Ασημένια μετάλλια για Πασχαλίδου και Μασούρου στο Egyptian Pyramids International Championships

Δύο ασημένια μετάλλια ήταν ο απολογισμός του ελληνικού τζούντο τυφλών, στο διεθνές τουρνουά Egyptian Pyramids International Championships που διεξήχθη στην Αλεξάνδρεια. Η 7η Παραολυμπιονίκης του Τόκιο, Θεοδώρα Πασχαλίδου κατέκτησε τη δεύτερη θέση στα +70 κιλά (σ.σ. αγωνίστηκε στη μεγαλύτερη κατηγορία λόγω μη συμμετοχών στα -70κ.), όπως και η Εμμανουέλα Μασούρου στα -48 κιλά. Εκτός μεταλλίων στα υπερβαρέα (+90κ.) των ανδρών, έμεινε ο Θεόκλητος Παπαχρήστος.

«Οι αγώνες δεν είχαν βαθμολογική σημασία για τους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, όμως είχαμε κατηγοριοποίηση, λόγω αλλαγών στις υπάρχουσες του τζούντο. Πλέον έχουμε δύο κατηγορίες όρασης  J1 και J2 και κατηγορίες σωματικού βάρους -60, -73, -90 και +90 κιλά στους άνδρες, -48, -57, -70 και +70 κιλά στις γυναίκες. Και οι τρεις αθλητές μας ανήκουν πλέον στην κατηγορία J1, αν και σήμερα δημιουργήθηκαν μικτές κατηγορίες λόγω μικρής συμμετοχής. Ήταν μια καλή πρόβα ενόψει του Γκραν Πρι της Αττάλειας που θα γίνει το Πάσχα. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την προσπάθεια των αθλητών. Συνεχίζουμε δυνατά», δήλωσε στο επίσημο site της ΕΑΟΜ-ΑμεΑ, o ομοσπονδιακός προπονητής, Σταύρος Στραγάλης.