TSANIO SWIM MEET 2015
TSANIO SWIM MEET 2015

Με έντεκα νέες Παγκύπριες επιδόσεις και συμμετοχή 200 αθλητών, αλλά πάνω απ’ όλα συγκομιδή τεράστιων εμπειριών και παραστάσεων για τους αθλητές μας. Αυτά ήταν τα οφέλη από το Τσάνιο μήτιγκ, του οποίου διοργανωτής ήταν ο Ναυτικός Όμιλος Λεμεσού και συνδιοργανωτής και υπό την αιγίδα της η ΚΟΕΚ. Στη διοργάνωση που έγινε το διήμερο 28-29 Νοεμβρίου στο ολυμπιακό κολυμβητήριο Λεμεσού, συμμετείχαν πέραν των 200 αθλητών, από την Κύπρο και 16 από την Ελλάδα, εκ των οποίων οι περισσότεροι αποτελούν βασικά μέλη της εθνικής ομάδας και παράλληλα μεγάλες ελπίδες για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.

 

Το «Τσάνιο» μήτιγκ αποτελούσε εκτός των άλλων και την πρώτη ευκαιρία για τους αθλητές μας για την εξασφάλιση ορίων εσωτερικού και εξωτερικού, για τις διοργανώσεις που έρχονται και παράλληλα ευκαιρία για να διαπιστώσουν το βαθμό ετοιμότητας τους. Πέραν των πιο πάνω η παρουσία των ελλαδιτών πρωταθλητών, έδωσε την ευκαιρία στους δικούς μας αθλητές να μετρήσουν δυνάμεις, αλλά και να μαζέψουν εμπειρίες

για το μέλλον που θα τους φανούν πολύτιμες.

 

Στο αγωνιστικό κομμάτι, τις έντεκα νέες παγκύπριες επιδόσεις πέτυχαν: Ο Γιώργος Ζωτιάδης, του Ναυτικού Ομίλου Κερύνειας στα 100μ. ελεύθερο 54.55 και 200μ. ελεύθερο 1.59.81 (παίδων), δύο η Χριστιάνα Νικολαίδου του Ναυτικού Ομίλου Λεμεσού στα 100μ. ύπτιο 1.17.34 και 50μ. ύπτιο 34.65 (παγκορασίδων Γ΄), η Αναστασία Μπέκου του Ναυτικού Ομίλου Μέσα Γειτονιάς, στα 100μ. ύπτιο 1.11.30 (παγκορασίδων Β΄), η Άννα Χατζηλοΐζου, επίσης του Ν.Ο. Μέσα Γειτονιάς στα 100μ. ελεύθερο (από τη σκυταλοδρομία 4Χ100μ. ελεύθερο) με 1.07.41 (παγκορασίδων Γ’), η Αμαλία Τσιτσεκλή του Ναυτικού Ομίλου Λευκωσίας στα 200μ. ελεύθερο 2.18.50 (παγκορασίδων Β΄),  ο Αντώνης Πατσαλίδης, του Ναυτικού Ομίλου Πάφου, στα 200μ. ύπτιο 2.20.44, (παμπαίδων Α’), η ομάδα σκυταλοδρομίας 4Χ100μ. μικτή του Ν.Ο. Πάφου αποτελούμενη από τους Αντώνη Πατσαλίδη, Νικόλα Χατζηευσταθίου, Χρήστο Μανώλη και Κωνσταντίνο Φραγκουλίδη στα 4Χ100μ. μικτή με επίδοση 4.39.73 (παμπαίδων Α’), η ομάδα σκυταλοδρομίας 4Χ100μ. ελεύθερο, του Ναυτικού Ομίλου Πάφου (Λούκας Χατζηευσταθίου, Γιώργος Χρίστου, Νικόλας Κυριάκου και Αντόνιο Νικολάου) 4.25.46 (παμπαίδων Β΄) και η ομάδα σκυταλοδρομίας του Ναυτικού Ομίλου Πάφου (Αντόνιο Νικολάου, Νικόλας Κυριάκου, Λούκας Χατζηευσταθίου και Γιώργος Χρήστου), στα 4Χ100μ. μικτή με χρόνο 5.01.06 (παμπαίδων Β’).

