hadhittooulis
hadhittooulis

ΠΑΓΚΥΠΡΙΑ ΗΜΕΡΙΔΑ ΠΡΟΚΡΙΣΗΣ

 Βουτιά και ρεκόρ, που λέει ο λόγος. Βροχή έπεσαν οι παγκύπριες επιδόσεις (31 στον αριθμό) στην ημερίδα πρόκρισης που πραγματοποιήθηκε το Σαββατοκύριακο στο ολυμπιακό κολυμβητήριο Λάρνακας. Η ημερίδα ήταν το τελευταίο εσωτερικό τεστ πριν το παγκύπριο πρωτάθλημα ανδρών, γυναικών (30 Ιουνίου-2 Ιουλίου) και όπως ήταν φυσικό οι αθλητές έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους για να βρεθούν κοντά στην επίτευξη των στόχων τους.

Από τις επιδόσεις που σημειώθηκαν ξεχωρίζει αυτή του Κωνσταντίνου Χατζηττοουλή στα 400μ. ελεύθερο με χρόνο 4.01.53 που αποτελεί νέα παγκύπρια επίδοση ανδρών και νέων.  Ο αθλητής του Ναυτικού Ομίλου Λάρνακας κατέρριψε το ρεκόρ του Ιάκωβου Χατζηκωνσταντίνου ο οποίος ήταν ο κάτοχος της προηγούμενης επίδοσης από πέρσι τον Ιούλιο με 4.01.84.  Άλλες επιδόσεις που ξεχώρισαν ήταν αυτές της Αλεξάνδρας Σιεκόλεβα του Ν.Ο. Αμμοχώστου στα 50μ. πεταλούδα  όπου με επίδοση 27.92 κατέγραψε νπε στην κατηγορία κορασίδων, γκρεμίζοντας το ρεκόρ που κατείχε η αδελφή της Άννα από το 2008 με 28.07, ενώ στα  200μ. μικτή κορασίδων κατέρριψε ένα από τα πιο στοιχειωμένα ρεκόρ που κρατούσε από το 1999.  Η Αλεξάνδρα με χρόνο 2.27.65 κατέρριψε το ρεκόρ που κατείχε η Άντρη Χατζηαντώνη για 17 χρόνια με 2.27.76.

Στις επιδόσεις που έδωσαν χρώμα στη διοργάνωση και τα δύο ρεκόρ του Σταύρου Τζιρτζιπή του Ν.Ο. Λάρνακας στα 400μ. ελεύθερο παίδων (4.11.80) και 1500μ. ελεύθερο παίδων (16.50.07), καθώς επίσης και η επίδοση του κολυμβητή του Ν.Ο. Λευκωσίας Μάρκου Ιακωβίδη στα 50μ. ελεύθερο παίδων με 24.68.

Τα υπόλοιπα 24 ρεκόρ σημειώθηκαν από τους νεαρούς αθλητές μας των κατηγοριών παμπαίδων και παγκορασίδων.  Από τρεις ΝΠΕ πέτυχαν οι Μαρίνος Μιτέλλας της Αμμοχώστου στα 50μ. πεταλούδα παμπαίδων Β΄ (28.94), 100μ. πεταλούδα παμπαίδων Β’ (1.06.21) και 50μ. ελεύθερο παμπαίδων Β΄ (27.67), η Αναστασία Μπέκου της Μέσα Γειτονιάς στα 100μ. ύπτιο (1.09.91), 50μ. ύπτιο (32.55) και 200μ. ύπτιο (2.36.49), όλες στην κατηγορία παγκορασίδων Β.  Οι αθλητές του Ν.Ο. Πάφου Κωνσταντίνος Φραγκουλίδης και Λούκας Χατζηευσταθίου, πέτυχαν και αυτοί από τρία ρεκόρ.  Ο Κωνσταντίνος στην κατηγορία παμπαίδων Α΄ κατέρριψε τα ρεκόρ στα 400μ. ελεύθερο (4.24.05), 1500μ. ελεύθερο (17.22.16), ενώ και το πέρασμα του στο 800άρι (9.07.89) είναι και αυτό ΝΠΕ.  Ο Λούκας Χατζηευσταθίου σημείωσε και αυτός τα ρεκόρ στα 400μ. ελεύθερο (4.42.51), 1500μ. ελεύθερο (18.46.66) και 800μ. ελεύθερο (9.55.94 – γύρισμα στα 1500μ. ελεύθερο), όλα στην κατηγορία παμπαίδων Β’.  Τρία ρεκόρ ήρθαν και από την κολυμβήτρια του Ν.Ο. Αγλαντζιάς Ιόλη Νικολαίδου, στα 200μ. ελεύθερο (2.11.66), 400μ. ελεύθερο (4.38.86) και 800μ. ελεύθερο (9.34.38) και τα τρία στην κατηγορία παγκορασίδων Α’.

Δύο ΝΠΕ πέτυχε ο  Σοφοκλής Μούγης της Αμμοχώστου στα 50μ. και 200μ. ύπτιο παμπαίδων Α΄, με επιδόσεις 29.49 και 2.18.10, αντίστοιχα.

