Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Παιχνίδι που θα ζήλευαν στην 1η κατηγορία

Το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου και το Πανεπιστήμιο Κύπρουαναμετρήθηκαν στα πλαίσια του Πανεπιστημιακού Πρωταθλήματος Πετόσφαιρας Γυναικών και πρόσφεραν ένα πολύ ωραίο θέαμα σε ένα αγώνα που θα ζήλευαν ακόμη και στην 1η κατηγορία.

Το ξεκίνημα του πρώτου σετ έδειξε την δυσκολία του παιχνιδιού αφού μέχρι και το 7 – 7 οι δύο ομάδες κέρδιζαν πόντο με πόντο. Έπειτα το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου πήρε τους επόμενους 2 πόντους και του έδωσαν την ψυχολογία για να φτάσει στο 15 – 7 (με σερί σερβίς από την Β. Χαραλάμπους) στο time out. Οι πετοσφαιρίστριες του Πανεπιστημίου Κύπρου δεν το έβαλαν κάτω μείωσαν στο 18 – 12 αλλά το 23 – 16 έκανε ακόμα πιο δύσκολο το έργο τους. Το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου κέρδισε το πρώτο σετ με 25 – 17.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε κάπως περίεργα αφού οι δύο ομάδες είχαν κάποια λανθασμένα σερβίς με την ομάδα του Πανεπιστημίου Κύπρου να παίρνει προβάδισμα 2 – 3. Το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου γύρισε το παιχνίδι σε 5 – 3 και έφτασε στο 10 – 4. Οι δύο ομάδες έδιναν κάθε δευτερόλεπτο ρεσιτάλ καρφωμάτων και υποδοχών με το Πανεπιστήμιο Κύπρου να μειώνει στο 16 – 14 και με το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου να ελέγχει το παιχνίδι φτάνοντας στο 19 – 14. Το παιχνίδι έφτασε στο 20 – 20 με το Πανεπιστήμιο Κύπρου να παίρνει προβάδισμα βάζοντας φωτιά στον αγώνα. Το Πανεπιστήμιο Κύπρου έφτασε στο 21 – 23, το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου ισοφάρισε και έτσι έφτασαν στο 24 – 24. Το Πανεπιστήμιο Κύπρου είχε το πρώτο λόγο για το σετ αφού σέρβιρε για την νίκη στο 24 – 25 αλλά δεν τέλειωσε το σετ και έτσι το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου άδραξε την ευκαιρία και τέλειωσε το σετ με 27 – 25 με τις πετοσφαιρίστριες των δύο ομάδων να τα δίνουν όλα στο γήπεδο.

Τα δύο προηγούμενα σετ έδωσαν την εντύπωση πως το παιχνίδι είχε ήδη τελειώσει αφού οι θεατές έζησαν αρκετές συγκινήσεις. Το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου έφτασε στο 6 – 4, 10 – 6 και 18 – 11 στο time out. Αφού όλοι πίστεψαν πως κάπου εδώ τελειώνει το παιχνίδι το Πανεπιστήμιο Κύπρου μπήκε στο γήπεδο και τους χάλασε τα σχέδια αφού έφτασαν στο 18 – 18, πήραν προβάδισμα με 18 – 19 (μετά από σερί σερβίς της Α. Κοντού), έπειτα 20 – 22 και πήρε το 3ο σετ με 22 – 25.

Το 4ο σετ βρήκε το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου αποφασισμένο να τελειώσει το παιχνίδι. Το 4 – 1 ισοφαρίστηκε σε 4 – 4, και το time out βρήκε μπροστά το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου με 13 – 6. Το 18 – 11 θύμισε στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου το προηγούμενο σετ  και έτσι απέφυγαν στραβοπατήματα φτάνοντας στο 21 – 12 και στο τελικό 25 – 15.

Ο αγώνας αυτός πρόσφερε θέαμα και αγωνία στους θεατές που ακολουθούν κυρίως την ομάδα του Ευρωπαϊκού Πανεπιστήμιο Κύπρου στα εντός έδρας παιχνίδια και δίνουν δύναμη στην ομάδα τους. Ανάμεσα στους θεατές και ο Πρόεδρος της Κυπριακής Ομοσπονδίας Πανεπιστημιακού Αθλητισμού, κος Μιχάλης Κρασιάς, που είδε τις δύο ομάδες να βρίσκονται σε αρκετά καλό επίπεδο.

Οι ομάδες αγωνίστηκαν με τις:

Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου: Ιωάννου Σ, Χαραλάμπους Β, Χριστοδούλου Α, Βαποράκη Ε, Οικονόμου Σ, Χρυσοστομίδου Χ, Χρυσοστομίδου Ρ, Μαραγκού Γ, Χριστοδούλου X, Πουλλάκου Π, Νικολοπούλου Σ, Τζιαπούρα Μ.

Πανεπιστήμιο Κύπρου: Κοντού Α, Λεωνίδου Λ, Οικονομίδου Λ, Σεργίου Θ, Λιάτσου Α, Δαυίδ Χ, Αλεξάνδρου Ε, Μαραγκού Ε, Αγαθαγγέλου Ε.