unnamed 8
unnamed 8

unnamed (2)

Οι ομάδες που πέρασαν στους «8»

 

Μεγάλα παιχνίδια διεξήχθησαν στο πλαίσιο της φάσης των «16» του Παγκόσμιου

 

Πρωταθλήματος Βόλεϊ U21. Κορυφαίο όλων σε εξέλιξη και σε σασπένς, αλλά και αυτό που

 

κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον του κόσμου που το παρακολούθησε, ήταν το παιχνίδι ανάμεσα

 

στη Γερμανία των Ρούντοφλ και Μπέτζιεν και τη Γαλλία των Γάλλων Τιερσί και Τζιαντομάζο.

 

Οι Γάλλοι κέρδισαν το πρώτο σετ με 21-15, αλλά οι Γερμανοί… απάντησαν στο δεύτερο,

 

ισοφαρίζοντας σε 1-1 (21-19).

 

Στο τάι μπρέικ, ο άνεμος δυσκόλεψε τις προσπάθειες των τεσσάρων αθλητών, με τους Τιερσί

 

και Τζιαντομάζο να είναι αυτοί που ήταν καλύτεροι στις λεπτομέρειες και στο τέλος να

 

καταφέρνουν να πάρουν το σετ με 16-14 και παράλληλα την πρόκριση στην προημιτελική φάση.

 

Αξίζει να σημειωθεί επίσης ότι οι Πολωνοί Μπρυλ και Κουτζάβιακ, οι οποίοι είχαν κατακτήσει

 

πριν από δύο χρόνια το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία U19 στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα

 

BeachVolley, που είχε διεξαχθεί και πάλι στις Φοινικούδες, συνεχίζουν απτόητοι για να

 

επαναλάβουν το κατόρθωμά τους, αφού κέρδισαν με 2-0 σετ (21-12, 21-12) τους Λιθουανούς

 

Ρουμσεβίτσιους και Καζντάιλος, μέσα σε 28 λεπτά.

 

Σημειώνεται ακόμη ότι στο τελευταίο ματς της ημέρας καταγράφηκε ένα αξιοπερίεργο

 

γεγονός. Τόσο οι Ουκρανοί Κοβαλόφ και Πλοτνίτσκι όσο και οι Βραζιλιάνοι Αντρέ και

 

Βινίσιους φορούσαν τις ίδιες φανέλες και ήθελαν να αγωνιστούν με αυτές. Εν τέλει κι αφού

 

διαβουλεύτηκαν οι ιθύνοντες της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας Πετοσφαίρισης, δόθηκε οδηγία

 

στην ομάδα από τη Βραζιλία να αλλάξει χρώμα φανέλας για να διεξαχθεί η αναμέτρηση. Όσον

 

αφορά στο καθαρά αγωνιστικό μέρος, νικήτρια αναδείχθηκε η ομάδα των Αντρέ και Βινίσιους

 

Όλα τα αποτελέσματα της φάσης των «16» στους Άνδρες U21

 

Sannarnes-Berntsen NOR [25] Wierzbicki-Lysikowski POL [30] 2-0 (21-16, 23-21) 0:36

 

Rudolf-Betzien GER [21] Thiercy-Di Giantommaso FRA [18] 1-2 (15-21, 21-19, 14-16) 0:42

 

Yarzutkin-Stoyanovskiy RUS [5] Vallés-Prades ESP [23] 2-0 (21-14, 21-17) 0:27

 

Figueroa-Cabrera PUR [20] Leshukov-Margiev RUS [34] 0-2 (16-21, 18-21) 0:31

 

Bryl-Kujawiak POL [4] Rumsevicius-Kazdailis LTU [31] 2-0 (21-12, 21-12) 0:28

 

Stranger-Ermacora AUT [10] Wickler-Schneider GER [7] 0-2 (18-21, 17-21) 0:38

 

Sørum-Mol, H. NOR [8] Clemens-Bantle USA [9] 2-0 (21-13, 21-15) 0:29

 

Kovalov-Plotnytskiy UKR [29] Andre-Vinicius BRA [2] 0-2 (14-21, 9-21) 0:29

 

