 17-7, ενώ στο τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα η Αναγέννηση ευτύχισε και σημείωσε άλλους τέσσερις πόντους και μείωσε σε 17-11.

Με παρόμοιο τρόπο κύλισε ο αγώνας και στην δεύτερη περίοδο, με το παιχνίδι να είναι ισορροπημένο στα πρώτα στάδια του, και την Ένωση να καταφέρνει να δημιουργεί διαφορά δώδεκα πόντων στο 14:00 του παιχνιδιού (28-16). Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν και με πέντε πόντους από τον Ντουμάρς μείωσαν την διαφορά στους εφτά (28-21). Οι δύο ομάδες πέτυχαν από ακόμα οκτώ πόντους μέχρι την λήξη του ημιχρόνου, με την διαφορά του σκορ να διατηρείται στους οκτώ πόντους (36-29).

Στην επανάληψη η αναμέτρηση ξεκίνησε και πάλι με τις ομάδες να κάνουν ισορροπημένο παιχνίδι, με το σκορ να φθάνει στο 41-35 μετά από ενάμιση λεπτό αγώνα. Έπειτα οι γηπεδούχοι με επτά πόντους (τρεις ο Χάσκισον και τέσσερις ο Μακλέιν) έφεραν το σκορ στο 48-35. Η Ένωση διατήρησε την διαφορά των 13 πόντων και στην συνέχεια όπου το σκορ ήταν στο 53-40, στα μισά της τρίτης περιόδου. Με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου η Αναγέννηση μείωσε κατά τρεις πόντους, με το σκορ να φθάνει στο 61-51.

Εντυπωσιακά ξεκίνησε στην τέταρτη περίοδο η Αναγέννηση που σημείωσε δεκατέσσερις πόντους και δέχθηκε πέντε, με αποτέλεσμα να μειώσει την διαφορά στον ένα πόντο (66-65). Η Ένωση απάντησε με τέσσερις πόντους από τους Χάσκισον και Χοτ, φέρνοντας την διαφορά στους πέντε (70-65), τρία λεπτά και είκοσι δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Τουμπάζος στην συνέχεια με κάρφωμα μείωσε σε 70-67, με τους “βυσσινί” να σημειώνουν επτά ακόμα πόντους μέχρι το τέλος και να επικρατούν με 77-67.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-11, 36-29, 61-51, 77-67