21 C
Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Β Κατηγορίας Γυναικών πετόσφαιρας η E.N. Αγίου Αθανασίου επιβλήθηκε της Ανόρθωσης Πετόσφαιρας

H E.N. Αγίου Αθανασίου έκανε το «μπαμ» στους αγώνες της Κυριακής που ολοκλήρωσαν την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Β Κατηγορίας Γυναικών, πρώτη του 2019. Οι «κιτρινόμαυρες» κέρδισαν μέσα στο «Θεμιστόκλειο» την Ανόρθωση Πετόσφαιρα με 3-1 σετ. Στους άλλους δυο αγώνες της ημέρας ο ΑΠΟΚ ξεπέρασε το εμπόδιο του Ροτσίδη Μάμμαρι με 3-0 σετ, ενώ η Ομόνοια πέρασε από την Παλουριώτισσα κερδίζοντας τον Αχιλλέα με 3-0 σετ.

Εντυπωσιακή η Ε.Ν.Α.ΑΘ.
    Η Λεμεσιανή ομάδα ήταν καλύτερη σε όλο σχεδόν τον αγώνα και εντυπωσιακή στο τέταρτο σετ, δείχνοντας ότι το 2019 μπήκε ιδανικά. Η ομάδα του Αγίου Αθανασίου κέρδισε με 3-1 και ανέβηκε βαθμολογικά. Αντίθετα, η ομάδα της Ανόρθωσης Πετόσφαιρας δεν τα κατάφερε και έμεινε πίσω από την πρώτη τριάδα.

Οι «κιτρινόμαυρες» αιφνιδίασαν την Ανόρθωση και προηγήθηκαν 0-1 κερδίζοντας 25-22 το πρώτο πολύ δυνατό σετ. Η Ανόρθωση Πετόσφαιρα αντέδρασε με ιδανικό τρόπο αφού κέρδισε το επόμενο σετ 25-11 και ισοφάρισε σε 1-1. Ωστόσο, η ομάδα του Αγίου Αθανασίου ήταν ανώτερη και αφού πήρε το προβάδισμα 2-1 στο τρίτο σετ (σ.σ. κέρδισε 25-21) εξασφάλισε το τρίποντο με μια εντυπωσιακή εμφάνιση στο τέταρτο σετ (25-14).

Άνθισε το «τριφύλλι»
    Με σημαντική νίκη που της επιτρέπει να ελπίζει για τα ψηλά πέτυχε η Ομόνοια που στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής κέρδισε στο Γυμνάσιο Παλλουριώτισσας τον Αχιλλέα με 3-0 σετ. Οι «πράσινες» ήταν πολύ καλύτερες και κέρδισαν τα σετ 25-12, 25-11 και 25-11.

Απειλεί για κορυφή
    Ο ΑΠΟΚ συνεχίζει το κυνήγι της κορυφής και της Invisalign ΑΕ Καραβά. Την Κυριακή για την 10η αγωνιστική κέρδισε στο Γυμνάσιο Κοκκινοτριμιθιάς τον επικίνδυνο Ροτσίδη με 3-0 σετ (25-08, 25-07, 25-12).