mathitikoi
mathitikoi

Τρείς νέες παγκύπριες επιδόσεις σημειώθηκαν στους παγκύπριους μαθητικούς αγώνες Λυκείων, Γυμνασίων και Τεχνικών Σχολών αρρένων και θηλέων, που έγιναν στο ολυμπιακό κολυμβητήριο Λάρνακας. Στους αγώνες συμμετείχαν σχολεία από όλη την Κύπρο και οι συμμετοχές ξεπέρασαν τις 380. Τις νέες παγκύπριες επιδόσεις πέτυχαν η Ράφκα Μόνικα Λιάτσου του Γυμνασίου Έγκωμης στα 400μ. μικτή με 5.32.51 (παγκορασίδων Β’), ο Νικόλας Τουλουμής επίσης του Γυμνασίου Έγκωμης στα 100μ. ελεύθερο με επίδοση 58.59 (παμπαίδων Β’) και ο Γιώργος Πετούσης της Ιδιωτικής Σχολής Φόρουμ στα 200μ. μικτή με χρόνο 2.27.60 (παμπαίδων Β’).

 

Τα αναλυτικά αποτελέσματα των αγώνων είναι:

 

ΛΥΚΕΙΩΝ

50μ. ελεύθερο: Αρρένων: Ιακωβίδης Μάρκος (Κύκκου Β΄) 25.02, Σιδηρόπουλος Μάξιμος (Λανιτείου) 25.75, Μιτσίδης Κωνσταντίνος (Αγγλικής  Σχολής Λευκωσίας) 25.99. Θηλέων: Αντωνίου Κάλια (Ελληνικής Σχολής Πασκάλ Λεμεσού) 26.52, Ιωάννου Δέσποινα (Σχολής Γρηγορίου Λευκωσίας) 29.18, Σκεπαρνίδου Ραφαέλα (Λανιτείου) 29.47.

100μ. ελεύθερο: Αρρένων: Καλαβάς Παναγιώτης (Κύκκου Β΄) 55.44, Τουμάζου Στέλιος (Αμερικανικής Ακαδημίας Λάρνακας) 57.96, Ιορδάνου Νικόλας (G. C. School of Careers) 58.39.  Θηλέων: Παγλά Χρυσή (Δασούπολης) 1.03.43, Χατζηθεκλή Κυριακή (Αμερικανικής Ακαδημίας Λάρνακας) 1.03.79, Δημητρίου Αλεξάνδρα (Σχολής Γρηγορίου Λευκωσίας) 1.03.99.

100μ. πρόσθιο: Αρρένων: Κουσής Πέτρος (Αμερικανικής Ακαδημίας Λάρνακας) 1.09.91, Θεμιστοκλέους Μάριος (Λανιτείου) 1.10.88, Αγουάτ Γιώργος (Σχολής Γρηγορίου Λευκωσίας) 1.10.92.  Θηλέων: Σωτηρίου Ραφαέλα (Βεργίνας) 1.17.07, Παναγή Σοφία (Λανιτείου) 1.21.45, Φωτίου Δημητριάνα (Λανιτείου) 1.25.30.

100μ. πεταλούδα: Αρρένων: Παύλου Ζαχαρίας (Βεργίνας) 1.00.01, Ζωτιάδης Γιώργος (Σχολής Γρηγορίου Λευκωσίας) 1.02.19, Νικολάου Ειρηναίος (Λινόπετρας) 1.03.75.  Θηλέων: Σιεκόλεβα Αλεξάνδρα (Αμερικανικής Ακαδημίας Λάρνακας) 1.05.00, Γεωργίου Μαρί (Αμερικανικής Ακαδημίας Λάρνακας) 1.11.33, Παπαπέτρου Τόνια Μαρία (Κύκκου Β΄) 1.11.40.

100μ. ύπτιο: Αρρένων: Χουζούρης Ματθαίος (Παραλιμνίου) 1.03.23, Κούπμαν Σεμπάστιαν (Εθνάρχη Μακαρίου Α΄ Πάφου) 1.05.35, Αλεξανδράκης Δημήτρης (Αποστόλων Πέτρου και Παύλου) 1.10.15.  Θηλέων: Στυλιανού Χριστίνα (Αποστόλων Πέτρου και Παύλου) 1.13.28, Κυριάκου Λουκία (Λιβαδιών) 1.13.59, Ζελμάνοβα Ελίζαμπεθ (Αμερικανικής Ακαδημίας Λάρνακας) 1.14.25.

200μ. ελεύθερο: Αρρένων: Χατζηττοουλής Κωνσταντίνος (Αμερικανικής Ακαδημίας Λάρνακας) 1.58.02, Μινίκκης Ανέστης (Γιαννάκη Ταλιώτη) 2.21.71, Χατζησωτηρίου Παναγιώτης (Αποστόλων Πέτρου και Παύλου) 3.48.77. 

200μ. πεταλούδα: Αρρένων: Νικολάου Πάρης (Σχολής Γρηγορίου Λευκωσίας) 2.15.20, Φικάρδος Χρίστος (Λανιτείου) 2.17.97, Μαυρομμάτης Γιάννης (Παλλουριώτισσας) 2.21.13.

