VOLLEY NEWS:Συμπληρώθηκε το «καρέ» – Φοβερές «μάχες»… στην άμμο

Τέσσερα φανταστικά παιχνίδια διεξήχθησαν ανάμεσα στις οκτώ ομάδες ανδρών στο πλαίσιο

της προημιτελικής φάσης του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Βόλεϊ U21, που διεξάγεται στις

Φοινικούδες στη Λάρνακα.

Η Γαλλία των Τιερσί και Τζιαντομάζο επικράτησε με 2-0 σετ (21-14, 21-18) των Ελβετίδων

Σαννάρνες και Μπέρντσεν και πλέον θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά τους Ρώσους, Λεσούκοφ

και Μαργκίεφ, που επικράτησαν στον «εμφύλιο» των συμπατριωτών τους, Γιαρζούτκιν και

Στογιανόφσκι με 2-1 σετ. Το πρώτο σετ τελείωσε με 21-18 για τους Λεσούκοφ και Μαργκίεφ,

για να… απαντήσουν οι Γιαρζούτκιν και Στογιανόφσκι, κερδίζοντας το επόμενο με 21-19. Έτσι,

οι δύο ομάδες έλυσαν τις διαφορές τους στο τάι μπρέικ, με τους Λεσούκοφ και Μαργκίεφ να

είναι πιο αποτελεσματικοί και να κερδίζουν το τρίτο σετ με 15-11, και συνάμα και τον αγώνα,

μετά από 46 λεπτά.

Μεγάλο παιχνίδι διεξήχθη κι ανάμεσα στους Νορβηγούς Σόρουμ και Μολ και τους

Βραζιλιάνους Αντρέ και Βινίσιους, έστω κι αν… τελείωσε στα δύο σετ. Ένα παιχνίδι που…

έσπασε καρδιές, γιατί ουσιαστικά κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τους Νορβηγούς να επικρατούν

με 35-33 και 24-22, σε 49 λεπτά αγώνα!

Πλέον, στη φάση των «4» θα αντιμετωπίσουν τους Πολωνούς Μπρυλ και Κουτζάβιακ, οι οποίοι

είχαν κατακτήσει πριν από δύο χρόνια το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία U19 στο Παγκόσμιο

Πρωτάθλημα BeachVolley, που είχε διεξαχθεί και πάλι στις Φοινικούδες.

Μετά από μεγάλη «μάχη» που έγινε στο κεντρικό γήπεδο, το Πολωνικό δίδυμο κατάφερε να

καταβάλει την αντίσταση των Γερμανών Βίκλερ και Σνάιντερ με 2-1 σετ. Οι Πολωνοί βρέθηκαν

πίσω στο πρώτο σετ με 15-13, ωστόσο έκαναν ένα σερί 4-0 και κατάφεραν στο τέλος να το

κερδίσουν με 21-18. Ακολούθως, στο δεύτερο σετ, και πάλι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 15-13,

αλλά αυτή τη φορά δεν είχαν «απαντήσεις», με τους Γερμανούς να το κερδίζουν με 21-19. Στο

τάι μπρέικ, ωστόσο, οι Μπρυλ και Κουτζάβιακ ξεκίνησαν φορτσάτοι, αφού προηγήθηκαν με 3-

0, χάρις και σε δύο μπλοκ, και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω, παίρνοντας το τρίτο σετ με 15-11 και

ταυτόχρονα και την πρόκριση στους «4» του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος.

Το πρόγραμμα των ημιτελικών

111 27-Jul 14:30 1 Thiercy-DiGiantommasoFRA [18] Leshukov-MargievRUS [34]

112 27-Jul 15:25 1 Bryl-Kujawiak POL [4] Sørum-Mol, H. NOR [8]

Σασπένς… και στις γυναίκες

Μεγάλες «μάχες» έγιναν και στους τέσσερις προημιτελικούς αγώνες Γυναικών. Οι Αμερικανίδες

Χιουζ και Κλάες αντιμετώπισαν τις Ρωσίδες Ντάμπιζα και Γκορμπούνοβα, τις οποίες κέρδισαν

με 2-0 σετ (21-15, 23-21), σ’ ένα παιχνίδι που κράτησε 33 λεπτά. Πλέον, θα αντιμετωπίσουν

στα ημιτελικά τις Ντουμπαουσκέιτ Ποβιλάιτιτ, που είχαν κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο

πριν από δύο χρόνια στην κατηγορία U19 στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα BeachVolley, το

οποίο είχε διεξαχθεί και πάλι στις Φοινικούδες. Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, οι

Λιθουανές κέρδισαν με 2-1 σετ τις Σουλίμα και Ουντοβένκο από την Ουκρανία. Οι Ουκρανές

πήραν το πρώτο σετ με 21-18, αλλά έχασαν εύκολα στο δεύτερο με 21-9. Στο τάι μπρέικ έγινε

μεγάλη «μάχη» ανάμεσα στις δύο ομάδες, με το δίδυμο από τη Λιθουανία να καταφέρνει στο

τέλος να πάρει το σετ με 16-14 και παράλληλα και την πρόκριση στα ημιτελικά.

Στους «4», προκρίθηκαν και οι Καναδές Μπετσάρτ και Αϊχόλζερ, οι οποίες ξεπέρασαν το

εμπόδιο των διδύμων αδελφών από την Αυστρία, Τερέζα και Ναντίν Στράους, μετά από 35

Τα σετ: 21-17, 21-15.

Στο δεύτερο ημιτελικό θα αντιμετωπίσουν τις Μπούκοβετς και Μίριτς, που πήραν την πρόκριση

επίσης στο τάι μπρέικ. Οι Καναδές επικράτησαν των Πολωνών Κοτσιόλεκ και Γκρουσζύνσκα

με 2-1 σετ, μετά από 45 λεπτά αγώνα. Οι Πολωνές πήραν το πρώτο σετ με 21-19, αλλά

ακολούθως Ο Καναδάς… ανέβασε στροφές κι επικράτησε στα άλλα δύο με 21-13 και 15-12

111 27-Jul 16:20 1 Hughes-ClaesUSA [12] Dumbauskaite-PovilaityteLTU [5]

112 27-Jul 17:10 1 Betschart-Eiholzer SUI [7] Bukovec-Miric CAN [14]