23 C

VOLLEY NEWS: Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α’ Κατηγορίας ανδρών – αποτελέσματα 4ης αγωνιστικής

Αναγέννηση – Ομόνοια 0-3 (17-25, 18-25, 21-25)

Νέα Σαλαμίνα – Ανόρθωσις 3-1 (26-24, 25-20,16-25, 25-17)

ΑΠΟΕΛ – ΑΕ Καραβά 0-3 (17-25, 12-25, 17-25)

Παφιακός – Ε.Ν.Παραλιμνίου 3-0 (25-15, 25-16,25-19)

Η πρωτοπόρος Pokka AE Kαραβά συνέχισε την νικηφόρο και αήττητη πορεία της στο φετινό πρωτάθλημα. Επικράτησε εύκολα μέσα στο Λευκόθεο του ΑΠΟΕΛ με 3-0 σετ και συνεχίζει να είναι μόνη πρώτη στη βαθμολογία με τρεις βαθμούς διαφορά από το δεύτερο Παφιακό. Τα σετ που έδωσαν την νέα νίκη στην Pokka ΑΕ Καραβά ήταν 25-17, 25-12, 25-17.

Η Papa Johns Ομόνοια επικράτησε με 3-0 σετ εκτός έδρας της Αναγέννησης Δερύνειας και και ανέβηκε ακόμα πιο στη βαθμολογία. Στο πρώτο σετ η Papa Johns Ομόνοια ξεκίνησε πολύ δυνατά αποκτώντας ένα σημαντικό προβάδισμα στο σκορ και δεν άφησε σε καμία περίπτωση την ομάδα της Αναγέννησης να αντιδράσει. Έφτασε δε εύκολα στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-17. Στο δεύτερο σετ η Αναγέννηση βρισκόταν από την αρχή κοντά στο σκορ , ένα ξέσπασμα όμως της Ομόνοιας ήταν αρκετό για να δημιουργήσει και πάλι μια διαφορά ασφαλείας στο σκορ με αποτέλεσμα να φθάσει στην επικράτηση του δεύτερου σετ με 25-18. Στο τρίτο σετ η Αναγεννηση τα έδωσε όλα με στόχο να ανατρέψει το σε βάρος της αποτέλεσμα αλλά η Papa Johns Ομόνοια άντεχε στην μεγάλη πίεση που εξάσκησε η γηπεδούχος ομάδα. Τελικά στην πιο κρίσιμη καμπή του σετ η Ομόνοια κατάφερε να ξεφύγει η Ομόνοια με 21-18 και να φθάσει στην επικράτηση και του τρίτου σετ με 25-21 και να πάρει μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 3-0 σετ.

Διακύμανση του σκορ:

1ο σετ : 3-8, 10-16, 12-21, 17-25
    2ο σετ:  6-8, 10-16, 16-21, 18-25
    3ο σετ:  7-8, 15-16, 18-21, 21-25

Ο Παφιακός νίκησε εύκολα την Ε.Ν.Παραλιμνίου με 3-0 σετ (25-15, 25-16, 25-19) παίρνοντας έτσι τρείς βαθμούς της νίκης και βρίσκεται σταθερά στη δεύτερη θέση. Οι παίκτες του Στέλιου Καζάζη δεν άφησαν σε κανένα στάδιο του αγώνα την αντίπαλη ομάδα του Παραλιμνίου να αντιδράσει παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκε φιλότιμα. Τέλος μεγάλη νίκη πέτυχε η Νέα Σαλαμίνα στο βαρωσιώτικο ντέρμπυ επικρατώντας της Ανόρθωσης με 3-1 σετ και πήρε μια μεγάλη βαθμολογική ανάσα σε αντίθεση με την Ανόρθωση που έχασε πολύτιμο έδαφος. H Νέα Σαλαμίνα πήρε τα δύο πρώτα σετ με 26-24 και 25-20. Η Ανόρθωση αντέδρασε παίρνοντας το τρίτο σετ με 25-16 αλλά η Νέα Σαλαμίνα στο τέταρτο σετ ήταν πιο αποφασιστική και πήρε το σετ με 25-17 και την μεγάλη νίκη με 3-1.