Τον χορό των ρεκόρ συμπλήρωσαν οι Αντώνης Πατσαλίδης της Πάφου στα 400μ. μικτή παμπαίδων Α΄  με χρόνο 5.05.40, ο Παναγιώτης Πανάρετος της Αμμοχώστου στα 50μ. πρόσθιο παμπαίδων Α’ με 33.06. η Αμαλία Τσιτσεκλή της Λευκωσίας στα 400μ. μικτή παγκορασίδων Β’ με 5.34.17, η Δημητριάνα Ζήνωνος της Μέσα Γειτονιάς στα 50μ. πεταλούδα παγκορασίδων Β’ με χρόνο 31.65, η Χρυστάλλα Παπαδοπούλου της Λεμεσού στα 200μ. πεταλούδα παγκορασίδων Α’ με επίδοση 2.29.31, ο Νέρι Αρμάντο Γκαμάρα της Κερύνειας στα 100μ. πεταλούδα παμπαίδων Α’ με 1.04.00 και ο Αντώνιο Νικολάου της Πάφου στα 200μ. ύπτιο παμπαίδων Β΄ με χρόνο 2.25.76.

 

 

Τα αναλυτικά αποτελέσματα των αγώνων είναι:

 

100μ. ελεύθερο: Ανδρών: Stafrace Raoul (Μάλτας) 52.43, Λύμπουρας Ανδρέας (Λευκωσίας) 54.08, Κονναρής Σεμπάστιαν (Λεμεσού) 54.29.  Γυναικών: Καραμάνου Χρυσούλα (Αμμοχώστου) 59.89, Στεφανίδου Ελένη (Λάρνακας) 1.00.12, Σιούκρη Μαλβίνα (Λεμεσού) 1.00.66.

 

50μ. πρόσθιο: Ανδρών: Stafrace Raoul (Μάλτας) 31.54, Χαχολιάδης Δημητράκης (Αμμοχώστου) 32.11, Δημητριάδης Μάρκος (Πάφου) 32.14. Γυναικών: Σωτηρίου Ραφαέλλα (Αμμοχώστου) 35.88, Παναγή Σοφία (Μέσα Γειτονιάς) 36.00, Νικολάου Στέφανη (Λακατάμειας) 36.64.

 

400μ. μικτή: Ανδρών: Ζωτιάδης Γεώργιος (Κερύνειας) 4.56.72, Παύλου Ζαχαρίας (Κερύνειας) 5.01.36, Κουσής Πέτρος (Αμμοχώστου) 5.03.64.  Γυναικών: Τσιτσεκλή Αμαλία (Λευκωσίας) 5.34.17, Παρασκευοπούλου Κυπριανή (Αμμοχώστου) 5.34.77, Κυριάκου Λουκία (Αμμοχώστου) 5.44.72.

 

100μ. ύπτιο: Ανδρών: Ιακωβίδης Φίλιππος (Λευκωσίας) 58.88, Κονναρής Σεμπάστιαν (Λεμεσού) 1.02.16, Μούγης Σοφοκλής (Αμμοχώστου) 1.03.65. Γυναικών: Μπέκου Αναστασία (Μέσα Γειτονιάς) 1.09.91, Αγαθοκλέους Αφροδίτη (Μέσα Γειτονιάς) 1.11.20, Petrova Khristina (Αμμοχώστου) 1.12.06.

 

50μ. πεταλούδα: Ανδρών: Λύμπουρας Ανδρέας (Λευκωσίας) 27.46, Stafrace Raoul (Μάλτα) 27.52, Χαχολιάδης Δημητράκης (Αμμοχώστου) 27.55.  Γυναικών: Schegoleva Alexandra (Αμμοχώστου) 27.92, Νεοφύτου Σωτηρία (Λεμεσού) 28.58, Παγλά Χρυσή (Αγλαντζιάς) 30.50.

 

400μ. ελεύθερο: Ανδρών: Χατζηττοουλής Κωνσταντίνος (Λάρνακας) 4.01.53, Τζιρτζιπής Σταύρος (Λάρνακας) 4.11.80, Ονουφρίου Κωνσταντίνος (Λεμεσού) 4.12.20.  Γυναικών: Νικολαίδου Ιόλη (Αγλαντζιάς) 4.38.86, Στεφανίδου Ελένη (Λάρνακας) 4.44.48, Ζηνοβίου Ευδοκία (Κερύνειας) 4.56.29.

 

200μ. πρόσθιο: Ανδρών: Ελευθερίου Ραφαήλ (Αμμοχώστου) 2.31.82, Δημητριάδης Μάρκος (Πάφου) 2.32.68, Popov Mark (Κερύνειας) 2.38.34. Γυναικών: Σωτηρίου Ραφαέλλα (Αμμοχώστου) 2.55.65, Zelmanova Elizabeth (Αμμοχώστου) 2.58.59. Μιχαήλ Άντρεα (Αμμοχώστου) 3.01.54.

