Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Βόμβα μεγατόνων εριξε ο Korantina Homes Παφιακός στην Ανόρθωση

Η Korantina Homes Παφιακός επιφύλασσε τη μεγαλύτερη έκπληξη στην πρεμιέρα του Β Γύρου, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών. Οι παίκτριες του Κωνσταντινίδη εκπυρσοκρότησαν τη βόμβα μεγατόνων μέσα στο άντρο της Ανόρθωσης κερδίζοντας την πρωταθλήτρια των τελευταίων ετών με 1-3 σετ και την έριξαν από την κορυφή. Παράλληλα,  η ομάδα της Πάφου  υποχρέωσε αυτή της Αμμοχώστου στην πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα. Στην κορυφή επέστρεψε η Robo Markets ΑΕΛ που άνκαι δυσκολεύτηκε κέρδισε στη Λάρνακα την ΑΕΚ με 1-3 με ανατροπή. Εξάλλου, ο Property Gallery Aπόλλων πριν από το Λεμεσιανό ντέρμπι κέρδισε εύκολα στην έδρα του το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου με 3-0. Τέλος, η Ολυμπιάδα κέρδισε ως φιλοξενούμενη… στην έδρα της την ουραγό Ομόνοια με 0-3 σετ.  Χαρακτηριστικό της 8ης αγωνιστικής είναι ότι κέρδισαν οι τρεις από τους τέσσερεις φιλοξενούμενους.

Επιστροφή στις νίκες με ανατροπή

«ΚΙΤΙΟΝ»: ΑΕΚ – Robo Markets ΑΕΛ 1-3 (27-25, 18-25, 12-25, 19-25)

Στις νίκες επέστρεψε η Robo Markets ΑΕΛ. Μέσα στο «Κίτιον» επιβλήθηκε της ΑΕΚ με 3-1 σετ σε 136’ παρόλο που τα βρήκε «σκούρα» αφού οι Λαρνακείς προηγήθηκαν 1-0. Μετά το σοκ του 0-1 η Λεμεσιανή ομάδα  που έπαιξε με την νεαποκτηθείσα Βραζιλιάνα de Moreira επιβλήθηκε κατά κράτος. Η ΑΕΚ ήταν αρκετά καλή στο πρώτο σετ, αλλά δεν συνέχισε στον ίδιο ρυθμό.

Oι δυο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ με την Robo Markets ΑΕΛ να έχει ένα μικρό προβάδισμα 04-05, 09-11.σδτο πρώτο σετ.  Στα μέσα του σετ η ΑΕΚ κατόρθωσε να προηγηθεί 17-16 δίνοντας άλλο χρώμα στο σετ. Ωστόσο, οι «γαλαζοκίτρινες» κατάφεραν να προηγηθούν 17-20 και 18-22. Άμεση ηταν η αντίδραση της ΑΕΚ που μείωσε ξανά στον πόντο 21-22. H Robo Markets ξέφυγε 22-24 δείχνοντας να κρατούσε γερά το σετ, αλλά η ΑΕΚ το γύρισε στους έξτρα πόντους 25-24 σε ένα σετ για γερά νεύρα. Τελικά η ΑΕΚ κέρδισε το σετ 27-25 σε 30’ και έκανε το 1-0.

Απόλυτη ισορροπία στο δεύτερο σετ με τις δυο ομάδες να είναι ισόπαλες 09-09. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι τα μέσα του σετ 16-16, αλλά μ σερί 00-06 η Robo Markets ΑΕΛ ξέφυγε 16-22 για να ισοφαρίσει σε 24’ αφού κέρδισε το σετ 18-25.

Η Robo Markets ΑΕΛ μπήκε στο τρίτο σετ με πολύ καλή ψυχολογία και ξέφυγε 01-07 με την ΑΕΚ να μειώνει αλλά τις Λεμεσιανές να διατηρούν το πάνω χέρι 04-10. Προϊόντος του χρόνου η Robo Markets ΑΕΛ ήταν εντυπωσιακή για να κάνει το +14 09-23. Ο κ. Μασιάς απέσυρε την νεαποκτηθείσα Βραζιλιάνα Moreira και έβαλε την Φελλά, ενώ στη θέση της Σπύρου πέρασε η Θεοδοσίου. Σε 25’ η Robo Markets ΑΕΛ ανέτρεψε το σκορ και κερδίζοντας 12-25 προηγήθηκε 1-2 στη Λάρνακα.

