24 C

«Τζιαι μιαν ο … Τζιαπούρας»!

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του διεθνή σκοπευτή της ΣΚΟΚΕΡ, ενώ ο αγώνας ήταν ο τρίτος του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ

Στην ομαδική κατάταξη επικράτησε η ομάδα “RENATO GAMBA”

Και ξαφνικά τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης των φίλων της σκοποβολής πήραν φωτιά… «Ο Μιχάλης Τζιαπούρας πέτυχε την πρώτη του νίκη σε αγώνα σπόρτιγκ!». Ο διεθνής σκοπευτής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Κερύνειας κέρδισε τον τρίτο αγώνα του φετινού Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ που ήταν για το «Κύπελλο Κερύνειας» με αθλοθέτη την εταιρία REPRODATA SERVICES. Και μάλιστα, η όλη επιτυχία αποκτά ακόμα μεγαλύτερη αξία με τον τρόπο που ήρθε, αφού ο νικητής «υποχρεώθηκε» να ολοκληρώσει την τελευταία του πούλα χωρίς απώλειες (25/25) για να ισοβαθμήσει με τον προπορευόμενο Πέτρο Ιωάννου της ΣΚΟΛΕΥ με 92/100 και να κερδίσει τον πρωταθλητή μας σε αγώνα «ξαφνικού θανάτου» που κρίθηκε τελικά σε 25 βολές. Εκεί όπου ο Τζιαπούρας είχε 21 επιτυχίες έναντι 19 του Ιωάννου.

Ο αγώνας έγινε την περασμένη Κυριακή 13 Μαΐου στο Ολυμπιακό σκοπευτήριο «Λάκης Ψημολοφίτης» στα Λατσιά, κάτω από αντίξοες καιρικές συνθήκες, με εναλλαγές ηλιοφάνειας, συννεφιάς, ανέμων και βροχής, όμως οι πλείστοι σκοπευτές μας πέτυχαν αρκετά ψηλά αποτελέσματα και έγιναν αρκετές «μάχες» για την πρόκριση στην εθνική ομάδα που θα μας εκπροσωπήσει στους Πανευρωπαϊκούς Αγώνες Σπόρτιγκ τον ερχόμενο μήνα στην Ιταλία.

Ο Μιχάλης Τζιαπούρας πέρα από τη νίκη του στη γενική κατάταξη, με το 92/100 ήταν και ο νικητής στη Β’ κατηγορία, ενώ πρώτος στην Α’ κατηγορία ήταν ο Πέτρος Ιωάννου και στην Γ’ κατηγορία ο Μιλτιάδης Καραολής της ΣΚΟΛΕΜ με 83/100. Στην Δ’ κατηγορία πρώτευσε ο Σταύρος Σταύρου της ΣΚΟΚΕΡ με 87/100, στους σίνιορς ο Αντώνης Αντωνίου της ΣΚΟΛΕΜ με 82/100, στους βετεράνους ο Ευάγγελος Καραβόλιας της ΣΚΟΛΕΥ με 73/100 και στους μάστερς ο Ντέρεκ Καρ της ΣΚΟΛΕΜ με 47/100, ενώ ο νεαρός Σοφοκλής Σαββίδης της ΣΚΟΚΕΡ ήταν ο νικητής στους έφηβους με 64/100.

Στην ομαδική κατάταξη επικράτησε η ομάδα “RENATO GAMBA” με τους Μιχάλη Τζιαπούρα, Πέτρο Ιωάννου, Άγγελο Αβραάμ και Γρηγόρη Τούμπα με συνολικό αποτέλεσμα 361/600, ενώ δεύτερη τερμάτισε η ομάδα “FAUSTI” με 318/600 και τρίτη η ομάδα  “ASMATION LIFE” με 315/400.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του τρίτου πρωταθληματικού αγώνα σπόρτιγκ για το «Κύπελλο Κερύνειας» ήταν τα ακόλουθα σε κάθε κατηγορία: