World Athletics εγκρίνει την αίτηση Ρώσου αθλητή U20 για να αγωνιστεί διεθνώς ως ουδέτερος αθλητής
World Athletics εγκρίνει την αίτηση Ρώσου αθλητή U20 για να αγωνιστεί διεθνώς ως ουδέτερος αθλητής

Το Παγκόσμιο Συμβούλιο Αναθεώρησης Ντόπινγκ Στίβου συμφώνησε ότι η αίτηση ενός Ρώσου αθλητή πληροί τα εξαιρετικά κριτήρια επιλεξιμότητας για να αγωνιστεί σε διεθνή διοργάνωση U20 ως ουδέτερος αθλητής το 2021 σύμφωνα με τον Κανόνα Επιλεξιμότητας 3.2, ενώ η Ρωσική εθνική ομοσπονδία (RusAF) παραμένει σε αναστολή.

Η Ulyana Andreyeva (1500m, 3000m, 5000m, cross country) έχει εκπληρώσει τα εξαιρετικά κριτήρια επιλεξιμότητας για το 2021 για να αγωνιστεί μόνο στην κατηγορία U20.

Συνολικά 151 Ρώσοι αθλητές έχουν δηλωθεί μέχρι στιγμής επιλέξιμοι να αγωνιστούν ως εξουσιοδοτημένοι ουδέτεροι αθλητές το 2021. Έξι αιτήσεις έχουν απορριφθεί.

Το Παγκόσμιο Συμβούλιο Στίβου ενέκρινε την επαναφορά του προγράμματος εξουσιοδοτημένου ουδέτερου αθλητή (ANA) για καθαρούς αθλητές από τη Ρωσία τον Μάρτιο του 2021, μετά την έγκριση του Σχεδίου Επαναφοράς της RusAF.

Δεν υπάρχει όριο στον αριθμό των Ρώσων αθλητών που μπορούν να αγωνιστούν σε διεθνείς αγώνες το 2021 (εκτός των Ολυμπιακών Αγώνων και άλλων πρωταθλημάτων), υπό την προϋπόθεση ότι έχουν καθεστώς ANA.

Ωστόσο, το Συμβούλιο συμφώνησε ότι για το υπόλοιπο του 2021, όχι περισσότεροι από 10 Ρώσοι αθλητές θα έχουν δικαίωμα συμμετοχής ως εξουσιοδοτημένοι ουδέτεροι αθλητές σε οποιονδήποτε αγώνα πρωταθλήματος.

Η RusAF μπορεί να επιλέξει ποιοι 10 αθλητές μπορούν να αγωνιστούν από αυτούς που έχουν λάβει το καθεστώς ANA, αλλά πρέπει να δώσει προτεραιότητα στην επιλογή αθλητών που βρίσκονται στο International Registered Testing Pool.

Η συμμετοχή όλων των αθλητών στους οποίους έχει χορηγηθεί το καθεστώς ANA εξακολουθεί να υπόκειται σε διατυπώσεις σύμφωνα με τους Παγκόσμιους Κανόνες Αθλητισμού (που θα μπορούσαν, σε ορισμένες περιπτώσεις, να περιλαμβάνουν πρόσθετες δοκιμές) και στην αποδοχή των συμμετοχών τους από μεμονωμένους διοργανωτές συναντήσεων.

Καθώς αυτή είναι μια συνεχής διαδικασία, η World Athletics θα κάνει ανακοινώσεις μόνο όταν ληφθούν αποφάσεις από την Επιτροπή Αναθεώρησης Ντόπινγκ σχετικά με επιτυχείς αιτήσεις και οι αθλητές έχουν ενημερωθεί.
 

