Β ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Ο Άρης θέλει και το αήττητο – 19η σερί νίκη

Νίκη Αναγέννησης επί UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγ. – Τα αποτελέσματα στους Αγώνες Κατάταξης

Ο Άρης Πολεμίου πέτυχε άλλη μια νίκη στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Β Γυναικών. Για την 5η αγωνιστική του Όμιλου 1-4 οι πρωταθλήτριες κέρδισαν στο Γυμνάσιο Πολεμίου την Ομόνοια με 3-0 και πρόσθεσαν την 19η σερί νίκη τους φέτος.

Σύμφωνα με ανταπόκριση του Pafos Press,

Η ομάδα του Πολεμίου θέλοντας να τερματίσει το πρωτάθλημα αήττητη και παραχωρώντας όσο λιγότερα σετ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην Ομόνοια που έχασε το πρώτο σετ με σκορ 25-12.

Στο δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενες μπήκαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν στα μισά περίπου του σετ όμως η ομάδα του Γιώργου Χαραλάμπους σοβάρεψε άμεσα και πήρε προβάδισμα στο σκορ. Ο προπονητής του Άρη αν και το ματς δεν είχε μεγάλη διαφορά στο σκορ πέρασε στο παιχνίδι αρκετές αναπληρωματικές παίκτριες οι οποίες τα πήγαν εξαιρετικά και το σετ οδηγήθηκε στο 25-22 και στο 2-0.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ οι “πράσινες” που αγωνίστηκαν για προτελευταία φορά φέτος μπροστά στο κοινό τους παρουσιάστηκαν ουσιαστικές και πήραν το ζητούμενο έστω και αν η Ομόνοια της δυσκόλεψε αρκετά φέρνοντας το σετ στα όριά του και μέχρι το 23-23, 24-24 και 25-25. Τελικά με λίγη προσπάθεια παραπάνω το σετ ολοκληρώθηκε στο 27-25 και το ματς στο 3-0.

Στην τελευταία αγωνιστική την Τετάρτη 07 Απριλίου 2022 ο Άρης αντιμετωπίζει την Αναγέννηση Δερύνειας στο Πολέμι οπότε και θα γίνει η απονομή του τροπαίου.

Νίκη για Αναγέννηση Δερ.

Στον άλλο αγώνα του Ομίλου έγινε πραγματικό ντέρμπι στο Γήπεδο Δερύνειας με την Αναγέννηση να επικρατεί 3-2 του UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου με 3-2 σετ και να πετυχαίνει τη δεύτερη νίκη στον Όμιλο. Ο αγώνας πρόσφερε θέαμα με το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου να προηγείται 0-1 αφού πήρε το πρώτο σετ 21-25. Το δεύτερο σετ παίχθηκε ως το τέλος με την Αναγέννηση να επικρατεί 26-24 ισοφαρίζοντας 1-1. Η ομάδα της Δερύνειας κέρδισε και το τρίτο 25-19 και ανέτρεψε το σκορ, Το τέταρτο σετ ήταν αμφίρροπο με την ομάδα του UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου να επικρατεί 22-25 και να ισοφαρίζει. Στο τάϊ – μπρέικ σε ένα κλειστό σετ η Αναγέννηση επικράτησε 15-13 και πήρε τη νίκη.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΟΜΙΛΟΥ 1-4 (5 ΑΓΩΝΕΣ)

1. Άρης Πολ. 05-00 15-02 15
    2. UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγ. 02-03 08-09 07
    3. Αναγέννηση Δερ. 02-03 08-11 05
    4. Ομόνοια 01-04 04-13 03

ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ

Στους αγώνες κατάταξης που έγιναν την Τετάρτη 30  Μαρτίου 2022 ο ΑΠΟΚ κατέκτησε την 7η θέση αφού κέρδισε και στο δεύτερο αγώνα στο Λύκειο Βεργίνας τον Μαραθώνα Κ.Β. με 3-0 (12-25, 21-25,23-25). Ο Μαραθώνας τερμάτισε στην 8η θέση.

Στην 9η θέση τερμάτισε ο Εθνικός Λατσιών που κέρδισε στο Γυμνάσιο Λατσιών τον Giti A.O.Διόνυσο με 3-0 και στο δεύτερο αγώνα (25-12, 25-14, 25-14). Ο Εθνικός πέτυχε 2η νίκη ενώ η ομάδα της Έμπας τερμάτισε στην 10η θέση.

Για τις θέσεις 13-14 έγινε την Τετάρτη 30 Μαρτίου 2022 ο πρώτος αγώνας μεταξύ Λέοντα Λειβαδιών – Αχιλλέα Κ. στο Λύκειο Λειβαδιών με τον Λέοντα να επικρατεί 3-2 σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι (24-26, 25-14, 15-25, 25-18, 15-10).

Λεζ. Στιγμιότυπο απόωτη νίκη του Άρη Πολεμίου επί της Ομόνοιας με 3-0 την Πέμπτη 31 Μαρτίου 2022.