21 C
Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

10η αγωνιστική του πρωταθλήματος χάντμπολ ΟΠΑΠ γυναικών. ΕΝ Αθηένου και ΑΣ Λατσιά νίκησαν Πανελλήνιο και Αραδίππου

Με αναμενόμενες νίκες των πρωτοπόρων ολοκληρώθηκε η 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος χάντμπολ ΟΠΑΠ γυναικών.  ΕΝ Αθηένου και ΑΣ Λατσιά νίκησαν Πανελλήνιο και Αραδίππου,  αντίστοιχα κι ετοιμάζονται τώρα για το μεταξύ τους ντέρμπι της 11ης ( προτελευταίας ) αγωνιστικής όπου εκεί ίσως κριθεί και ο φετεινός τίτλος.

ΕΝ Αθηένου – Πανελλήνιος 33-15

Ήταν το φαβορί και το απέδειξε η Αθηένου.  Παρόλο που στο πρώτο ημίχρονο συνάντησε κάποια αντίσταση από τον Πανελλήνιο (15-9), στην επανάληψη ήταν σαφώς καλύτερη, είχε περισσότερες επολιγές και δυνάμεις και πήρε τη νίκη με 33-15, που την αφήνει μόνη στην κορυφή.

Καλύτερες από τη νικήτρια οι Π. Φιάκου 8, Β. Φιάκου 5, Κ. Ράντιτς 5, Α. Διγενή 5 και Στ. Ιακώβου 5, ενώ για τον Πανελλήνιο σκόραραν οι Στ. Νασσάρ 4, Μ. Μακάτοβα 4, Π. Σάββα 3 και Ρ. Αντωνίου 2.

Α.Ο. Αραδίππου – ΑΣ Λατσιά 10-34

Έπαιζαν με την Αραδίππου αλλά είχαν στο  μυαλό το ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής τα κορίτσια των Λατσιών. Με ασφυκτικό πρέσιγκ και φοβερή άμυνα δεν επέτρεψαν στις νεαρές αντίπαλες τους να γίνουν διεικδικητικές, έτσι αφού επιβλήθηκαν κατά κράτος και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 16-5, στο τέλος πήραν εύκολα τη νίκη με 34-10 και περιμένουν το παιγνίδι της χρονιάς που θα γίνει στην έδρα τους.

Τα τέρματα της Αραδίππου πέτυχαν οι Κ. Χατχζηματθαίου 4, Α. Αντωνίου 3, Στ. Σαρρή 2 και Κ. Σουτζιή 1. Από τα Λατσιά ξεχώρισαν με την απόδοση τους οι Μ. Ηλία 8, Μ. Χαραλάμπους 9, Α. Μπουρτάκ 6 και Ρ. Τσαγγάρη 5.