2021 εξουσιοδοτημένοι ουδέτεροι αθλητές

27 Οκτωβρίου: Stepan Kiselev (μαραθώνιος), Anna Minullina (3000m), Vladyslav Podzvezdov (800m-1500m)

12 Αυγούστου:  Vera Chalaia (400m εμπόδια, 400m), Iurii (Yuri) Chechun (μαραθώνιος), Nikita000m, (55) Putilina (ακόντιο)

14 Ιουλίου:Yekaterina Domnina (3000 m steeplechase), Natalya Evdokimova (τριπλούν), Matvey Gerasimov (200 m και 110 m εμπόδια), Anatoliy Kiselev (110 m εμπόδια), Anastasiya Kolchina (περπάτημα αγώνα), Vadim Kukalevhail Mikkulles (40) Natalya Leonteva (5000m, 10.000m και ημιμαραθώνιος), Andrey Lukin (100m και 200m), Vera Markaryan, nee Rebryk (ακόντιο), Timur Morgunov (βήμα επί κοντώ), Alisiya Naumova (σφυρί), Denis Novoseltsev (400m hurdles). Provotorova (100m και 200m), Andrey Romanov (σφυρί), Kirill Saushkin (άλμα εις μήκος), Yelena Sborets (περπάτημα αγώνα), Nikolay Verbitskiy (800m), Oleg Yakushkin (σφυρί), Nikita Yegorov (800m)

26 Ιουνίου:Maksim Afonin (σφαιροβολία), Vladislav Aleksandrin (τριπλούν), Valeriia Andreeva (400 μ. εμπόδια), Nadezhda Andriukhina (άλμα εις ύψος), Milena Anokhina (200m και 400m), Veronica Arkhipova (σπριντ), Irina Boldyreva (100m), Eliztavedhur Bondarenko (άλμα επί κοντώ), Anton Buldov (άλμα τριπλούν), Amina Chochaeva (σπριντ), Taisiya Dmitrieva (άλμα εις μήκος), Ivanov Fedor (400m και 400m εμπόδια), Victoria Gorlova (άλμα εις μήκος και τριπλούν), Anastasiia Grigoreva (σφυρί) , Diana Grineva (μικτοί αγώνες), Irina Gumeniuk (τριπλούν), Violetta Ignateva (δίσκος), Aleksandr Iurchenko (τριπλούν), Leonid Karasev (σπριντ), Stepan Kekin (μικτοί αγώνες), Konstantin Kholmogorov (800μ), Kristina Khorosheva ( 100m, 200m και 4x100m), Aleksei Khudiakov (δίσκος), Polina Knoroz (βήμα επί κοντώ), Kristina Koroleva (άλμα εις ύψος), Kseniya Korotchenko (400m),Yevgeniy Korotovskii (σφυρί), Anastasiia Kukushkina (άλμα εις μήκος), Polina Lukyanenkova (άλμα εις μήκος), Vladimir Lysenko (400μ με εμπόδια), Artem Makarenko (110m εμπόδια), Anton Markov (άλμα τριπλούν), Polina Miller (400m), Kirill Mitrofanov ( 1500μ, 5000μ και 3000μ στιπλ), Σοφία Παλκίνα (σφυρί), Polina Parfenenko (άλμα εις ύψος και συνδυασμένα αγωνίσματα), Vitalii Pavlov (άλμα τριπλούν), Ekaterina Petrova (5000m βάδην αγώνα και 10.000m ralongtamp), Vitaliol , Stepan Rukhov (δίσκος), Roman Ryakhovskiy (ακόντιο), Anatoly Ryapolov (άλμα εις μήκος), Alsu Sagdeeva (βήμα επί κοντώ), Evgeny Sarantsev (μικτά αγωνίσματα), Konstantin Shabanov (60 μέτρα με εμπόδια και 110 μέτρα με εμπόδια), Daria Shinkevich (σφαιροβολία) , Ilia Shkurenev (μικτοί αγώνες), Sergey Shubenkov (110 μ. εμπόδια), Iuliia Sokhatskaia (μικτοί αγώνες), Aleksei Sokirskii (σφυρί),Aleksandr Solovyev (άλμα επί κοντώ), Oleg Spiridonov (60 μέτρα με εμπόδια και 110 μέτρα με εμπόδια), Μαρία Ταραμπάνσκαγια (400 μέτρα με εμπόδια), Iaroslav Tkalich (σπριντ), Όλγα Τοπόλσκοβα (400 μέτρα με εμπόδια), Matvey Tychinkin (αγώνες άλμα εις ύψος) , Valeriya Volovlikova (άλμα εις μήκος και άλμα τριπλούν), Olga Vovk (1500m, 3000m και 3000m στιπλ), Dmitriy Zhelyabin (άλμα επί κοντώ), Artem Zmeikin (800m)