107 27-Jul 10:00 Sannarnes-Berntsen NOR [25] Thiercy-Di Giantommaso FRA [18]

 

108 27-Jul 10:00 Yarzutkin-Stoyanovskiy RUS [5] Leshukov-Margiev RUS [34]

 

109 27-Jul 10:00 Bryl-Kujawiak POL [4] Wickler-Schneider GER [7]

 

110 27-Jul 10:00 Sørum-Mol, H. NOR [8] Andre-Vinicius BRA [2]

 

111 27-Jul 14:30 Winner of match #107 Winner of match #108

 

112 27-Jul 15:25 Winner of match #109 Winner of match #110

 

113 27-Jul 18:00 Loser of match #111 Loser of match #112

 

114 27-Jul 20:00 Winner of match #111 Winner of match #112

 

Τι έγινε στα παιχνίδια των γυναικών U21

 

Εκεί που έμοιαζε αμφίρροπη η αναμέτρηση ανάμεσα στις δίδυμες αδελφές από την Αυστρία,

 

Στράους, και τις Γερμανίδες Γκλένσκε και Σρέιμπερ, οι πρώτες ξεπέρασαν εύκολα το εμπόδιο

 

των αντιπάλων τους, επικρατώντας με 2-0 σετ (21-15, 21-14).

 

Παρά τις προσδοκίες του κόσμου, ίδια εικόνα υπήρξε και στον αγώνα των Κνούντσεν και

 

Στρέιντζ από τις ΗΠΑ με τις Πολωνές Κοτσιόλεκ και Γκρουσζύνσκα, οι οποίες κι επικράτησαν

 

επίσης με 2-0 σετ (21-11, 21-16).

 

Τα πιο αμφίρροπα παιχνίδια διεξήχθησαν ανάμεσα στο Μεξικό και τη Ρωσία, αλλά και την

 

Αυστραλία και την Ελβετία, αφού ήταν και τα μοναδικά που κρίθηκαν στο τάι μπρέικ. Ρωσία

 

και Ελβετία πήραν εύκολα το τρίτο σετ και παράλληλα και την πρόκριση για την προημιτελική

 

Όλα τα αποτελέσματα της φάσης των «16» στις Γυναίκες U21

 

Hughes-Claes USA [12] Zuccarelli-Lestini ITA [21] 2-0 (21-15, 21-19) 0:32

 

Diaz-Santoyo MEX [28] Dabizha-Gorbunova RUS [8] 1-2 (28-26, 18-21, 5-15) 0:43

 

Dumbauskaite-Povilaityte LTU [5] Eduarda-Tainá BRA [9] 2-0 (21-16, 21-18) 0:36

 

Sulima-Udovenko UKR [31] Ittlinger-Weiland GER [3] 2-0 (26-24, 23-21) 0:41

 

Strauss, T.-Strauss, N. AUT [4] Glenzke-Schreiber GER [35] 2-0 (21-15, 21-14) 0:34

 

Davey-Ngauamo AUS [10] Betschart-Eiholzer SUI [7] 1-2 (23-21, 16-21, 6-15) 0:44

 

Knudsen-Strange USA [30] Kociolek-Gruszczynska POL [2] 0-2 (11-21, 16-21) 0:29

 

Pastare-Brinke LAT [15] Bukovec-Miric CAN [14] 0-2 (16-21, 13-21) 0:39

 

107 27-Jul 11:00 Hughes-Claes USA [12] Dabizha-Gorbunova RUS [8]

 

108 27-Jul 11:00 Dumbauskaite-Povilaityte LTU [5] Sulima-Udovenko UKR [31]

 

109 27-Jul 11:00 Strauss, T.-Strauss, N. AUT [4] Betschart-Eiholzer SUI [7]

 

110 27-Jul 11:00 Kociolek-Gruszczynska POL [2] Bukovec-Miric CAN [14]

 

111 27-Jul 16:20 Winner of match #107 Winner of match #108

 

112 27-Jul 17:10 Winner of match #109 Winner of match #110

 

113 27-Jul 19:00 Loser of match #111 Loser of match #112

 

114 27-Jul 21:00 Winner of match #111 Winner of match #112