panaretos 2
panaretos 2

Τρεις νέες παγκύπριες επιδόσεις ήταν… το ορντέρβ, στην πρώτη διοργάνωση για το 2019, την ημερίδα πρόκρισης που διεξήχθηκε στο ολυμπιακό κολυμβητήριο Λεμεσού το τριήμερο 25-27 του μήνα. Τις τρεις νέες παγκύπριες επιδόσεις πέτυχαν, ο Νικόλας Αντωνίου του Ναυτικού Ομίλου Λεμεσού, στα 50μ. ελεύθερο παίδων με χρόνο 24.33 (την προηγούμενη κατείχε με 24.55 από το 2016 ο Μάρκος Ιακωβίδης), ο Παναγιώτης Πανάρετος του Ναυτικού Ομίλου Αμμοχώστου στα 100μ. πρόσθιο νέων με επίδοση 1.04.89, ρεκόρ το οποίο κατείχε ο ίδιος από πέρσι με 1.05.40. Η τρίτη επίδοση ήρθε από την κολυμβήτρια του Ναυτικού Ομίλου Πάφου Αγάθη Μανώλη στα 400μ. μικτή  παγκορασίδων Α’ με χρόνο 5.19.36 την οποία κατείχε η ίδια με χρόνο 5.19.98 από πέρσι. Η διοργάνωση ήταν μετρήσιμη για τους πολυεθνείς νέων, Βαλκανικούς νέων και τους ΑΜΚΕ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων είναι: 

200μ. Ελεύθερο: Ανδρών: Χατζηττοουλής Κωνσταντίνος (Λ/κας) 1.57.63, Τουλουμής Νικόλαος (Κερύν.) 1.58.97, Παπακυριακού Αλέξης (Λ/σού) 1.59.07. Γυναικών: Νικολαίδου Ιόλη (Λ/σίας) 2.08.32, Ιωάννου Ιζαμπέλλα (Αμ/στου) 2.10.00, Στεφανίδου Ελένη (Λ/κας) 2.11.37.

50μ. Πρόσθιο: Ανδρών: Ζάγκας Όμηρος (Λ/σού) 28.91, Πανάρετος Παναγιώτης (Αμ/στου) 29.56, Θεμιστοκλέους Μάριος (Αμ/στου) 30.65. Γυναικών: Τουμάζου Πολυξένη (Αμ/στου) 34.33, Schegoleva Alexandra (Αμ/στου) 34.36, Νικολάου Στέφανη (Λακατ.) 35.01.

50μ. Ύπτιο: Ανδρών: Χατζηχριστοφόρου Τρύφωνας (Λ/σίας) 27.44, Μούγης Σοφοκλής (Λ/σού) 27.49, Κούπμαν Σεπαστιάν (Πάφου) 29.48. Γυναικών:  Νικολαίδου Χριστιάνα (Λ/σού) 31.25, Αγαθοκλέους Αφροδίτη (Αμ/στου) 31.50, Παπαδοπούλου Σοφία (Λ/σού) 31.63.

200μ. Πεταλούδα: Ανδρών: Παπαιωάννου Δημήτριος (ΑΠΟΕΛ) 2.12.75, Θεράποντος Γιώργος (Λ/σού) 2.15.85, Βαρνάβα Ανδρέας (Αμ/στου) 2.16.54.  Γυναικών: Λιάτσου Μόνικα Ράφκα (Κερύν.) 2.27.62, Παπαδοπούλου Χρυστάλλα (Λ/σού) 2.32.60, Γεωργιάδη Μαγδαληνή (Αμ/στου) 2.37.42.

800μ. Ελεύθερο: Ανδρών: Τουλούμης Νικόλαος (Κερύν.) 8.55.49, Ονουφρίου Κωνσταντίνος (Λ/σού) 9.01.68, Χατζηχριστοφή Κωνσταντίνος (Λ/σού) 9.21.17.  Γυναικών: Τσιτσεκλή Αμαλία (Λ/σίας) 9.33.64, Ζηνοβίου Ευδοκία (Λ/σού) 9.59.53, Βαζούρα Άντρια – Ανδρομάχη (Λ/σίας) 9.59.68.

50μ. Ελεύθερο : Ανδρών: Ζάγκας Όμηρος (Λ/σού) 23.60, Ιακωβίδης Μάρκος (Λ/σίας) 24.13, Αντωνίου Νικόλας (Λ/σού) 24.33. Γυναικών: Νικολαίδου Ιόλη (Λ/σίας) 27.24, Χατζηλοίζου Άννα (Λακατ.) 27.96, Γκελντή Ειρήνη (ΑΠΟΕΛ) 28.53.

100μ. Πρόσθιο: Ανδρών: Πανάρετος Παναγιώτης (Αμ/στου) 1.04.89, Popov Mark (Κερύν.) 1.08.60, Ελευθερίου Στέφανος (Αμ/στου) 1.09.18. Γυναικών: Schegoleva Alexandra (Αμ/στου) 1.14.20, Ιωάννου Ιζαμπέλλα (Αμ/στου) 1.14.84, Erokhina Maria (Πάφου) 1.17.53.