200μ. ύπτιο: Αρρένων: Χατζηκωνσταντής Κωνσταντίνος (Σχολής Γρηγορίου Λευκωσίας) 2.21.41, Κουστολούκας Λούκας (Παραλιμνίου) 2.31.75, Στυλιανού Κυριάκος (Αποστόλου Λουκά Κολοσσίου) 2.50.48.

400μ. ελεύθερο: Αρρένων: Ιωαννίδης Νικόλας (Ελληνικής Σχολή Πασκάλ Λευκωσίας) 4.09.14, Τζιρτζιπής Σταύρος (Βεργίνας) 4.11.39, Κυλίλης Ανδρέας (Ελληνικής Σχολής Πασκάλ Λευκωσίας) 4.21.44.

800μ. ελεύθερο: Θηλέων: Μικελλίδη Έλενα (Ecole Franco Chypriote) 10.10.08, Σιεχάτε Χριστίνα (Κύκκου Β΄) 10.22.17, Στυλιανού Έλλη (Κύκκου Β΄) 10.33.88.

200μ. μικτή: Θηλέων: Στεφανίδου Ελένη (Βεργίνας) 2.26.28, Ιωσήφ Άντρεα (Παγκυπρίου Λυκείου Λάρνακας) 2.43.33, Νικολάου Ιωάννα (Σχολής Γρηγορίου Λευκωσίας) 2.59.47.

400μ. μικτή: Αρρένων: Ονουφρίου Κωνσταντίνος (Ελληνικής Σχολής Πασκάλ Λεμεσού) 4.59.13, Τυρίμου Εζεκίας (Α’ Τεχνικής Σχολής Λευκωσίας) 5.17.30, Πετρή Δημήτρης (Λινόπετρας) 5.23.44.  Θηλέων: Πέτροβα Κριστίνα (Αμερικανικής Ακαδημίας Λάρνακας) 5.22.53, Παρασκευοπούλου Κυπριανή (Παγκυπρίου Λυκείου Λάρνακας) 5.44.33, Λυκούργου Στυλιάνα (Ελληνικής Σχολής Πασκάλ Λεμεσού) 5.59.48.

 

ΓΥΜΝΑΣΙΩΝ

50μ. ελεύθερο: Αρρένων: Τζιρτζιπής Κωνσταντίνος (Αθηένου) 27.96, Σαρρής Μιχάλης (Λινόπετρας) 29.06, Χατζηλευτέρης Γιώργος (Xenion High School) 29.73.  Θηλέων: Αγαθοκλέους Αφροδίτη (Λανιτείου) 28.44, Χατζηλοίζου Άννα (Λανιτείου) 29.29, Δημοσθένους Νικολέτα (Αποστόλου Παύλου) 30.29.

100μ. ελεύθερο: Αρρένων: Τουλουμής Νικόλας (Έγκωμης) 58.59, Αντωνίου Νικόλας (Σχολής Γρηγορίου Λεμεσού) 58.98, Παναγίδης Παναγιώτης (Σχολής Γρηγορίου Λευκωσίας) 1.02.19. Θηλέων: Βιολάρη Μαριτίνα (Έγκωμης) 1.05.24, Μιχαήλ Άντρεα (Δροσιάς) 1.08.07, Σολωμού Χαραλαμπία (Ανθούπολης) 1.14.53.

100μ. πρόσθιο: Αρρένων: Κούρρης Ανδρόνικος (Γερίου) 1.11.56, Πανάρετος Παναγιώτης (Καθολικής) 1.11.57, Κουρμούζος Παναγιώτης (Xenion High School) 1.17.29.  Θηλέων: Νικολάου Στέφανη (Αγίου Ιωάννη Χρυσοστόμου) 1.21.30, Ιωάννου Ιζαμπέλλα (Λανιτείου) 1.24.79, Λοίζου Μαρία (Βεργίνας) 1.29.54.

100μ. πεταλούδα: Αρρένων: Γκαμάρα Νέρι Αρμάντο (Φόρουμ) 1.03.17, Θεράποντος Γιώργος (Καλογεροπούλου) 1.04.90, Νικολαίδης Νικόλας (Ελληνικής Σχολής Πασκάλ Λεμεσού) 1.06.64.  Θηλέων: Παπαδοπούλου Χρυστάλλα (Ελληνικής Σχολής Πασκάλ Λεμεσού) 1.08.82, Ζήνωνος Δημητριάνα (Ελληνικής Σχολής Πασκάλ Λεμεσού) 1.12.07, Χατζηκυριάκου Ναταλία (Κιτίου) 1.12.63.

100μ. ύπτιο: Αρρένων: Μούγης Σοφοκλής (Ελληνικής Σχολής Πασκάλ Λεμεσού) 1.03.45, Αβερκίου Κωνσταντίνος (Αγίου Αθανασίου) 1.12.30, Σάββα Χρίστος (Αγγλικής Σχολής Λευκωσίας) 1.13.82.  Θηλέων: Μπέκου Αναστασία (Λανιτείου) 1.10.68, Νικολαίδου Χριστιάνα (Ελληνικής Σχολής Πασκάλ Λεμεσού) 1.14.78, Καμπανέλλα Λουίζα (Αποστόλου Παύλου) 1.16.42.

