Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Βολεί Γυναικών- Ιστορική νίκη για τη Νέα Σαλαμίνα

Μετά από μεγάλο  αγώνα κέρδισε την ΑΕΚ

Μεγάλη και ιστορική νίκη για τη Νέα Σαλαμίνα το Σάββατο 30 Οκτωβρίου 2021. Μετά από ένα μεγάλο παιχνίδι οι «ερυθρόλευκες» κέρδισαν την ΑΕΚ στο Γυμνάσιο Αγ. Νεοφύτου με 3-2 σετ και πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στην Α Κατηγορία μετά το 1985. Η ομάδα του Μπάλλου εξασφάλισε τους πρώτους δυο βαθμούς στη βαθμολογία του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών.

Ο  αγώνας ήταν εξ αναβολής στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής ( δεν έγινε στις 19 Οκτωβρίου). Η ΑΕΚ δέχθηκε την πρώτη της ήττα, αλλά πήρε ένα πολύτιμο πόντο.

Στο πρώτο σετ η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα κερδίζοντας σε 23’ 16-25 και πήρε προβάδισμα στο σκορ. Το δεύτερο σετ ήταν πολύ ανταγωνιστικό με την Νέα Σαλαμίνα να επιβάλλεται σε 28’ 25-22 και να ισοφαρίζει 1-1.  Οι παίκτριες του Μπάλλου κατόρθωσαν να ανατρέψουν τα δεδομένα, αφού σε 26’ κέρδισαν το τρίτο σετ 25-20 και προηγήθηκαν 2-1.

Ωστόσο, οι παίκτριες της Σ. Τσαγγαρίδου  βρήκαν τον τρόπο και ισοφάρισαν 2-2 κερδίζοντας το τέταρτο σετ 18-25 σε 25’ . Τα πάντα κρίθηκαν στο τάϊ – μπρέικ όπου μετά από ένα αμφίρροπο σετ που ολοκληρώθηκε στους έξτρα πόντους με ανατροπές, η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε 16-14 σε 22’ κερδίζοντας τον αγώνα.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (ΓΡ. ΜΠΑΛΛΟΣ): Θεοδούλου, Προκοπίου, Strefling, Κόκκινου, Lezhenkina, Palmieri  – Λίμπερο: Γεωργίου – Αλλαγές: Πέτρου.

ΑΕΚ (Σ. ΤΣΑΓΓΑΡΙΔΟΥ): Condotta, Στυλιανού, Χαραλάμπους, Shevchuk, Santana, Χατζηπέτρου – Λίμπερο: Μοσφιλιώτη.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ – 2Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

1. Ολυμπιάδα Ν. (2) 2-0 6-0 06
    2. Property Gallery Απόλλων (2) 2-0 6-1 06
    3. ΑΕΚ (2) 1-1 5-4  04
    4. Δικέφαλος (2) 1-1 4-5 02
    5. Νέα Σαλαμίνα (2) 1-1 4-5 02
    6. Ανόρθωσις (2) 1-1 3-5 02