100μ. Πεταλούδα: Ανδρών: Κουσής Πέτρος (Αμ/στου) 58.85, Σπύρου Νικόλας (ΑΠΟΕΛ) 59.10, Παπαιωάννου Δημήτριος (ΑΠΟΕΛ) 59.37. Γυναικών: Παπαδοπούλου Χρυστάλλα (Λ/σού) 1.06.06, Μανώλη Αγάθη (Πάφου) 1.08.67, Κυριάκου Σωτηρία (Αμ/στου) 1.08.97.

100μ. Ύπτιο: Ανδρών: Χατζηχριστοφόρου Τρύφωνας (Λ/σίας) 58.43, Μούγης Σοφοκλής (Λ/σού) 58.83, Νικολάου Αντώνιο (Πάφου) 1.03.53. Γυναικών: Νικολαίδου Χριστιάνα (Λ/σού) 1.07.10, Παπαδοπούλου Σοφία (Λ/σού) 1.08.43, Μπέκου Αναστασία (Αμ/στου) 1.10.08.

400μ. Ελεύθερο: Ανδρών: Χατζηττοουλής Κωνσταντίνος (Λ/κας) 4.12.48, Μανώλη Χρήστος (Πάφου) 4.13.49, Ονουφρίου Κωνσταντίνος (Λ/σού) 4.15.50. Γυναικών: Τσιτσεκλή Αμαλία (Λ/σίας) 4.33.20, Αγιομαμίτου Χριστίνα (Κερύν.) 4.40.42, Στυλιανάκη Χριστίνα (Κερύν.) 4.43.72.

200μ. Μικτή: Ανδρών: Τουλούμης Νικόλαος (Κερύν.) 2.15.96, Πατσαλίδης Αντώνης (Πάφου) 2.16.57, Παπαιωάννου Δημήτριος (ΑΠΟΕΛ) 2.18.41. Γυναικών: Στεφανίδου Ελένη (Λ/κας) 2.24.90, Ιωάννου Ιζαμπέλλα (Αμ/στου) 2.26.27, Μανώλη Αγάθη (Πάφου) 2.34.32.

50μ. Πεταλούδα: Ανδρών: Γκαμάρα Νέρι Αρμάντο (Λ/σίας) 26.20, Θεράποντος Γιώργος (Λ/σού) 26.65, Κουσής Πέτρος (Αμ/στου) 26.70. Γυναικών: Schegoleva Alexandra (Αμ/στου) 28.36, Ζαρογιάννη Ελένη Ευδοξία (Λ/σού) 29.38, Αγαθοκλέους Αφροδίτη (Αμ/στου) 29.88.

200μ. Ύπτιο: Ανδρών: Μούγης Σοφοκλής (Λ/σού) 2.10.71, Πετούσης Γεώργιος (Λ/σίας) 2.17.16, Νικολάου Αντώνιο (Πάφου) 2.21.78. Γυναικών: Λιάτσου Μόνικα Ράφκα (Κερύν.) 2.27.23, Νικολάιδου Χριστιάνα (Λ/σού) 2.28.41, Κωστή Ντιάνα (Αμ/στου) 2.35.05.

400μ. Μικτή: Ανδρών: Πατσαλίδης Αντώνης (Πάφου) 4.54.14, Παπαιωάννου Δημήτριος (ΑΠΟΕΛ) 4.55.02, Λοίζου Αδάμος (Κων/τία) 5.10.29. Γυναικών: Στεφανίδου Ελένη (Λ/κας) 5.15.99, Μανώλη Αγάθη (Πάφου) 5.19.36, Erokhina Maria (Πάφου) 5.36.97.

100μ. Ελεύθερο: Ανδρών: Ζάγκας Όμηρος (Λ/σού) 52.26, Αντωνίου Νικόλας (Λ/σού) 53.69, Νόμπελ Τζων Τζόζεφ (Λ/σίας) 54.16. Γυναικών: Νικολαίδου Ιόλη (Λ/σίας) 59.10, Χατζηλοίζου Άννα (Λακατ.) 1.01.31, Παπαδοπούλου Χρυστάλλα (Λ/σού) 1.01.42.

200μ. Πρόσθιο: Ανδρών: Πανάρετος Παναγιώτης (Αμ/στου) 2.26.39, Ελευθερίου Στέφανος (Αμ/στου) 2.28.68, Popov Mark (Κερύν.) 2.30.33. Γυναικών: Ιωάννου Ιζαμπέλλα (Αμ/στου) 2.35.74, Schegoleva Alexandra (Αμ/στου) 2.36.99, Σωτηρίου Ραφαέλλα (Αμ/στου) 2.49.02.

1500μ. Ελεύθερο: Ανδρών: Ιωαννίδης Νικόλας (Αγλαν.) 16.33.73, Μανώλη Χρήστος (Πάφου) 17.03.80, Τουλούμης Νικόλαος (Κερύν.) 17.08.10. Γυναικών: Αγιομαμίτου Χριστίνα (Κερύν.) 18.34.67, Maitles Dana (Λ/σού) 19.54.08, Μιχαήλ Μιχαέλλα (Κερύν.) 20.22.83

Παγκύπρια Ρεκόρ

Αντωνίου Νικόλας (Λ/σού)                  50μ. Ελεύθερο             24.33               Παίδων

Πανάρετος Παναγιώτης (Αμ/στου)      100μ. Πρόσθιο            1.04.89            Νέων

Μανώλη Αγάθη (Πάφου)                    400μ. Μικτή                 5.19.36            Παγκορασίδων Α’