Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Διεθνείς επιτυχίες σε μπότσια, παρασνόουμπορντ και τένις με αμαξίδιο

Στο τάι μπρέικ χάθηκε το μετάλλιο για τους Καπλάνη/Μόρφη Μέτζου στο Ζάγκρεμπ.

Στο τάι μπρέικ του «μικρού τελικού», στο BISFed 2019 Boccia Regional Open που διεξήχθη στο Ζάγκρεμπ, χάθηκε το μετάλλιο για το ελληνικό δίδυμο στα ζευγάρια BC4. Οι Νικόλαος Καπλάνης και Χρυσή Μόρφη Μέτζου έφτασαν στα ημιτελικά με δύο νίκες (7-6 Ουκρανία, 5-4 Γαλλία) σε τρεις αγώνες.

Στα ημιτελικά το ελληνικό δίδυμο ηττήθηκε 8-0, ενώ διεκδίκησε το χάλκινο μετάλλιο απέναντι στο Αζερμπαϊτζάν. Στην κανονική διάρκεια ο αγώνας έληξε ισόπαλος 4-4 όμως έχασε στο τάι μπρέικ με σκορ 1-0 με αποτέλεσμα να καταλάβει την 4η θέση της τελικής κατάταξης.

Έβδομος ο Πετράκης στο Cross Upper του Παγκοσμίου πρωταθλήματος παρασνόουμπορντ

Την 7η θέση στο Cross Upper Limb Imp. του Παγκοσμίου Πρωταθήματος παρασνόουμπορντ που διεξήχθη στην Φινλανδία κατέλαβε ο Κωνσταντίνος Πετράκης. Ο Έλληνας πρωταθλητής είχε μια πτώση στα ημιτελικά, κι ενώ βρισκόταν στην κορυφή του γκρουπ, με αποτέλεσμα να χάσει την πρόκρισή του στον τελικό όπου θα διεκδικούσε μετάλλιο.

«Υπάρχει μικρή απογοήτευση αλλά συνεχίζουμε δυνατά», έγραψε στον προσωπικό του λογαριασμό στο fb ο Πετράκης, ο οποίος να θυμίσουμε ότι ήταν ο μοναδικός εκπρόσωπος της Ελλάδας στου Χειμερινούς Παραολυμπιακούς Αγώνες της Νοτίου Κορέας το 2018.

Ο Πετράκης ήταν 8ος στον προκριματικό με 57.10. Στον 1ο προημιτελικό κατετάγη 2ος, ενώ στον 1ο ημιτελικό πήρε την 4η θέση. Στον Final Bronze κατέλαβε την 3η θέση, που τον έφερε και στην 7η θέση της τελικής κατάταξης.

Σπουδαία εμφάνιση από τον Λαζαρίδη στο διπλό του Vilamoura Open 2019

Σπουδαία εμφάνιση που συνοδεύτηκε με παρουσία στα ημιτελικά, πραγματοποίησε ο Γιώργος Λαζαρίδης στο τουρνουά τένις με αμαξίδιο, Vilamoura Open 2019, που διεξήχθη στην Πορτογαλία. Με συμπαίκτη τον Ολλανδό Ρόντι Ντε Μπίε, ο Μεσσήνιος τενίστας, στον δρόμο για τον ημιτελκό νίκησαν τους Γιάους/Κέλερ (Ελβετία) με 6/4 6/2 αλλά και τους Ρίγκλερ (Αυστρία)/Σισκάρ Μεσεγκουέρ (Ισπανία) με 1/6 6/4 10/7. Στον ημιτελικό, απέναντι στους Φλο/Λάνγκμαν (Αυστρία), αν και κατέκτησαν το πρώτο σετ με 6/4, τελικά έχασαν τα δύο επόμενα με 6/4 και 10/5 με αποτέλεσμα να μείνουν εκτός τελικού.

Όσον αφορά στον Κωνσταντίνο Διαλεκτόπουλο, αγωνίστηκε στο τουρνουά με συμπαίκτη τον Εσθονό Βούγκλα, όμως αποκλείστηκαν πρόωρα μετά την ήττα 6/0 6/0 από τους Γκαρθία Βένα/Ορτίθ (Ισπανία).

Οι δύο Έλληνες τενίστες, από αύριο κι έως τις 7 Απριλίου, θ` αγωνιστούν στην προκριματική φάση του Παγκοσμίου κυπέλλου (BNP PARIBAS QUALIFICATION TOURNAMENT) που θα γίνει επίσης την Βιλαμούρα. Μαζί τους θα βρίσκεται και ο Στέφανος Διαμαντής, ο οποίος κατέχει την καλύτερη θέση από ελληνικής πλευράς στην παγκόσμια κατάταξη και συγκεκριμένα την 18η (o Λαζαρίδης είναι 62ος). Οι ελληνικές ρακέτες θ` αγωνιστούν στα προκριματικά του Παγκοσμίου κυπέλλου υπό την καθοδήγηση του ομοσπονδιακού προπονητή Γιώργου Κόντου.