16 C
Τρίτη, 19 Μαρτίου, 2024

Βραβεύτηκαν οι νικητές του δεύτερου αγώνα!

Για το Στ’ Επαρχιακό Πρωτάθλημα Σκοποβολής Λευκωσίας 2018

Σε εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στο οίκημα του Κυνηγετικού Συλλόγου «Σπίθα» Λατσιών, η Οργανωτική Επιτροπή του Στ’ Επαρχιακού Πρωταθλήματος Σκοποβολής Λευκωσίας απένειμε τα έπαθλα στους νικητές του δευτέρου πρωταθληματικού αγώνα, τον οποίο αθλοθέτησε η Ασφαλιστική Εταιρία CYPRIALIFE. Μιλώντας στην εκδήλωση ο πρόεδρος της ΚΟΚ & ΔΑΖ Λευκωσίας Ανδρέας Νικολάου, ευχαρίστησε τη Σκοπευτική Οργάνωση Λευκωσίας για την πρωτοβουλία της να διοργανώνει το πρωτάθλημα των κυνηγών και κυνηγετικών συλλόγων, καθώς και το συμβούλιο του Κ.Σ. «Σπίθα» για τη φιλοξενία της τελετής. Τόνισε δε την αμέριστη στήριξη της Επαρχιακής Επιτροπής της ΚΟΚ & ΔΑΖ Λευκωσίας στη διοργάνωση καθώς και το ενδιαφέρον των κυνηγών για συμμετοχή σε σκοπευτικούς αγώνες, ιδιαίτερα τις περιόδους κυνηγετικής “αδράνειας”. Στο δικό του χαιρετισμό, ο αντιπρόεδρος της ΣΚΟΛΕΥ Κωστάκης Ξενοφώντος, ανάφερε ότι οι στόχοι που έθεσε το Δ.Σ. της Οργάνωσης με την καθιέρωση αυτού του πρωταθλήματος, ήταν βασικά δύο: Η προσέλκυση νεαρών ταλέντων στη σκόπευση από τη μεγάλη κυνηγετική οικογένεια και η προσφορά διεξόδου και υγιούς απασχόλησης των κυνηγών στη μακρά «νεκρή» κυνηγετική περίοδο. Στόχοι που όπως είπε, φαίνεται να επιτυγχάνονται αφού σχεδόν σε κάθε αγώνα σημειώνεται νέο ρεκόρ συμμετοχών. Ο αντιπρόεδρος της ΣΚΟΛΕΥ ευχαρίστησε τόσο την Ασφαλιστική Εταιρία CYPRIALIFE για την αθλοθέτηση του αγώνα, όσο και την Επαρχιακή Επιτροπή της ΚΟΚ & ΔΑΖ Λευκωσίας για τη στήριξη της στο θεσμό και συγχάρηκε τους αθλητές που βραβεύτηκαν, για τις επιτυχίες τους.

Νικήτρια ομάδα του δεύτερου αγώνα αναδείχτηκε η ομάδα του Κυνηγετικού Συλλόγου Πέρα Ορεινής με 170/200, ενώ δεύτερη κατετάγη η «Φτέλια» Γερίου με 166/200 και τρίτη η ομάδα του Κ.Σ. «Πλουμί» Κοκκινοτριμιθιάς με 164/200. Στην ατομική κατάταξη, ο Στέλιος Στυλιανού του Κ.Σ. Πέρα Ορεινής ήταν ο νικητής στην Α’ κατηγορία των κυνηγών με 46/50, ενώ δεύτερος με το ίδιο αποτέλεσμα ήταν ο Γιάννης Κωνσταντινίδης του Κ.Σ. «Πολύκαττος» Αγίας Μαρίνας και τρίτος ο Νίκος Χριστοδούλου του Κ.Σ. Αγίου Επιφανίου με 44/50. Ο Κύπρος Κυπριανού του Κ.Σ. Γουρίου ήταν ο νικητής στη Β’ κατηγορία των κυνηγών με 48/50, ενώ δεύτερος τερμάτισε ο Νικόλας Κκώστη του Κ.Σ. Πέρα Ορεινής με 44/50 και τρίτος ο Μιχάλης Κκίλλερ του Κ.Σ. Πυργών με 43/50. Στην κατηγορία των βετεράνων κυνηγών πρώτευσε ο Θανάσης Κωνσταντίνου του «Πολύκαττου» με 42/50 και ο Αντώνης Γιασεμή του Κ.Σ. Πυργών πήρε τη δεύτερη θέση με 36/50, ενώ στους σούπερ βετεράνους, πρώτος κατετάγη ο Ιάκωβος Ματθαίου του Κ.Σ. Πέρα Ορεινής με 26/50. Ο έφηβος Σοφοκλής Σαββίδης ήταν ο νικητής στην κατηγορία του με 37/50, όπου τη δεύτερη και τρίτη θέση πήραν οι νεαροί αθλητές του «Πανσόλειου» Ευρύχου, Χρίστος Μαρκίδης και Γιάννης Νεοφύτου με 36/50 και 33/50 αντίστοιχα. Τέλος, στις κατηγορίες των σκοπευτών, ο Πέτρος Ιωάννου της ΣΚΟΛΕΥ πρώτευσε στην Α’ κατηγορία με 48/50, ο Αλέξης Διάκου της ΣΚΟΚΕΡ στη Β’ κατηγορία με 46/50 και ο Μίκης Φυλακτού στους βετεράνους με 45/50.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

1. Οι νικητές στην Α’ κατηγορία των κυνηγών, μετά τη βράβευσή τους μαζί με το διευθυντή της CNP CYPRIALIFE Χρίστο Χριστοφίδη, τον αντιπρόεδρο της ΣΚΟΛΕΥ Κωστάκη Ξενοφώντος και τον πρόεδρο της ΚΟΚ & ΔΑΖ Λευκωσίας Ανδρέα Νικολάου
    2. Τα μέλη της νικήτριας ομάδας Πέρα Ορεινής, μετά τη βράβευση τους, μαζί με το διευθυντή της CNP CYPRIALIFE Χρίστο Χριστοφίδη, τον ταμία της ΣΚΟΛΕΥ Παντελή Παντελίδη και τον πρόεδρο της ΚΟΚ & ΔΑΖ Λευκωσίας Ανδρέα Νικολάου
    3. Ο νικητής στην κατηγορία των εφήβων, Σοφοκλής Σαββίδης, παραλαμβάνει το έπαθλο του από τον πρόεδρο του Κ.Σ. «Σπίθα» Λατσιών, Πάμπο Χαραλάμπους
    4. Οι εκπρόσωποι των τριών πρώτων ομάδων μετά τη βράβευσή τους
    5. Απονομή του επάθλου στο νικητή της Α’ κατηγορίας των κυνηγών Στέλιο Στυλιανού, από τον πρόεδρο της ΚΟΚ & ΔΑΖ Λευκωσίας Ανδρέα Νικολάου
    6. Ο νικητής στην κατηγορία τω σούπερ βετεράνων, Ιάκωβος Ματθαίου, παραλαμβάνει το έπαθλο του από τον πρόεδρο του Κ.Σ. «Σπίθα» Λατσιών, Πάμπο Χαραλάμπους