24 C

Η Πετρολινα ΑΕΚ έτυχε δύσκολη νίκη κόντρα στην Κάπατσος Ομόνοια

Μπορεί οι βαθμολογικές διαφορές που χωρίζουν τις δύο ομάδες στο πρωτάθλημα να είναι αρκετά μεγάλες, όμως η Πετρολίνα ΑΕΚ δεν είχε ένα εύκολο απόγευμα κόντρα στην Καπάτσος Ομόνοια. Η ομάδα της Λάρνακας επικράτησε με 72-62, σε ένα αγώνα που έγινε στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας “Τάσος Μητσόπουςλος”. Αρκετές απουσίες είχαν οι γηπεδούχοι, αφού εκτός λόγω τραυματισμών έμειναν οι Πρίμοζ Μπρέζετς και Τόμισλαβ Πέτροβιτς, ενώ ο Παναγιώτης Τρισόκκας αγωνίστηκε για δώδεκα λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, αποχωρώντας στην συνέχεια από το γήπεδο αφού ένιωσε ενοχλήσεις. Η Ομόνοια για ακόμα ένα παιχνίδι απέδειξε πως θα είναι σκληρός αντίπαλος για κάθε ομάδα στο φετινό πρωτάθλημα. Μετά την νίκη αυτή η ΑΕΚ έφθασε τους 20 βαθμούς και ανέβηκε στην 1η θέση της βαθμολογίας μαζί με τον Κεραυνό, ενώ η Ομόνοια έμεινε στους 12 βαθμούς. Αυτή ήταν η 9 νίκη για τους “κιτρινοπράσινους” στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ για το “τριφύλλι” ήταν η 10η ήττα. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Μπράντον Μπάουμαν με 25 πόντους (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Κυρίως ισορροπημένα ήταν τα πράγματα στο πρώτο δεκάλεπτο. Η Καπάτσος Ομόνοια ξεκίνησε με δύο πόντους από τον Ρόμπινσον, ενώ η Πετρολίνα ΑΕΚ απάντησε με τρίποντο του Μακφάντεν και ελεύθερη βολή του Μπράουν, φέρνοντας το σκορ στο 4-2. Οι διαφορές που χώριζαν τις δύο ομάδες παρέμειναν πολύ μικρές, με την Ομόνοια να καταφέρνει με την συμπλήρωση πέντε λεπτών να δημιουργήσει διαφορά πέντε πόντων (11-6) υπέρ της. Η ΑΕΚ απάντησε με ένα σερί οκτώ πόντων (τρεις ο Τρισόκκας, τρεις ο Μπράουν, δύο ο Παντελή) με το σκορ να φθάνει πλέον στο 14-11 υπέρ των γηπεδούχων. Στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου η Ομόνοια ήταν ανεβασμένη καταφέρνοντας να πάρει στο τέλος προβάδισμα με 21-20.

Με ένα σερί επτά πόντων (πέντε ο Ρόμπινσον και δύο ο Νουαουκόνι) ξεκίνησε την δεύτερη περίοδο η Ομόνοια φέρνοντας το σκορ στο 28-20 υπέρ της, με την συμπλήρωση δυόμιση λεπτών. Στην συνέχεια οι Παντελή και Παπακώστας σημείωσαν από ένα τρίποντο για την ομάδα τους, με το σκορ να οδηγείται στο 31-23 υπέρ των φιλοξενουμένων. Η ΑΕΚ ανέβηκε στην συνέχεια του αγώνα καταφέρνοντας να πετύχει εννέα πόντους και να δεθεί μόλις δύο, μειώνοντας την διαφορά στον πόντο (33-32), στο 18:15 της αναμέτρησης. Με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου η Ομόνοια παρέμεινε μπροστά στο σκορ με 36-33.

Πιο καλά πατούσε στο παρκέ το συγκρότημα του Νικόλα Παπαδόπουλου στα πρώτα στάδια της τρίτης περιόδου, καταφέρνοντας να αυξήσει την διαφορά στο σκορ στους επτά πόντους (43-36) στο 24:20. Όμως οι Λαρνακείς ανέβασαν στροφές στην συνέχεια και κατάφεραν την ανατροπή. Συγκεκριμένα με ένα σερί εννέα πόντων (έξι  ο Μπάουμαν, τέσσερις ο Παντελή) το σκορ έφθασε στο 45-43 υπέρ της ΑΕΚ. Η Ομόνοια ισοφάρισε με λέι απ του Ρόμινσον (45-45) ενώ το παιχνίδι στην συνέχεια ήταν κατά κύριο λόγο ισορροπημένο. Οι “πράσινοι” πήραν ξανά προβάδισμα με 47-45 μετά από δύο ελεύθερες βολές του Γουάτσον, ενώ ο Παντελή έφερε το παιχνίδι ξανά στα ίσα (47-47) τρία λεπτά και τριάντα δεύτερα πριν την λήξη της περιόδου. Οι διαφορές που χώριζαν τις δύο ομάδες στο σκορ παρέμειναν πολύ λεπτές, με την ΑΕΚ να προηγείται με 55-53 με την λήξη της τρίτης περιόδου.