200μ. ελεύθερο: Αρρένων: Κωνσταντίνου Χαράλαμπος (Ελληνικής Σχολής Πασκάλ Λεμεσού) 2.09.69, Καραμάνος Κωνσταντίνος (Πλατύ) 2.13.00, Κάππελος Θεόδουλος (Αραδίππου) 2.14.30.  Θηλέων: Ζηνοβίου Ευδοκία (Ελληνικής Σχολής Πασκάλ Λεμεσού) 2.18.85, Ιωαννίδη Φωτεινή (Σχολής Γρηγορίου Λευκωσίας) 2.19.93, Βάσιλα Μαρία (Μακεδονίτισσας) 2.40.80.

200μ. πρόσθιο: Αρρένων: Ελευθερίου Στέφανος (Αποστόλου Παύλου) 2.34.48, Ιωάννου Βασίλης (Ζακακίου) 2.45.23, Πασχαλίδης Χρίστος (Παναγίας Θεοσκέπαστης) 2.47.93.  Θηλέων: Εροκίνα Μαρία (International School Πάφου) 3.03.11, Χατζηγεωργίου Νίκη (Αγίου Θεοδώρου) 3.15.42, Τζιρτζιπή Μαρίνα (Βεργίνας) 3.18.84.

200μ. πεταλούδα: Αρρένων: Βαρνάβα Ανδρέας (Πέρα Χωρίου Νήσου) 2.27.11, Χρήστου Γιώργος (International School Πάφου) 2.31.06, Μακρίδης Μιχάλης (Πλατύ) 2.34.24.  Θηλέων: Τρομπούκη Μέλανη (Αραδίππου) 2.40.24, Βάσιλα Ελένη (Μακεδονίτισσας) 2.43.67, Χρίστου Ειρήνη (International School Πάφου) 2.49.04.

200μ. ύπτιο: Αρρένων: Νικολάου Αντώνιο (Αγίου Θεοδώρου) 2.22.62, Παπακυριακού Αλέξης (Λανιτείου) 2.23.06, Σειρανίδης Πέτρος (International School Πάφου) 2.45.24.

400μ. ελεύθερο: Αρρένων: Φραγκουλίδης Κωνσταντίνος (Αποστόλου Παύλου) 4.21.47, Κωστέκογλου Αναστάσιος (Λανιτείου) 4.53.42, Μαρίνος Λούκας (Τραχωνίου) 4.54.58. Θηλέων: Πέτρου Μελίνα (Β΄ Περιφερειακού Λευκωσίας) 5.03.70, Ματθαίου Μαρίνα (Πολεμιδιών) 5.28.13, Πέτρου Μύρια (Β΄ Περιφερειακού Λευκωσίας) 5.31.64.

1500μ. ελεύθερο: Αρρένων: Μανώλη Χρήστος (International School Πάφου) 17.53.23, Μπάρρον Ντέιβιντ (Έγκωμης) 18.03.01, Παπαιωάννου Χριστάκης (Πλατύ) 18.54.48.

800μ. ελεύθερο: Θηλέων: Τσιτσεκλή Αμαλία (Έγκωμης) 9.54.30, Μικελλίδη Νικόλ (Ecole Franco Chypriote) 10.17.63, Βαζούρα Άντρια (Έγκωμης) 10.24.48.

200μ. μικτή: Αρρένων: Πετούσης Γιώργος (Φόρουμ) 2.27.60, Λοίζου Αδάμος (Παραλιμνίου) 2.38.19, Κυριάκου Νικόλας (Έμπας) 2.41.25.  Θηλέων: Νικολαίδου Ιόλη (Αγλαντζιάς) 2.33.28, Θωμά Μαρίλια (Έγκωμης) 2.50.92, Θεοχάρους Κλεονίκη (Έμπας) 3.08.06.

400μ. μικτή: Αρρένων: Πατσαλίδης Αντώνης (International School Πάφου) 5.00.95, Μάος Χαράλαμπος (Αγγλικής Σχολής Λευκωσίας) 5.16.92, Χατζηχριστοφή Κωνσταντίνος (Αγίου Νεοφύτου) 5.17.60. Θηλέων: Λιάτσου Μόνικα Ράφκα (Έγκωμης) 5.32.51, Κυριάκου Σωτηρία (Αγλαντζιάς) 5.56.92, Σταύρου Ρεβέκκα (Αγίου Ιωάννη Χρυσοστόμου) 5.58.40.

 

 

 

 

 

 


Όλες οι Αθλητικές Ειδήσεις από την Κύπρο, την  Ελλάδα και τον Κόσμο,  στο actioninsports.com

  • Διάβασε όλες τις ειδήσεις μας στο Google
  • Κάνε like στη σελίδα μας στο Facebook
  • Ακολούθησε μας στο Twitter - Instagram - Linkedin
  • Κάνε εγγραφή στο κανάλι μας στο Youtube