 

Την παράσταση ωστόσο, όπως ήταν φυσικό έκλεψαν οι αθλητές από την Ελλάδα, με τον Στέφανο Δημητριάδη του Ολυμπιακού να αναδεικνύεται σε καλύτερο κολυμβητή των αγώνων με τους 853 βαθμούς FINA που μάζεψε από τα 200μ. πεταλούδα και επίδοση 1.57.57.  Καλύτερη κολυμβήτρια ήταν η Θεοδώρα Δράκου του Α.Ο. Ωκεανού, με το 28.80 που πέτυχε στα 50μ. ύπτιο και της έδωσε 829 βαθμούς FINA. Μια διοργάνωση πετυχημένη από κάθε άποψη αφού ο διοργανωτής όμιλος της Λεμεσού κατάφερε να προσφέρει στους αθλητές πολύπλευρα οφέλη (αγωνιστικά και σε συγκομιδή εμπειριών), ενώ άψογη ήταν και η οργανωτική πλευρά της όλης διοργάνωσης.

 

Οι τρεις πρώτοι νικητές όλων των αγωνισμάτων είναι:

 

100μ. ελεύθερο: Ανδρών: Κατραντζής Χρίστος (Ολυμπιακού) 51.76, Μελαδίνης Οδυσσέας (Πανσερραικού), 52.36, Μάλαμας Ευστάθιος (Ολυμπιακού)  53.66.  Γυναικών:  Καραμάνου Χρυσούλα (Αμμοχώστου) 59.01, Αντωνίου Κάλια (Λεμεσού) 59.36, Κατοπόδι Ειρήνη Αλεξάνδρα (Ολυμπιακού) 59.88.

 

50μ. πρόσθιο: Ανδρών: Καρπουζλής Ιωάννης (ΠΑΟΚ) 28.96, Σαμηλίδης Παναγιώτης (ΑΝΟ Αργυρούπολης) 29.03, Καλοψιδιώτης Μάρκος (Αμμοχώστου) 29.74.   Γυναικών: Παναγή Σοφία (Μέσα Γειτονιάς) 35.94, Bindouk Irina (Λεμεσού) 36.80, Σωτηρίου Ραφαέλα (Αμμοχώστου) 36.88.

 

400μ. μικτή: Ανδρών: Πετρή Δημήτρης (Λεμεσού) 5.04.87,  Χουζούρης Ματθαίος (Κωνσταντίας) 5.06.28, Παύλου Ζαχαρίας (Κερύνειας) 5.07.22.  Γυναικών: Λεμπλ Ηλέκτρα (Ποσειδώνα Ηλυσίων) 4.57.23,  Κύζα Ειρήνη (Κωνσταντίας) 5.21.26, Πετρούλια Παρασκευή (Αμμοχώστου) 5.28.83.

 

100μ. ύπτιο: Ανδρών: Χρίστου Απόστολος (Ολυμπιακού) 57.90, Θεοδωρίδης Ηλίας (ΠΑΟΚ) 1.00.07, Μούγης Σοφοκλής (Αμμοχώστου) 1.05.46.  Γυναικών: Ντουντουνάκη Άννα (Ποσειδώνα Ηλυσίων) 1.05.31, Νεοφύτου Σωτηρία (Λεμεσού) 1.09.11, Κασάπη Λυδία (Αγλαντζιάς) 1.09.47.

 

4Χ100μ.  ελεύθερο: Ανδρών: Ν.Ο. Λεμεσού 3.54.07, Ν.Ο. Πάφου 4.25.46, Ν.Ο. Μέσα Γειτονίας 4.25.81.  Γυναικών: Ν.Ο. Αμμοχώστου 4.35.89, Ν.Ο. Μέσα Γειτονίας 4.42.24.