 

200μ. πεταλούδα: Ανδρών: Κουτσού Γιώργος (Λεμεσού) 2.16.51, Φικάρδος Χρίστος (Κερύνειας) 2.17.07, Μαυρομμάτης Γιάννης (Αγλαντζιάς) 2.19.91. Γυναικών: Κύζα Ειρήνη (Κωνσταντίας) 2.26.62, Παπαδοπούλου Χρυστάλλα (Λεμεσού) 2.29.31, Πετρούλια Παρασκευή (Αμμοχώστου) 2.31.36.

 

200μ. ελεύθερο: Ανδρών: Κονναρής Σεμπάστιαν (Λεμεσού) 1.59.62, Καλαβάς Παναγιώτης (Κερύνειας) 1.59.93, Ονουφρίου Κωνσταντίνος (Λεμεσού) 2.00.03.  Γυναικών: Schegoleva Claudia (Αμμοχώστου) 2.11.29, Στεφανίδου Ελένη (Λάρνακας) 2.11.43, Νικολαίδου Ιόλη (Αγλαντζιάς) 2.11.66.

 

100μ. πρόσθιο: Ανδρών: Δημητριάδης Μάρκος (Πάφου) 1.10.46, Ελευθερίου Ραφαήλ (Αμμοχώστου) 1.11.36, Στυλιανού Γιώργος (Αμμοχώστου) 1.11.66.  Γυναικών: Petrova Khristina (Αμμοχώστου) 1.18.65, Βοσκού Χριστίνα (Λευκωσίας) 1.19.73, Σωτηρίου Ραφαέλλα (Αμμοχώστου) 1.20.42.

 

200μ. πεταλούδα: Ανδρών: Ribas Erik (Πάφου) 58.91, Παπαδόπουλος Τάκης (Λεμεσού) 59.60, Παπακυριακού Μαρτίνος (Λεμεσού) 1.01.56.  Γυναικών: Νεοφύτου Σωτηρία  (Λεμεσού) 1.02.71. Κύζα Ειρήνη (Κωνσταντίας) 1.07.57, Micallef Amy (Μάλτας) 1.07.76.

 

50μ. ύπτιο: Ανδρών: Ιακωβίδης Φίλιππος (Λευκωσίας) 27.50, Χατζηχριστοφόρου Τρύφωνας (Λευκωσίας) 27.51, Κονναρής Σεμπάστιαν (Λεμεσού) 29.14.  Γυναικών: Αντωνίου Κάλλια (Λεμεσού) 31.77, Μπέκου Αναστασία (Μέσα Γειτονιάς) 32.55, Σιούκρη Μαλβίνα (Λεμεσού) 32.67.

 

200μ. μικτή: Ανδρών: Τουμάζου Ιωάννης (Αμμοχώστου) 2.18.31, Χατζηττοουλής Κωνσταντίνος (Λάρνακας) 2.20.18, Πετρή Δημήτρης (Λεμεσού) 2.23.89. Γυναικών: Schegoleva Alexandra (Αμμοχώστου) 2.27.65, Στεφανίδου Ελένη (Λάρνακας) 2.29.30, Micallef Amy (Μάλτας) 2.35.73.

 

1500μ. ελεύθερο: Ανδρών: Τζιρτζιπής Σταύρος (Λάρνακας) 16.50.07, Φραγκουλίδης Κωνσταντίνος (Πάφου) 17.22.16, Μαραγκός Ανδρέας (Λεμεσού) 17.33.21.

 

50μ. ελεύθερο: Ανδρών: Stafrace Raoul (Μάλτας) 24.09, Λύμπουρας Ανδρέας (Λευκωσίας) 24.57, Ιακωβίδης Μάρκος (Λευκωσίας) 24.68.  Γυναικών:  Αντωνίου Κάλλια (Λεμεσού) 26.52, Χαχολιάδου Στέφανη (Αμμοχώστου) 27.57, Αγαθοκλέους Αφροδίτη (Μέσα Γειτονιάς) 27.90.

 

800μ. ελεύθερο: Γυναικών: Schegoleva Claudia 9.29.93, Νικολαίδου Ιόλη (Αγλαντζιάς) 9.34.38, Πετρούλια Παρασκευή (Αμμοχώστου) 9.58.50.

 

200μ. ύπτιο: Ανδρών: Μούγης Σοφοκλής (Αμμοχώστου) 2.18.10, Χουζούρης Ματθαίος (Κωνσταντίας) 2.18.94, Χατζηκωνσταντής Κωνσταντίνος (Κερύνειας) 2.19.43.  Γυναικών: Μπέκου Αναστασία (Μέσα Γειτονιάς) 2.36.49, Στυλιανού Χριστίνα (Αμμοχώστου) 2.38.87, Αγαθοκλέους Αφροδίτη (Μέσα Γειτονιάς) 2.39.43.

Action In Sports

Όλες οι Αθλητικές Ειδήσεις από την Κύπρο, την  Ελλάδα και τον Κόσμο,  στο actioninsports.com

  • Διάβασε όλες τις ειδήσεις μας στο Google
  • Κάνε like στη σελίδα μας στο Facebook
  • Ακολούθησε μας στο Twitter - Instagram - Linkedin
  • Κάνε εγγραφή στο κανάλι μας στο Youtube
Action In Sports