Ζευγάρωσαν τις νίκες τους οι Χαραλάμπους και Χριστοφόρου

Παγκύπριο Πρωτάθλημα Psaltis Eneos Drift – 4ος γύρος

Πανδαισία θεάματος το βράδυ του Σαββάτου στην Πίστα της Άχνας για το Παγκύπριο Πρωτάθλημα Drift By Psaltis ENEOS. Ο τέταρτος αγώνας της σεζόν διοργανώθηκε με επιτυχία από το Power Drift Club και ήταν υπό την αιγίδα της Κυπριακής Ομοσπονδίας Αυτοκινήτου. Εκεί όπου χιλιάδες φίλοι του αθλήματος είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν εντυπωσιακές μονομαχίες και περάσματα υπό το φως των προβολέων.

Το πρόγραμμα του αγώνα ξεκίνησε στις 14:30 με την ενημέρωση των οδηγών από τους κριτές ενώ μέχρι τις 17:30 διεξήχθησαν τα ελεύθερα δοκιμαστικά και στη συνέχεια τα μονά βαθμολογούμενα περάσματα. Εκεί όπου στην κατηγορία “Pro”, ο Πάμπος Τσουρής πήρε την ψηλότερη βαθμολογία (88,50). Δεύτερη θέση για τον περσινό πρωταθλητή Γιώργο Χριστοφόρου (88,17) ενώ την τριάδα συμπλήρωσε ο Πάμπος Νικολάου (84,33). Στην κατηγορία “Semi Pro” την ψηλότερη βαθμολογία πήρε ο περσινός πρωταθλητής Πόλις Κωνσταντίνου (81,5), δεύτερος ήταν ο νικητής του προηγούμενου αγώνα Βασίλης Χριστοφόρου (80,17) και τρίτος ήταν ο Χριστόφορος Μάος (78,67).

Στη συνέχεια ξεκίνησε το θεαματικότερο κομμάτι του αγώνα τα διπλά βαθμολογημένα περάσματα.  Στην κατηγορία “Pro” ο Πάμπος Χαραλάμπους έφτασε στον τελικό με αντίπαλο τον Κυριάκος Μάριου. Σε ένα τελικό / διαφήμιση του θεσμού όπου επικράτησε για δεύτερη φορά φέτος ο Πάμπος Χαραλάμπους με σκορ 5-3 και 6-4. Στον μικρό τελικό αντιμέτωποι ήταν οι Πάμπος Τσουρής και ο Χρίστος Ελευθερίου. Ένα λάθος του τελευταίου έδωσε το δικαίωμα στον Τσουρή να κλειδώσει την τελευταία θέση του βάθρου, με τον Ελευθερίου να αρκείται με την τέταρτη θέση.

Στην κατηγορία “Semi Pro” ο νεαρός Βασίλης Χριστοφόρου ήταν εντυπωσιακός καθ όλη την διάρκεια του αγώνα και με ανεβασμένη ψυχολογία από την νίκη που πέτυχε στον προηγούμενο αγώνα έφτασε στον μεγάλο τελικό. Εκεί βρήκε απέναντι του τον περσινό πρωταθλητή Πόλυ Κωνσταντίνου ο οποίος ήθελε πάση θυσία να πάρει την νίκη για να παραμείνει στο κυνήγι του τίτλου. Ο αγώνας κρίθηκε τελικά στις λεπτομέρειες με νικητή τον Βασίλη Χριστοφόρου με σκορ 4-6 και 7-3. Την τρίτη θέση του βάθρου πήρε στον μικρό τελικό ο Αντρέας Νέστωρος που κέρδισε τον  Παναγιώτη Μιχαήλ

Με την ολοκλήρωση του αγώνα, το πρωτάθλημα πήρε φωτιά στις κατηγορίες “Pro” και “Semi Pro”, και  αφού ο τελευταίος αγώνας του πρωταθλήματος θα φέρει διπλή βαθμολογία, τότε όλοι έχουν πιθανότητες για την κατάκτηση του τίτλου. Το φινάλε θα διεξαχθεί στις 15 Σεπτεμβρίου και πάλι στην πίστα Achna Speedway ενώ οι χορηγοί του θεσμού είναι η εταιρεία Psaltis Auto Parts και τα λιπαντικά ENEOS.