007 6866
007 6866

Τον πρέσβη της Νοτίου Κορέας, κ. Soosuk Lim, τίμησε η Ελληνική Ομοσπονδία Ταεκβοντό, στο περιθώριο του πανελλήνιου πρωταθλήματος παίδων/κορασίδων που άνοιξε αυλαία σήμερα (17/11) στο Ολυμπιακό Κέντρο Άνω Λιοσίων.

O κ. Soosuk Lim, ο οποίος συνοδευόταν από τη σύζυγό του, είχε δεχθεί επίσημη πρόσκληση από τον πρόεδρο της ΕΛΟΤ, Νίκο Θωμαίδη, για να παραβρεθεί στους αγώνες, στην πρόσφατη συνάντηση που είχαν στα γραφεία της ομοσπονδίας.

Την τιμητική πλακέτα στον κ. Soosuk Lim, παρέδωσε ο πρόεδρος της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ταεκβοντό, ο οποίος μαζί με τον Γενικό Γραμματέα της World Taekwondo Europe και της ΕΛΟΤ, Μιχάλη Φυσεντζίδη, τον Γ` αντιπρόεδρο της ομοσπονδίας, Θεόδωρο Θεοδωρίδη, τον πρόεδρο της ΕΤΑΝΕ, Γεράσιμο Καρανταγλή κ.α. παρακολούθησαν χορευτική επίδειξη K-Pop μουσικής.

Ο κ. Soosuk Lim, προ ημερών είχε συναντηθεί με τον πρόεδρο της ΕΛΟΤ όπου συζήτησαν θέματα που άπτονται της ανάπτυξης του ελληνικού ταεκβοντό, ενώ έθεσαν επί τάπητος σχέδιο για τη δημιουργία ενός ετήσιου τουρνουά που θα γίνεται στη χώρα μας, αρχής γενομένης από το 2019, προς τιμήν της Κορεατικής Πρεσβείας.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ολοκληρώθηκε απόψε το πρώτο μισό του πανελλήνιου πρωταθλήματος παίδων/κορασίδων, της προτελευταίας διοργάνωσης με εθνικό χαρακτήρα της ΕΛΟΤ για το 2018 (σ.σ. το πανελλήνιο νέων ανδρών/νέων γυναικών θα γίνει το Σαββατοκύριακο 1-2 Δεκεμβρίου στη Νέα Ιωνία Βόλου).

Οι νικητές/ήτριες της πρώτης ημέρας:

ΠΑΙΔΕΣ

-37 κιλά: 1. Αλέξανδρος Μπαρκόφ (Άτλαντας Προσοτσάνης Δράμας), 2. Κύριλλος Παπαλαζαρίδης (ΑΣ Μενεμένης), 3. Λάζαρος Γαβαλάς (Αίαντας Αγ. Δημητρίου), 3. Πέτρος Φρώκου (ΑΣ Αντίμαχος)

-45 κιλά: 1. Κωνσταντίνος Σολακίδης (Μακεδονική Δύναμη Κοζάνης), 2. Δημήτριος Φοίβος Καμαγιάννης (Δίας Ιωαννίνων), 3. Γιώργος Χυνοπόταμος (Εθνικός 95), 3. Αθανάσιος Τσαρούχας (ΑΣ Αιγάλεω)

-53 κιλά: 1. Ευάγγελος Νικολάου (Χουαράνγκ Μαχητές), 2. Αθανάσιος Καραγιάννης (ΑΣ Βύρωνα), 3. Κωνσταντίνος Γκόρης (ΑΣ Μακεδόνες), 3. Κωνσταντίνος Χαρτοματσίδης (ΑΣ Μενεμένης)

-61 κιλά: 1. Δημήτριος Λιβαρδός (Αρίων 2005), 2. Γεώργιος Τσιμπίδης (Εθνικός 95), 3. Αναστάσιος Ζούγρης (ΑΣ Κερατσινίου), 3. Αθανάσιος Αγουρίδας (ΑΣ Μάνδρας)

+65 κιλά: 1. Ραφαήλ Ιωάννης Μαρέτης (Μακεδονική Δύναμη Κοζάνης), 2. Ιωάννης Κούγελος (Δύναμη Πατρών), 3. Γεώργιος Νικολαίδης (Άθλος Κιλκίς), 3. Νίκος Παπαθεωδόρου (Jeon Sa Ιωαννίνων)

 

ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ

-29 κιλά: 1. Χριστίνα Αβδουλα (ΑΣ Αμπελώνος Ευ Ζην), 2. Ιλαρεία  Ευαγγελία Αντωνοπούλου (Προμηθέας Μοσχάτου)

-33 κιλά:  1. Μελπομένη Ντρούμπα (AS Jeon Sa Ιωαννίνων), 2. Κωνσταντίνα Δρούγα (ΑΣ Ζευς Τρικκαίων), 3. Μελίνα Καρύδη (Αρίων 2005), 3. Δέσποινα Πάντου (Αστραπή Πατρών)

-41 κιλά: 1. Όλγα Παπαγεωργίου (Αίαντας Αγ. Δημητρίου), 2. Βασιλική Ναλμπαντίδου (Περσέας Θεσσαλονίκης), 3. Μαρία Κιοσκέρογλου (Δύναμη Κορυδαλλού), 3. Μαρίνα Σωτηριάδου (Φίλιππος Γιαννιτσών)

-47 κιλά: 1. Άννα Μαρία Κριατσιώτη (ΑΣ Βύρωνα), 2. Δήμητρα Κωνσταντίνα Κουρσουμή (ΑΣ Βύρωνα), 3. Αναστασία Νεκταρία Κοκώση (ΑΣ Βύρωνας), 3 Αγορίτσα Αρτεμία Κίτσιου (ΑΣ Φθιωτικό Αδάμαστο Πνεύμα)

-55 κιλά: 1. Θεοπούλα Σαρβανάκη (Αθλητικό Κέντρο Ευκαρπίας Άθλησης), 2. Σοφία Καπέλη (Εθνικός 95), 3. Λουίζα Μαρία Τσουκαλίδου (ΑΣ Ήφαιστος), 3. Δέσποινα Παπαζώη (Κένταυρος Αστακού)

+59 κιλά: 1. Άννα Μαρία Τζιούμα (Θεαγένης Καλλιθέας), 2. Μαρίνα Κασσιανή Ναίδου (Ηρακλής Άνω Τούμπας), 3. Νεφέλη Λεβαντή (Μαχητικός Σύλλογος Πάτρας), 3. Άρτεμις Μανωλαράκη (Νίκη Παιανίας Γλυκών Νερών)

Στο μεταξύ, ο ΑΣ Κερατσινίου πρώτευσε στο πανελλήνιο τεχνικό πρωτάθλημα Poomsae που έγινε επίσης στα Άνω Λιόσια. Ο σύλλογος του Κερατσινίου συγκέντρωσε πέντε χρυσά, ισάριθμα ασημένια και έξι χάλκινα μετάλλια. Την δεύτερη θέση με πέντε χρυσά, τρία ασημένια και πέντε χάλκινα, πήρε ο ΑΓΣ Παγκράτιος, ενώ τρίτος ήταν ο ΑΣ Ιλίου Ο Ενάρετος Πολεμιστής με τρία χρυσά, ισάριθμα ασημένια και τέσσερα χάλκινα μετάλλια.

 

ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΟΤ