17 C
Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024

Νικόλας Βασιλείου και Κωνσταντίνα Νικολάου κέρδισαν το «Κύπελλο Λάρνακας» στο σκητ!

Εκπληκτική η νεάνιδα Αναστασία Ελευθερίου στον τελικό, κατέλαβε τη δεύτερη θέση μεταξύ των γυναικών, ενώ στους έφηβους κέρδισε ο Σωτήρης Ανδρέου και στους παίδες ο Γιώργος Πετρίδης

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησαν το φετινό πρωτάθλημα σκητ οι διεθνείς σκοπευτές μας Νικόλας Βασιλείου της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας και Κωνσταντίνα Νικολάου της Σκοπευτικής Οργάνωσης Αμμοχώστου, οι οποίοι κέρδισαν τον πρώτο αγώνα του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ 2019. Ο αγώνας ήταν για το «Κύπελλο Λάρνακας» κι έγινε το περασμένο Σαββατοκύριακο 2 και 3 Φεβρουαρίου στο Ολυμπιακό σκοπευτήριο της πόλης του Ζήνωνα.

Στη γενική κατάταξη των ανδρών, επικεφαλής στον τελικό πέρασε ο Σωτήρης Αντωνίου της ΣΚΟΛΕΥ με 121/125 και τον ακολούθησε ο Ανδρέας Χάσικος του ΣΚΟΛΑΡ με 119/125, ενώ οι αθλητές της ΣΚΟΛΕΥ Νικόλας Βασιλείου και Τάσος Χαπέσιης πέρασαν με 118/125 και ο συναθλητής τους Μενέλαος Μιχαηλίδης με 117/125. Την εξάδα συμπλήρωσε ο Γιώργος Καζάκος της ΣΚΟΕΠΑ με 115/125, ο οποίος λόγω κωλύματος δεν αγωνίστηκε και περιορίστηκε στην έκτη θέση. Πέμπτος κατετάγη ο Σωτήρης Αντωνίου με 24/30 και τέταρτος ο Τάσος Χαπέσιης με 31/40, ενώ ο Μενέλαος Μιχαηλίδης με 44/50 εξασφάλισε το χάλκινο μετάλλιο. Για το χρυσό μετάλλιο «μονομάχησαν» οι Νικόλας Βασιλείου και Ανδρέας Χάσικος, για να κερδίσει τελικά ο πρώτος με 55/60 έναντι 53/60 του αντιπάλου του.

Στη γυναικεία κατάταξη, επικεφαλής από τον προκριματικό, πέρασαν οι αδελφές Παναγιώτα και Σωτηρία Ανδρέου της ΣΚΠΟΕΠΑ με 114/125 και 113/125 αντίστοιχα και τις ακολούθησε η Λουΐζα Θεοφάνους της ΣΚΟΛΕΥ με 110/125. Η μετέπειτα νικήτρια πέρασε με 106/125, ενώ η νεάνιδα Αναστασία Ελευθερίου της ΣΚΟΛΕΜ συγκέντρωσε 96/125. Η Σωτηρία αποχώρησε πρώτη με 18/30 και την ακολούθησε η Παναγιώτα με 27/40, ενώ η Λουΐζα κατέλαβε την τρίτη θέση με 34/50. Στη «μονομαχία» του χρυσού μεταλλίου, η νεάνιδα Αναστασία Ελευθερίου που αποτέλεσε και την ευχάριστη έκπληξη του τελικού εξασφάλισε το αργυρό μετάλλιο με 41/60 δυο επιτυχίες λιγότερες από τη Κωνσταντίνα Νικολάου που κατέκτησε την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο με 43/60.

Στις άλλες κατηγορίες, ο νεαρός Σωτήρης Ανδρέου της ΣΚΟΕΠΑ ήταν ο νικητής στην Α’ κατηγορία των εφήβων με 114/125, ο Κλεάνθης Βαρναβίδης της ΣΚΟΛΕΥ με 111/125 πρώτευσε στη Β’ κατηγορία των εφήβων και ο μικρός Γιώργος Πετρίδης στους παίδες με 103/125. Τέλος, στη γενική κατάταξη της Β’ κατηγορίας κέρδισε ο Σαλίχ Οντάι της ΣΚΟΑΜ με 113/125.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα του πρώτου αγώνα σκητ, για το «Κύπελλο Λάρνακας» ήταν τα ακόλουθα σε κάθε κατηγορία:

ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ

1. Νικόλας Βασιλείου ΣΚΟΛΕΥ 55/60  (118/125)
    2. Ανδρέας Χάσικος ΣΚΟΛΑΡ 53/60  (119/125)
    3. Μενέλαος Μιχαηλίδης ΣΚΟΛΕΥ 44/50  (117/125)
    4. Τάσος Χαπέσιης ΣΚΟΛΕΥ 31/40  (118/125)
    5. Σωτήρης Αντωνίου ΣΚΟΛΕΥ 24/30  (121/125)
    6. Γιώργος Καζάκος ΣΚΟΕΠΑ —       (115/125)

ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

1. Κωνσταντίνα Νικολάου ΣΚΟΑΜ 43/60  (106/125)
    2. Αναστασία Ελευθερίου ΣΚΟΛΕΜ 41/60  (  96/125)
    3. Λουΐζα Θεοφάνους ΣΚΟΛΕΥ 34/50  (110/125)
    4. Παναγιώτα Ανδρέου ΣΚΟΕΠΑ 27/40  (114/125)
    5. Σωτηρία Ανδρέου ΣΚΟΕΠΑ 18/30  (113/125)