48137527102 58fc39e986 o
48137527102 58fc39e986 o

Με 58 βαθμούς ξέφυγε στην πρώτη θέση ο Ναυτικός Όμιλος Λεμεσού, από τον Ναυτικό Όμιλο Αμμοχώστου (161.5, έναντι 103.5) στην πρώτη μέρα του 44ου Παγκυπρίου Πρωταθλήματος ανδρών και γυναικών.  Ο περσινός πρωταθλητής έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις του, ωστόσο τίποτα δεν μπορεί να προδικάσει την εξέλιξη και κατάληξη της μάχης για τον τίτλο του φετινού πρωταθλητή. Μάχη γίνεται για την τρίτη θέση αναμεσά σε Κερύνεια (78β.) και Λευκωσία (76β.), αφού η διαφορά που τους χωρίζει είναι μόλις δύο βαθμοί.

Την πρώτη μέρα σημειώθηκαν εννέα νέες παγκύπριες επιδόσεις.  Επίδοση που ξεχώρισε το ρεκόρ του Όμηρου Ζάγκα του Ναυτικού Ομίλου Λεμεσού στα 100μ. πρόσθιο ανδρών, με 1.03.27.  Την προηγούμενη επίδοση κατείχε ο ίδιος αθλητής με 1.04.12, επίδοση που σημείωσε στο περσινό αντίστοιχο πρωτάθλημα.

Αναλυτικά οι νέες παγκύπριες επιδόσεις είναι:  

Ζάγκας Όμηρος (Λ/σού): 100μ. πρόσθιο, 1.03.27 ΝΠΕ Ανδρών

Τουλούμης Νικόλαος (Κερύνειας): 200μ. ελεύθερο, 1.57.59 ΝΠΕ Παίδων, 800μ. ελεύθερο 8.38.12, ΝΠΕ παίδων

Αγιομαμίτου Χριστίνα (Κερύνειας): 200μ. ελεύθερο, 2.11.33 ΝΠΕ παγκορασίδων Α΄

Μανώλη Αγάθη (Πάφου): 400μ. μικτή ατομική, 5.17.96 ΝΠΕ Παγκορασίδων Α’΄

Μούγης Σοφοκλής (Λεμεσού): 200μ. ύπτιο 2.08.38, ΝΠΕ νέων

Νικολάου Αντώνιο (Πάφου): 200μ. ύπτιο 2.08.65, ΝΠΕ παίδων

Λιάτσου Μόνικα Ράφκα (Κερύνειας): 200μ. ύπτιο 2.23.62, ΝΠΕ κορασίδων

Αντωνίου Νικόλας (Λεμεσού): 100μ. ελεύθερο (4Χ100μ. ελεύθερο) 52.02, ΝΠΕ παίδων

Οι νικητές των αγωνισμάτων της πρώτης ημέρας είναι:

100μ. πρόσθιο: Ανδρών: Ζάγκας Όμηρος (Λ/σού) 1.03.27, Τσιοπανής Θωμάς (Λ/σίας) 1.04.77, Πανάρετος Παναγιώτης (Αμ/στου) 1.05.24. Γυναικών: Schegoleva Alexandra (Αμ/στου) 1.13.02, Ιωάννου Ιζαμπέλλα (Αμ/στου) 1.13.71, Στεφανίδου Ελένη (Λ/κας) 1.14.01.

200μ. ελεύθερο: Ανδρών: Χατζηττοουλής Κωνσταντίνος (Λ/κας) 1.54.47, Παπακυριακού Μαρτίνος (Λ/σού) 1.54.99, Παπακυριακού Αλέξης (Λ/σού) 1.56.82.  Γυναικών: Αντωνίου Κάλια (Λ/σού) 2.04.46, Νικολαίδου Ιόλη (Λ/σίας) 2.07.77, Καραμάνου Χρυσούλα (Αμ/στου) 2.07.92

400μ. μικτή ατομική: Ανδρών: Πατσαλίδης Αντώνης (Πάφου) 4.44.43, Ονουφρίου Κωνσταντίνος (Λ/σού) 4.46.97, Παπαϊωάννου Δημήτριος (ΑΠΟΕΛ) 4.50.13. Γυναικών: Στεφανίδου Ελένη (Λ/κας) 5.03.90, Μανώλη Αγάθη (Πάφου) 5.17.96, Erokhina Maria (Πάφου) 5.31.13.

50μ. πεταλούδα: Ανδρών: Ζάγκας Όμηρος (Λ/σού) 24.97, Παύλου Ζαχαρίας (Κερύν.) 25.77,  Γκαμάρα Νέρι Αρμάντο (Λ/σίας) 25.94.  Γυναικών: Νεοφύτου Σωτηρία (Λ/σού) 27.70, Schegoleva Alexandra (Αμ/στου) 27.71, Αγαθοκλέους Αφροδίτη (Αμ/στου) 29.26, Ζαρογιάννη Ελένη Ευδοξία (Λ/σού) 29.26.

200μ. ύπτιο: Ανδρών: Μούγης Σοφοκλής (Λ/σού) 2.08.38, Νικολάου Αντώνιο (Πάφου) 2.08.65, Ιακωβίδης Φίλιππος (Λ/σίας) 2.12.70. Γυναικών: Λιάτσου Μόνικα Ράφκα (Κερύνειας) 2.23.62, Ιωάννου Ιζαμπέλλα (Αμ/στου) 2.25.95, Κωστή Ντιάνα (Αμ/στου) 2.28.45.

800μ. ελεύθερο: Ανδρών: Μανώλη Χρήστος (Πάφου) 8.33.02, Τουλούμης Νικόλαος (Κερύν.) 8.38.12, Τζιρτζιπής Σταύρος (Λ/κας) 8.38.66.  Γυναικών: Τσιτσεκλή Αμαλία (Λ/σίας) 9.34.14, Νικολαΐδου Ιόλη (Λ/σίας) 9.38.58, Αγιομαμίτου Χριστίνα (Κερύν.) 9.42.84.

4Χ100μ. ελεύθερο: Ανδρών: Ν.Ο. Λεμεσού 3.28.84, Ν.Ο. Λευκωσίας 3.29.80, Ν.Ο. Κερύνειας 3.35.67.

4Χ100μ. ελεύθερο: Γυναικών: Ν.Ο. Λεμεσού 3.57.20, Ν.Ο. Αμμοχώστου 4.00.41, Ν.Ο. Λάρνακας 4.08.66.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Α’ ΗΜΕΡΑΣ

  1. Ναυτικός Όμιλος Λεμεσού 5
  2. Ναυτικός Όμιλος Αμμοχώστου 5
  3. Ναυτικός Όμιλος Κερύνειας 78
  4. Ναυτικός Όμιλος Λευκωσίας 76
  5. Ναυτικός Όμιλος Πάφου 68
  6. Ναυτικός Όμιλος Λάρνακας 62
  7. ΑΠΟΕΛ 12
  8. Ναυτικός Όμιλος Κωνσταντίας 11
  9. Ναυτικός Όμιλός Αγλαντζιάς 7
  10. Ναυτικός Όμιλος Λακατάμειας 2
  11. Ναυτικός Όμιλος Μέσα Γειτονιάς 0