24 C

Υποψηφιότητα για «τρεμπλ» έβαλε η Ανόρθωση στον δεύτερο ημιτελικό του φάϊναλ – φορ

Η Ανόρθωση  θα είναι αυτή που τελικά θα σταθεί απέναντι στην Robo Markets ΑΕΛ στον μεγάλο Τελικό διεκδικώντας το 7Ο της Κύπελλο.
    Η Ανόρθωση ήταν ανώτερη κυρίως στο δεύτερο σετ απέναντι στον πρωτοεμφανιζόμενο σε ημιτελικά Korantina Homes Παφιακό που έκανε φοβερή προσπάθεια και πάλεψε πολύ το πρώτο και τρίτο σετ.

Η εικόνα του αγώνα
    Ο Korantina Homes Παφιακός αιφνιδίασε την Ανόρθωση και προηγήθηκε στο πρώτο σετ (04-06). Οι «πρωταθλήτριες» όμως αντέδρασαν και με την Άντρεα Χαραλάμπους έστειλαν το σετ στο πρώτο τεχνικό τάϊμ -άουτ προηγούμενες (08-06). Ένα μπλοκ της Σταυρινίδου, αλλά και ένας άσος της Βασιλείου έφεραν το σετ στο (10-06) για την Ανόρθωση. Τα «φαρμακερά» σέρβις της Κιγιάκοβα έφεραν το νταμπλ – σκορ (14-07) για την Ανόρθωση που άρχισε να ελέγχει το σετ.

Ο Korantina Homes Παφιακός με προσπάθειες της Μίλκα προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ, αλλά η Καετάνο είχε την απάντηση (16-10). Η Ανόρθωση ξέφυγε (19-14), αλλά ο Korantina Homes Παφιακός ανασυντάχθηκε και με άσο της Βέρμπλ μείωσε σε (19-18). Η Ανόρθωση τελικά πήρε αυτό που ήθελε τελικά κερδίζοντας το σετ με 25-20 και προηγήθηκες με 1-0 σε 25 λεπτά.

Στο δεύτερο σετ το σέρβις της Ανόρθωσης δυσκόλεψε τον Korantina Homes Παφιακό και οι τυπικά γηπεδούχες πήραν μια ισχνή διαφορά (05-03), την οποία όμως η ομάδα του Μασιά εξανέμισε (05-05). Οι πρωταθλήτριες επανήλθαν και με άσο της Ριαλά πέτυχαν το +3 (08-05) στο πρώτο τεχνικό τάϊμ – άουτ. Με «όπλο» τα σέρβις της Καετάνο η Ανόρθωση πήρε γερό προβάδισμα πέντε πόντων (12-07). Σε βραζιλιάνικη «μονομαχία» εξελίχθηκε σε κάποιο σημείο ο ημιτελικός αφού Καετάνο και Μίλκα μονοπωλούσαν τις επιθέσεις με τη «Μεγάλη Κυρία» να εξασφαλίζει διαφορά έξι πόντων (16-10).

Το «ρουν» του σετ οδηγούσε προς την πλευρά των Αμμοχωστιανών που προηγήθηκαν (20-10) με την Βάσω Ριαλά. Η Ανόρθωση διασφάλισε το σετ το οποίο κέρδισε 25-13 και προηγήθηκε με 2-0 σε 23 λεπτά.

Η «Μεγάλη Κυρία» προηγήθηκε με (06-03 και 08-05) στα αρχικά στάδια του τρίτου σετ, παρά την προσπάθεια του Korantina Homes Παφιακού. Η Ανόρθωση έλεγχε τον αγώνα, άνκαι η ομάδα της Πάφου δεν την άφηνε να «ανασάνει» και μείωσε σε (11-10). Ένα μικρό σερί της Ανόρθωσης με την Βέρμπλ να χτυπά στο φιλέ έδωσε την ευχέρεια στην πρωταθλήτρια ομάδα να προηγηθεί (13-10). Στο σημείο αυτό η Τζουλιάνα Καετάνο έδωσε πολλές βοήθειες στην Ανόρθωση που εξασφάλισε διαφορά πέντε πόντων (16-11). Η Βάσω Ριαλά βοήθησε στο σέρβις χαλώντας την υποδοχή του Korantina Homes Παφιακού που και το σκορ με διπλό μπλοκ ανέβηκε στο (19-11).

Τα δεδομένα δεν διαφοροποιήθηκαν ιδιαίτερα άνκαι ο Korantina Homes Παφιακός μείωσε με την Ανόρθωση να κερδίζει 25- 20 και τον ημιτελικό με 3-0 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (ΑΛ. ΜΠΟΣΚΟΒΙΤΣ): Κιγιάκοβα, Σταυρινίδου, Χαραλάμπους, Καετάνο, Ριαλά, Βασιλείου – Λίμπερο: Δαϋίδ.

Korantina Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ (ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ): Tολεντίνο, Μίλκα, Γιωργάλλα, Τίλεϊ, Βέρμπλ, Τάκη – Λίμπερο: Κουππή. – Αλλαγές: Δημητρίου, Χριστοδούλου.

Τον αγώνα διαιτήτευσαν οι Α. Δανιήλ και Δ. Κουκούνης. Παρατηρητής Διαιτησίας ήταν ο Παντελής Τοφή και Αγώνα ο Ι. Χριστοφόρου.