 

100μ. πρόσθιο: Ανδρών: Καρπουζλής Ιωάννης (ΠΑΟΚ) 1.04.21, Σαμηλίδης Παναγιώτης (Α.Ν.Ο. Αργυρούπολης) 1.04.98, Κουσής Πέτρος (Αμμοχώστου) 1.10.72.  Γυναικών: Παναγή Σοφία (Μέσα Γειτονιάς) 1.19.08, Σωτηρίου Ραφαέλα (Αμμοχώστου) 1.21.02, Παρασκευοπούλου Κυπριανή (Αμμοχώστου) 1.21.09.

 

200μ. ελεύθερο: Ανδρών: Δημητρίου Δημήτρης (Α.Ν.Ο. Αργυρούπολης),  1.54.29, Παπακυριακού Μαρτίνος (Λεμεσού) 1.57.45, Μάλαμας Ευστάθιος (Ολυμπιακού) 1.57.60).  Γυναικών: Λεμπλ Ηλέκτρα (Ποσειδώνα Ηλυσίων) 2.06.85, Κύζα Ειρήνη (Κωνσταντίας) 2.12.73, Αντωνίου Κάλια (Λεμεσού) 2.14.40.

 

100μ. πεταλούδα: Ανδρών: Δημητριάδης Στέφανος (Ολυμπιακού) 53.67, Κατρατζής Χρίστος (Ολυμπιακού) 57.25, Ribas Eric (Πάφου) 59.25. Γυναικών: Ντουντουνάκη Άννα (Ποσειδώνα Ηλυσίων) 1.00.66, Νεοφύτου Σωτηρία  (Λεμεσού) 1.03.55,  Καραμάνου Χρυσούλα (Αμμοχώστου) 1.07.28.

 

50μ. ύπτιο: Ανδρών: Χρίστου Απόστολος (Ολυμπιακός) 26.59, Χατζηχριστοφόρου Τρύφωνας (Λευκωσίας) 27.92,  Ιακωβίδης Φίλιππος (Λευκωσίας) 28.08.  Γυναικών: Δράκου Θεοδώρα (Ωκεανού) 28.80, Κατοπόδι Ειρήνη Αλεξάνδρα (Ολυμπιακού) 31.63, Παναγή Αργυρό (Λεμεσού)  32.89.

 

1500μ. ελεύθερο: Ανδρών: Φωκιάδης Αντώνιος (Ολυμπιακού) 15.45.85,  Νέγρης Δημήτρης (Α.Ο. Ηλυσίων) 15.59.06,  Κουτσού Γιώργος (Λεμεσού) 16.28.74.

 

4Χ100 Μικτή (μικτό): Ν. Ο. Λεμεσού 4.24.21, Ν.Ο. Πάφου 4.32.61, Ν.Ο. Λεμεσού 4.39.90.

400μ. ελεύθερο: Ανδρών:  Δημητρίου Δημήτης (Α.Ν.Ο. Αργυρούπολης) 4.00.99, Φωκιάδης Αντώνιος (Ολυμπιακού) 4.01.57, Νέγρης Δημήτρης (Α.Ο. Ηλυσίων) 4.01.92.  Γυναικών: Αραούζου Καλλιόπη (Ολυμπιακού) 4.27.61, Κύζα Ειρήνη (Κωνσταντίας) 4.36.36, Αντωνίου Κάλια (Λεμεσού) 4.36.91.

 

50μ. πεταλούδα: Ανδρών: Δημητριάδης Στέφανος (Ολυμπιακού) 24.95, Κατραντζής Χρίστος (Ολυμπιακού) 25.35, Μάλαμας Ευστάθιος (Ολυμπιακού) 26.08.  Γυναικών: Κατοπόδι Ειρήνη Αλεξάνδρα (Ολυμπιακού) 29.33, Σκέντερ Ιωσηφίνα (Λεμεσού) 30.52, Στεφανίδου Ελένη (Λάρνακας) 30.62.

