24 C

VOLLEY BALL NEWS

Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας ανδρών – 3η αγωνιστική

Σπουδαία βραδιά για τον βόλεϊ όπου η τρίτη αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας ανδρών επεφύλαξε πολλές συγκινήσεις αλλά και υπέροχο θέαμα. Η Pokka ΑΕ Καραβά κατάφερε μετά από μια αμφίρροπη αναμέτρηση να νικήσει τον Παφιακό με 3-1 σετ και να οδηγεί μόνη πρώτη αλλά και αήττητη την κούρσα του πρωταθλήματος. Ο Παφιακός ήταν πολύ καλός στο πρώτο σετ κερδίζοντας το με 25-18 αλλά η ΑΕ Καραβά αντέδρασε και κατάφερε να πάρει και τα τρία επόμενα σετ με 25-21, 25-18 και 25-19 μαζί την μεγάλη νίκη και να απολαμβάνει την κορυφή και μάλιστα με διαφορά 3 πόντων από τις ομάδες που την ακολουθούν.

Διακύμανση του σκορ:
    1ο σετ: 2-8, 8-16, 13-21, 18-25
    2ο σετ: 8-6, 16-14, 21-19, 25-21
    3ο σετ: 8-5, 16-10, 21-16, 25-18
    4ο σετ: 7-8, 16-14, 21-18, 25-19

Στο άλλο μεγάλο ντέρμπυ της αγωνιστικής η Ομόνοια ήταν η μεγάλη νικήτρια για μια ακόμα φορά φέτος της Ανόρθωσης, αυτή τη φορά με 3-2 σετ. Η Ανόρθωσις προηγήθηκε με 2-0 σετ (31-29, 25-22) όμως η Ομόνοια βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει. Πήρε το επόμενο σετ με 25-23 μειώνοντας έτσι σε 2-1. Στο τέταρτο σετ η Ανόρθωσις είχε συνεχώς το προβάδισμα και με σημαντική διαφορά αλλά η Ομόνοια με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να φθάσει στην ισοφάριση κερδίζοντας το σετ με 28-26. Στο τάϊ μπρέϊκ η Papa Johns Ομόνοια επικράτησε με 15-12 και πήρε την μεγάλη νίκη με 3-2 σετ.

Στους άλλους αγώνες η Αναγέννηση Δερύνειας πέτυχε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα επικρατώντας εκτός έδρας του ΑΠΟΕΛ με 3-1 ενώ μεγάλη μάχη έγινε στο Παραλίμνι όπου η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να επικρατήσει της τοπικής ομάδας  με 3-2 πετυχαίνοντας έτσι την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.