120
120

Τεράστια επιτυχία μπορεί να θεωρηθεί η κατάκτηση του τίτλου στην Eπιτραπέζια Aντισφαίριση Aντρών από την εξαιρετική ομάδα του πανεπιστημίου Λευκωσίας η οποία με την νίκη της επί του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου στην τελευταία αγωνιστική με 3-0 διατηρήθηκε στην κορυφή κατακτώντας και τον τίτλο μπροστά από τον πρωταθλητή των τελευταίων χρόνων, Πανεπιστήμιο Κύπρου,  Πανεπιστήμιο Κύπρου το οποίο με την σειρά του κέρδισε και αυτό το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο με 3-1 σετ στην τελευταία αγωνιστική.

Το φετινό πρωτάθλημα κρίθηκε στις … λεπτομέρειες κυριολεκτικά και στα μεταξύ των δύο πανεπιστημίων αγώνες του Πανεπιστημίου Λευκωσίας και Κύπρου, αφού στο πρώτο αγώνα το Πανεπιστήμιο Κύπρου κέρδισε με 3-1 σετ αλλά με 9-4 games ενώ στο δεύτερο παιγνίδι στον δεύτερο γύρο νικητής ήταν το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας με επίσης 3-1 σετ αλλά με 9-3 games.

Αυτή η μικρή αλλά σημαντική διαφορά ήταν που καθόρισε και τον τίτλο και οι αθλητές του Πανεπιστημίου Λευκωσίας τον πανηγύρισαν με ιδιαίτερο τρόπο αφού εκθρόνισαν το βασικό τους αντίπαλο και πολυπρωταθλητή στο αγώνισμα τα τελευταία χρόνια Πανεπιστήμιο Κύπρου, οι αθλητές του οποίου σε ανεπανάληπτο fair play, συνεχάρησαν τους νικητές και τιτλούχους αποδεικνύοντας για άλλη μία φορά πως ο Πανεπιστημιακός Αθλητισμός πέρα από το ανταγωνιστικό στοιχείο μπορεί και προσφέρει και άλλου είδους συγκινήσεις υψηλού αθλητισμού και  υγιούς ανταγωνισμού .