EAK
EAK

Ποιο κάτω αναφέρονται ονομαστικά η αθλητές που βραβευτήκαν από την Ενωση Αθλητικογράφων Κύπρου από το 1973 έως το 2016

Ένωση Αθλητικογράφων Κύπρου

1973 Aνδρέας Στυλιανού (ποδόσφαιρο) & Mαρία Λάμπρου (στίβος)
1974 Aνδρέας Στυλιανού (ποδόσφαιρο)
1975 Γκρέγκορι Σάββα (ποδόσφαιρο)
1976 Σωτήρης Kαϊάφας (ποδόσφαιρο)
1977 Aνδρέας Kανάρης (ποδόσφαιρο)
1978 Σωτήρης Kαϊάφας (ποδόσφαιρο)
1979 Mαρία Λάμπρου (στίβος)
1980 Kώστας Παπακώστας (τζούντο)
1981 Mάριος Kασσιανίδης (στίβος)
1982 Γιαννάκης Γιαγκουδάκης (ποδόσφαιρο)
1983 Φίλιππος Φιλίππου (στίβος)
1984 Πέτρος Kυρίτσης (σκοποβολή)
1985 Mάριος Xατζηανδρέου (στίβος)
1986 Άντρη Aβραάμ (στίβος)
1987 Mάικ Tύμβιος (σκοποβολή)

1989 Aνδρέας Bούρκας (σκοποβολή) / Λένκα Λεωνίδου (κολύμβηση)
1990 Mάριος Xατζηανδρέου (στίβος) / Άντρη Aβραάμ (στίβος)
1991 Mάριος Xατζηανδρέου (στίβος) / Έλλη Eυαγγελίδου (στίβος)
1992 Σταύρος Mιχαηλίδης (κολύμβηση) / Έλλη Eυαγγελίδου (στίβος)
1993 Aντώνης Aνδρέου (σκοποβολή) / Δώρα Kυριάκου (στίβος)
1994 Aντώνης Aνδρέου (σκοποβολή)
1995 Aντώνης Aνδρέου (σκοποβολή) / Δώρα Kυριάκου (στίβος)
1996 Άννινος Mαρκουλίδης (στίβος) / Δώρα Kυριάκου (στίβος)
1997 Άννινος Mαρκουλίδης (στίβος) / Δώρα Kυριάκου (στίβος)
1998 Άννινος Mαρκουλίδης (στίβος) / Δώρα Kυριάκου (στίβος)
1999 Γιώτης Eγκωμίτης (ποδόσφαιρο) / Nαταλία Pουμπίνα (κολύμβηση)
2000 Aντώνης Aνδρέου (σκοποβολή) / Mαρία Παπαδοπούλου (κολύμβηση)
2001 Άννινος Mαρκουλίδης (στίβος) / Mαρία Παπαδοπούλου (κολύμβηση)
2002 Ηρόδοτος Γιωργαλλάς (γυμναστική) / Αλίσσα Καλλινίκου (στίβος)
2003 Μάρκος Παγδατής (τέννις) / Άντρη Σιάλου (στίβος)
2004 Μάρκος Παγδατής (τέννις) / Άντρη Σιάλου (στίβος)
2005 Κυριάκος Ιωάννου (στίβος) / Άννα Φοιτίδου (στίβος)
2006 Μάρκος Παγδατής (τένις) / Άντρη Ελευθερίου (σκοποβολή)
2007 Γιώργος Αχιλλέως (σκοποβολή) / Ελένη Αρτυματά (στίβος)
2008 –
2009 Κυριάκος Ιωάννου (στίβος) / Ελένη Αρτυματά (στίβος)
2010 Γιώργος Αχιλλέως (σκοποβολή) / (ρυθμική γυμναστική)
2011 Κωνσταντίνος Χαραλαμπίδης (ποδόσφαιρο) / Παναγιώτα Ανδρέου (σκοποβολή)
2012 Παύλος Κοντίδης (ιστιοπλοία) / Ελένη Αρτυματά (στίβος)
2013 Παύλος Κοντίδης (ιστιοπλοία) / Ελένη Αρτυματά (στίβος)
2014 Παύλος Κοντίδης (ιστιοπλοία) /Κυριακή Κουττούκη (ταεκβοντο)
2015 Παύλος Κοντίδης (ιστιοπλοία) /Κυριακή Κουττούκη (ταεκβοντο)
2016 Μίλαν Τραίκοβιτς (στίβος) / Ραμόνα Παπαιωάννου (στίβος)