Η ομάδα της Λεμεσού κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό και στο τέταρτο σετ και προηγήθηκε 06-10. Οι Λεμεσιανές έκαναν ντάμπλ – σκορ 07-14 για να κερδίσουν 19-25 σε 26’ και να επιβληθούν με 1-3  σετ.

ΑΕΚ(ΧΡ. ΑΜΥΡΩΤΟΣ): Slankamerac, Iωάννου, Scott, Στυλιανού, Χαραλάμπους , Δημητρίου– Λίμπερο: Μοσφιλιώτη –  Αλλαγές: Α. Ιωάννου.

Robo Markets ΑΕΛ(ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ): Dudnikova, Παύλου, Σπύρου, de Souza Moreira, Stedile, Πεχλιβάνη, Λίμπερο: Κοκκή- Αλλαγές: Κατσουνωτού, Φελλά, Θεοδοσίου.

Korantina Homes Παφιακός για «φίλημα»

ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΑΝΟΡΘΩΣΕΩΣ: ANΟΡΘΩΣΗ – Korantina Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ 1-3 (23-25, 25-21, 15-25, 19-25)

Τη μεγάλη έκπληξη της 8ης αγωνιστικής – 1ης του Β Γύρου στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών πέτυχε ο Korantina Homes Παφιακός. Η ομάδα του Κωνσταντινίδη που μετρά δυο στα δυο στον πάγκο, κέρδισε στο Αθλητικό Κέντρο Ανορθώσεως την πρωταθλήτρια των τελευταίων ετών Ανόρθωση με 1-3 σετ σε 116’. Ταυτόχρονα, οι Παφίτισσες που έκαναν φοβερή εμφάνιση υποχρέωσαν τις αντιπάλους τους στην πρώτη ήττα, ενώ τους «γκρέμισαν» από την κορυφή.

Με τη σπουδαία αυτή νίκη ο Korantina Homes Παφιακός έδειξε ότι είναι ομάδα τετράδας και ικανή να διεκδικήσει τον τίτλο. Η εμφάνιση στο τρίτο σετ ήταν εντυπωσιακή. Η Ανόρθωση υστέρησε και έχασε από ένα ανώτερο αντίπαλο.

Η Ανόρθωση προηγήθηκε 08-07 στο πρώτο σετ, αλλά ο Korantina Homes Παφιακός έφερε το σετ στα μέτρα του και προσπέρασε 10-14. Η ομάδα του Κωνσταντινίδη διατηρούσε την πρωτοπορία 14-18 σε καθοριστικό σημείο. Η Παφιακή ομάδα ήταν σταθερά μπροστά 18-22, αλλά η πίεση της Ανόρθωσης που μείωσε 23-24 ήταν έντονη. O Κorantina Homes Παφιακός άντεξε και πήρε το σετ 23-25 σε 31’ παγώνοντας τη σάλα της Ανορθώσεως.

Η Ανόρθωση με την ψυχρολουσία του 0-1 μπήκε καλύτερα στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε 06-04. Το δεύτερο σετ κύλησε στους ίδιους ρυθμούς και ήταν πάρα πολύ ανταγωνιστικό. Η ομάδα του Βoscovic προηγήθηκε 12-09, ο Korantina Homes Παφιακός ισοφάρισε 16-16, αλλά η «Μεγάλη Κυρία» ξέφυγε 19-16 για να κερδίσει σε 29’ 25-21 ισοφαρίζοντας το ντέρμπι.

Στο τρίτο σετ ο Korantina Homes Παφιακός ήταν εντυπωσιακός. Παίζοντας εκπληκτικό βόλεϊ κυριάρχησε κερδίζοντας την Ανόρθωση που υστέρησε σε όλους τους τομείς 15-25 σε 26’ γράφοντας το 1-2 μέσα στη Λευκωσία.

Στο τέταρτο ο Korantina Homes Παφιακός ήταν ακόμα πιο εντυπωσιακός. Μετά το αρχικό 09-12, η ομάδα του Κωνσταντινίδη επιβλήθηκε κατά κράτος. Προηγήθηκε 11-18 και αφού έλεγξε πλήρως το σετ κέρδισε 19-25 σε 30’ και τον αγώνα 1-3. Ταυτόχρονα, υποχρέωσε την Ανόρθωση στην πρώτη της ήττα.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (AL .BOSCOVIC):Caetano, Taylor, Βασιλείου, Χαραλάμπους, Bratunhina, Σταυρινίδου – Λίμπερο: Δαϋίδ. – Αλλαγές: Ριαλά.

Korantina Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ(KΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ):Da Silva, Θεοτή, Melo, Kωνσταντίνου, Batista Ιορδάνους – Λίμπερο: Στεφάνου – Αλλαγές: Τilley.

