21 C
Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Ξεκίνησε με 2 Ελληνες παλαιστές το Παγκόσμιο Παίδων

Με διπλή ελληνική συμμετοχή ξεκίνησε το Παγκόσμιο πρωτάθλημα Παίδων που διεξάγεται στην Κροατία. Ο Χριστόφορος Λοϊζίδης ηττήθηκε στον προκριματικό γύρο των 65κ. της ελευθέρας από τον Καριμισεϊφαμπάντ και αποκλείστηκε. Ο Ιρανός αθλητής έφτασε μια ανάσα από τον τελικό (σ.σ. ηττήθηκε στον ημιτελικό) και δεν έδωσε την ευκαιρία στον Ελληνα πρωταθλητή να διεκδικήσει ένα μετάλλιο στα ρεπεσάζ.

Ο Χαράλαμπος Αυτοφορίδης στα 80κ. έχασε στο γύρο των «16» από τον Λι (Καναδάς) και αποκλείστηκε.

Η ελληνική αποστολή έχει ταξιδέψει στην Κροατία με 14 αθλήτές, 4 προπονητές και 1 διαιτητή.