7 Ιουνίου:Rinas Akhmadeyev (3000m, 5000m, 10.000m και ημιμαραθώνιος), Dina Alexandrova (800m, 1500m και 5000m), Nikita Anishchenkov (άλμα εις ύψος), Svetlana Aplachkina (1500m, 3000m ju Asaghandrov), Aleksahindrovskiy (400m), Artom Chermoshanskiy (άλμα εις μήκος), Anastasiya Eremyants (800m και 1500m), Tatyana Ermachenkova (άλμα εις ύψος), Maksim Fedyayev (400m), Alexey Fyodorov (άλμα εις μήκος), Aleksandra Gulyayeva (800m και 150m), Alisavanova (150m). σπριντ), Νατάλια Κάρποβα, ν. 3000μ και 5000μ.), Ίλια Μουντρόφ (πολεμικό άλμα), Όλγα Μουλίνα (πολεμικό άλμα), Ίλνταρ Ναντίροφ (στιπλ και κρος), Νικολάι Ορλόφ (ακόντιο), Βίκτορ Πιντούσοφ (πολεμικό άλμα),Yelizaveta Porotikova (ακόντιο), Igor Rashchupkin (800m και 1500m), Olga Rodioshkina (800m), Matvey Rudnik (άλμα εις ύψος), Nadezhda Sergeyeva (περπάτημα αγώνα), Fyodor Shutov (ημιμαραθώνιος και μαραθώνιος), Olesya Soldatovas (), Spiridonova (άλμα εις μήκος και άλμα εις ύψος), Svetlana Uloga (800m), Nikita Yevseyenkov (400m εμπόδια).

21 Μαΐου: Mikhail Akimenko (άλμα εις ύψος), Semen Borodayev (σφαιροβολία, δίσκος), Timofey Chalyy (400 μέτρα με εμπόδια, 400 μέτρα), Kirill Frolov (περπάτημα αγώνα), Darya Golubechkova (περπάτημα αγώνα), Dmitriy Gramachkov (περπάτημα αγώνα), Irina Ιβάνοβα (πολεμικό άλμα), Yuliya Khalilova (περπάτημα αγώνα), Elvira Khasanova (περπάτημα αγώνα), Kseniya Labygina (100 μέτρα με εμπόδια), Denis Lukyanov (σφυρί), Alyona Lutkovskaya (βήμα επί κοντώ), Vasiliy Mizinov (περπάτημα αγώνα), Olga Onufriyenko ( 800μ.), Maksim Pyanzin (περπάτημα αγώνα), Sergey Polyanskiy (άλμα εις μήκος), Artem Primak (άλμα εις μήκος), Mariya Privalova (άλμα τριπλούν), Valeriy Pronkin (σφυρί), Yelena Sokolova (άλμα εις μήκος), Sardana Trofimova (μαραθώνιος), Άννα Τροπίνα (3000 μ. στιπλ, 1500 μ., 5000 μ.), Γιούλια Τούροβα (περπάτημα αγώνα).

30 Απριλίου:Ilya Ivanyuk (άλμα εις ύψος), Aksana Gataullina (άλμα επί κοντώ), Mariya Lasitskene (άλμα εις ύψος), Anzhelika Sidorova (άλμα επί κοντώ).

Παγκόσμιος Στίβος


Όλες οι Αθλητικές Ειδήσεις από την Κύπρο, την  Ελλάδα και τον Κόσμο,  στο actioninsports.com

  • Διάβασε όλες τις ειδήσεις μας στο Google
  • Κάνε like στη σελίδα μας στο Facebook
  • Ακολούθησε μας στο Twitter - Instagram - Linkedin
  • Κάνε εγγραφή στο κανάλι μας στο Youtube