Εύκολα η Ολυμπιάδα

ΑΙΘΟΥΣΑ «ΝΕΑΠΟΛΗ – ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ»: ΟΜΟΝΟΙΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν.0-3 (14-25, 11-25, 14-25)

Η Ολυμπιάδα Νεαπόλεως έπαιζε στη φυσική της έδρα αλλά στη φυσική της έδρα την αίθουσα «Νεάποπλη – Επιστροφή» Αυτός ήταν ένας λόγος να μην δυσκολευτεί να κερδίσει την ουραγό Ομόνοια με 3-0 σετ. Η Ομόνοια προσπάθησε όσο μπορούσε για άλλο ένα αγώνα.

Η Ολυμπιάδα παίζοντας στο φυσικό της περιβάλλον επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της και μετά το αρχικό 02-07 ξέφυγε 11-18 για να κερδίσει με 14-25 σε 22’ και να διαμορφωθεί το 0-1 σετ.

Η ομάδα του Παναγίδη έλεγξε και το δεύτερο σετ αφού πήρε κεφάλι με 03 -08 για να μεγαλώνει το προβάδισμά της 08-20 και τον κ. Παναγίδη να δοκιμάζει τις νεαρές του παίκτριες.  Η ομάδα της Νεάπολης κέρδισε το σετ 11-25 σε 22’ και προηγήθηκε με 0-2 σετ.

Η Ομόνοια προσπάθησε στο τρίτο σετ να μείνει κοντά στην Ολυμπιάδα 06-08 αφού η ομάδα της Νεάπολης έκανε γερό ροτέϊσιον. Τα ταλέντα της ομάδας του Κ. Παναγίδη ξέφυγαν 09-13 για να κερδίσουν 14-25 σε 23’ και τον αγώνα 0-3 σετ σε 67’.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Ν. ΣΤΥΛΙΑΝΙΔΗΣ):Κλατσιά, Παπασάββα, Μαργιόλα, Αλεξάνδρου, Μακλάσκι, Popolitova. – Λίμπερο: Τσίρακου – Αλλαγές: Οnuki – Χαραλάμπους.

OΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. (K.ΠΑΝΑΓΙΔΗΣ):Λεωνίδου, Hudima, Μανίταρου, Χριστοφορίδου, Σιακίδου – Παπακυριακού, Juric.- Λίμπερο: Κούτα – Αλλαγές: Σιάγα, Ντομπρασίνοβιτς, Simanovski, Donchuk.

Χωρίς προβλήματα ο Property Gallery Απόλλων

«ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ»: Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ – UCLan Cyprus ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ 3-0 (25-14, 25-14, 25-10)

Χωρίς καμιά απολύτως δυσκολία και αφού επιβλήθηκε κατά κράτος ο Property Gallery Απόλλων κέρδισε το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου 3-0 σετ σε 63’ λεπτά. Το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου αιφνιδιάστηκε και δεν είχε τρόπο να σταματήσει τον Property Gallery Απόλλων.

Εντυπωσιακή ήταν η εμφάνιση στο πρώτο σετ του Property Gallery Απόλλων. Οι Λεμεσιανές προηγήθηκσν 08-01 και σταδιακά αύξησαν σε 23-13  για να κερδίσουν 25-14 σε 20’ κάνοντας το 1-0 σετ.

Η ποιότητα του δεύτερου σετ ήταν πολύ καλύτερη. Το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου έπαιξε πιο απελευθερωμένα και κατάφερε να μείνει κοντά στον Property Gallery Απόλλων (12-09), που προηγήθηκε όμως 11-06. Η ομάδα του Letsiev που ήταν απόλυτα σοβαρή ξέφυγε με 24-14 για να πάρει τον πόντο και να κερδίσει 25- 14 σε 22’

Ο Property Galley Απόλλων διατήρησε απίστευτη σταθερότητα στο τρίτο σετ και το καθάρισε εύκολα αφού προηγήθηκε 12-06 και 18-07. Το σετ ολοκληρώθηκε 25-10 για τις «γαλάζιες» σε 19’.

Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ(D. LETSIEV):Saini, Ripnaya, Shaidullina, Πέτρου, Λάμπρου, Πέτρου – Λίμπερο: Ζακχαίου.

UCLan Cyprus ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ(ΠΕΡΟΠΟΥΛΟΣ): Mιχαήλ, Ευσταθίου, Jocic, Scaric, Όθωνος, Χρίστου.  – Λίμπερο: Παπαδοπούλου – Αλλαγές: Ζυμαράκη, Λουκά.