2 BARRAGE
2 BARRAGE

Το πρώτο χρυσό μετάλλιο για την Κύπρο, στους διεθνείς αγώνες του CYPRUS GRAND PRIX SPORTING & COMAK 2019, εξασφάλισε την τελευταία μέρα των αγώνων, ο διεθνής σκοπευτής μας Αντώνης Αντωνίου στην κατηγορία των σίνιορς, ο οποίος με την ολοκλήρωση των 200 δίσκων στο Ολυμπιακό σκοπευτήριο «Λάκης Ψημολοφίτης» τερμάτισε στην πρώτη θέση με 178/200. Στην ίδια κατηγορία ο Θάνος Έλληνας εξασφάλισε το χάλκινο μετάλλιο, ύστερα από αγώνα μπαράζ με τον Φιλανδό Γιούχα Κιτομάα με τον οποίο ισοβάθμησε με 174/200. Ο Φιλανδός κέρδισε τελικά τη δεύτερη θέση και το αργυρό μετάλλιο.

Σε αγώνα μπαράζ αγωνίστηκε και ο Δημήτρης Λόρδος στην κατηγορία των μάστερς, με αντίπαλο τον Αυστριακό Χέρμαν Τράουσνικ, με τον οποίο ισοβάθμησαν στην πρώτη θέση με 162/200, για να χάσει τελικά ο σκοπευτής μας και να περιοριστεί στο αργυρό μετάλλιο. Τρίτος κατετάγη ο Ιταλός Πάολο Αμάτο με 141/200. Το τέταρτο μετάλλιο για την Κύπρο κατέκτησε ο νεαρός Νικόλας Μαυρουδής στην κατηγορία των εφήβων ο οποίος με 171/200 εξασφάλισε την τρίτη θέση. Το χρυσό και αργυρό μετάλλιο εξασφάλισαν οι Φιλανδοί Όλιβερ Ογιάνσου (180/200) και Ματίας Μπλόμστερ (174/200).

Στη γενική κατάταξη πρώτευσε ο Λιθουανός Βιργίλιους Γκρίπε με 197/200, ενώ δεεύτερος κατετάγη ο Ούγγρος  Ταμάς Τζέρι με 194/200. Για την τρίτη θέση αγωνίστηκαν σε αγώνα μπαράζ, ο πρωταθλητής μας Χάρης Χριστοδουλίδης και ο Ούγγρος παγκοσμιονίκης Αντράς Ζερταχέλι, που βρέθηκαν ισόβαθμοι με 192/200, για να κερδίσει τελικά το χάλκινο μετάλλιο ο Ούγγρος σκοπευτής.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα σε κάθε κατηγορία στο αγώνισμα του κόμπακ ήταν τα ακόλουθα:

ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ

  1. Βιργίλιους Γκρίπε Λιθουανία 197/200
  2. Ταμάζ Τζέρι Ουγγαρία 194/200
  3. Αντράς Ζερταχέλι Ουγγαρία 192/200

ΓΥΝΑΙΚΕΣ

  1. Αϊγκούλ Μουμπαρακσίνα Ρωσία 182/200
  2. Ίννα Αλεξάντροβα Ρωσία 181/200
  3. Έμι Ίσμαν Μ. Βρετανία 177/200

ΣΙΝΙΟΡΣ

  1. Αντώνης Αντωνίου Κύπρος                                                                                  178/200
  2. Γιούχα Κιτομάα Φιλανδία 174/200
  3. Θάνος Έλληνας Κύπρος                                                                                  174/200

ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ

  1. Κρίστοφερ Ντένις Μ. Βρετανία 179/200
  2. Κίθ Ρόι Μ. Βρετανία 178/200
  3. Άντι Σιόρε Μ. Βρετανία 162/200

ΜΑΣΤΕΡΣ

  1. Χέρμαν Τράουσινγκ Αυστρία 165/200
  2. Δημήτρης Λόρδος Κύπρος                                                                                  165/200
  3. Πάολο Αμάτο Ιταλία 141/200

ΕΦΗΒΟΙ

  1. Όλιβερ Ογιάνσου Φιλανδία 180/200
  2. Ματίας Μπλόμστερ Φιλανδία 174/200
  3. Νικόλας Μαυρουδής Κύπρος 171/200                                                                                

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

  1. Οι Κύπριοι διεθνείς που εξασφάλισαν μετάλλια στο αγώνισμα του κόμπακ. Από αριστερά, Νικόλας Μαυρουδής (χάλκινο), Αντώνης Αντωνίου (χρυσό), Θάνος Έλληνας (χάλκινο) και Δημήτρης Λόρδος (αργυρό)
  2. Οι έξι αθλητές που αγωνίστηκαν σε αγώνα μπαράζ, μεταξύ των οποίων και οι τρεις Κύπριοι, Θάνος Έλληνας (δεύτερος από αριστερά), Δημήτρης Λόρδος (τρίτος ) και Χάρης Χριστοδουλίδης (πέμπτος)
  3. Απονομή των επάθλων και των μεταλλίων στους νικητές της γενικής κατάταξης, από τους προέδρους της FITASC, της ΣΚΟΚ και της Οργανωτικής Επιτροπής