 

200μ. μικτή: Ανδρών: Σαμιλίδης Παναγιώτης (ΑΝΟ Αργυρούπολης) 2.13.37, Ζωτιάδης Γιώργος (Κερύνειας) 2.17.31, Καλαβάς Παναγιώτης (Κερύνειας) 2.20.31.  Γυναικών: Ντουντουνάκη Άννα (Ποσειδώνα Ηλυσιών) 2.20.28, Λέμπλ Ηλέκτρα (Ποσειδώνα Ηλυσίων) 2.20.41, Πέτροβα Κριστίνα (Αμμοχώστου) 2.30.30.

 

200μ. πρόσθιο: Ανδρών: Ελευθερίου Ραφαήλ (Αμμοχώστου) 2.32.31, Κουσής Πέτρος (Αμμοχώστου) 2.34.24, Δημητριάδης Μάρκος (Πάφου) 2.35.09.  Γυναικών: Παναγή Σοφία (Μέσα Γειτονιάς) 2.53.37, Παρασκευοπούλου Κυπριανή (Αμμοχώστου) 2.57.33, Μιχάηλ Άντρεα (Αμμοχώστου) 3.08.20.

 

4Χ100μ. μικτή: Ανδρών: Ν.Ο. Λεμεσού 4.25.01, Ν.Ο. Πάφου 4.39.73, Ν.Ο.Πάφου 5.01.06.  Γυναικών: Ν.Ο. Λεμεσού 4.55.90, Ν.Ο. Μέσα Γειτονιάς 4.59.86, Ν.Ο. Πάφου 5.15.12.

 

50μ. ελεύθερο: Ανδρών: Μελαδίνης Οδυσσέας (Πανσερραικού) 23.34, Κατραντζής Χρίστος (Ολυμπιακού) 23.83, Λύμπουρας Ανδρέας (Λευκωσίας) 24.58.  Γυναικών: Δράκου Θεοδώρα (Οκεανού) 25.97, Κατοπόδι Ειρήνη Αλεξάνδρα (Ολυμπιακού) 27.13, Καραμάνου Χρυσούλα (Αμμοχώστου) 27.67.

 

200μ. ύπτιο: Ανδρών: Χρίστου Απόστολος (Ολυμπιακού) 2.07.62, Θεοδωρίδης Ηλίας (ΠΑΟΚ) 2.11.86, Ιακωβίδης Φίλιππος (Λευκωσίας) 2.16.93.  Γυναικών: Κασάπη Λυδία (Αγλαντζιάς) 2.31.02, Παπαπέτρου Τόνια Μαρία (Αμμοχώστου) 2.36.61, Κυριάκου Λουκία (Αμμοχώστου) 2.41.79.

 

800μ. ελεύθερο: Γυναικών: Αραούζου Καλλιόπη (Ολυμπιακού) 9.03.44, Κύζα Ειρήνη (Κωνσταντίας) 9.34.50, Πετρούλια Παρασκευή (Αμμοχώστου) 9.55.84.

 

200μ. πεταλούδα: Ανδρών: Δημητριάδης Στέφανος (Ολυμπιακού) 1.57.57, Δημητρίου Δημήτρης (ΑΝΟ Αργυρούπολης) 2.12.48, Καλαβάς Παναγιώτης (Κερύνειας) 2.15.15.  Γυναικών: Ντουντουνάκη Άννα (Ποσειδώνα Ηλυσίων) 2.16.49, Λέμπλ Ηλέκτρα (Ποσειδώνα Ηλυσίων) 2.23.10, Νεοφύτου Σωτηρία (Λεμεσού) 2.28.04.

 

4Χ100μ. ελεύθερο (μικτό): Ν.Ο. Λεμεσού 3.59.74, Ν.Ο. Πάφου 4.06.03, Ν.Ο. Μέσα Γειτονιάς 4.21.20.