JA 7433
JA 7433

«Μας έσωσε η Κύπρος»

 

Στην τελετή έναρξης που πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 26 Μαΐου, χαιρετισμό απηύθυναν ο πρόεδρος της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας Σάμπο κ. Sergey Eliseev, ο πρόεδρος του Κυπριακού Οργανισμού Αθλητισμού κ. Ανδρέας Μιχαηλίδης και ο πρόεδρος της Κυπριακής Ομοσπονδίας Σάμπο κ. Μάριος Ανδρέου.

JA 7512
Ο πρόεδρος της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας Σάμπο κ. Sergey Eliseev

Ο κ. Eliseev, ευχαρίστησε την Κύπρο για τη φιλοξενία, λέγοντας χαρακτηριστικά ότι «η Κύπρος μας έσωσε! Αν δεν έβγαινε μπροστά η κυπριακή ομοσπονδία και οι Κύπριοι οικοδεσπότες και να αναλάβουν αυτή τη διοργάνωση, η πανδημία δεν θα μας επέτρεπε φέτος να κάνουμε το πρωτάθλημά μας. Ευχαριστούμε, Κύπρος!»

JA 7458
Ο πρόεδρος του Κυπριακού Οργανισμού Αθλητισμού κ. Ανδρέας Μιχαηλίδης

Ο κ. Μιχαηλίδης συγχάρηκε την ομοσπονδία για την άψογη δουλειά που κάνουν εδώ και χρόνια και η οποία έχει δώσει τη δυνατότητα στην Κύπρο να φιλοξενεί μεγάλες διεθνείς διοργανώσεις του σπορ, ενώ τόνισε ότι ο ΚΟΑ θα συνεχίσει να είναι δίπλα στην ομοσπονδία.

JA 7460
Ο πρόεδρος της Κυπριακής Ομοσπονδίας Σάμπο κ. Μάριος Ανδρέου.

Ο κ. Ανδρέου είπε ότι «η ομοσπονδία και οι εθελοντές της διοργάνωσης είναι έτοιμοι για τη διοργάνωση. Όλα πάνε όπως προγραμματίστηκαν και είμαστε πολύ περήφανοι που η ομοσπονδία μας είναι αυτή που ‘ξεκλειδώνει’ αθλητικά την Κύπρο, ως διοργανώτρια αθλητικών γεγονότων, στην μετά-πανδημία εποχή».

Πριν την έναρξη της αγωνιστικής δράσης, και συγκεκριμένα την Τρίτη 25 Μαΐου, πραγματοποιήθηκε σε ξενοδοχείο στη Λεμεσό το ετήσιο ευρωπαϊκό κογκρέσο της FIAS, στην πρώτη συγκέντρωση των ιθύνοντων του αθλήματος, μετά το ξέσπασμα της πανδημίας. Στα πλαίσια του κονγκρέσου, εγκρίθηκε η υποψηφιότητα της Ιρλανδίας για συμπερίληψη στην ευρωπαϊκή ομοσπονδία, ενώ αποφασίστηκαν οι διοργανωτές των επόμενων ευρωπαϊκών διοργανώσεων σάμπο, με τα τρία επόμενα Πανευρωπαϊκά, να διεξάγοντα σε Ρωσία, Ιταλία και Ολλανδία, το 2022, 2023 και 2024 αντίστοιχα.

 
Ο πρόεδρος του ΚΟΑ Ανδρέας Μιχαηλίδης  μαζί με τον πρόεδρο της ομοσπονδία του Σαμπό Κύπρου οπού μίλησαν στην κάμερα του Action in Sports για της εντυπώσεις τους .
 
 
Παρακολουθήστε το βίντεο που ακολουθεί: 
 

Τα τελικά αποτελέσματά της πρώτης μέρας των αγώνων διαμορφωθήκαν ως ακόλουθος.

Πρώτη χώρα στα μετάλλια  ήταν η Ρωσία δεύτερή η Ουκρανία και Τρίτη η Γεωργία .

Οι νικητές της πρώτης μέρας ήταν οι ακόλουθοι:

Youth (W)

47 kg

1. ALEKHINA Alena (RUS)

2. SYKISH Anastasiia (UKR)

3. NAIDIN Maria (ROU)

3. SAPESHKA Anastasiya (BLR)

50 kg

1. VOLOSHYNIUK Yana (UKR)

2. TSIBROVA Sofia (RUS)

3. TAPORYKAVA Darya (BLR)

3. KIRAKOSYAN Syuzanna (ARM)

54 kg

1. PISKOVETS Diana (RUS)

2. BURACHKOVA Palina (BLR)

3. JAKULYTE Elinga (LTU)

3. MARTYNENKO Kateryna (UKR)

59 kg

1. DZHUMAEVA Iana (RUS)

2. BORDINSKYKH Sofiia (UKR)

3. RADULOVA Tanya (BUL)

3. VLAH Daria (MDA)

65 kg

1. SELEZNOVA Marija (LAT)

2. KALENYCHENKO Anhelina (UKR)

3. MEDVEDEVA Kseniia (RUS)

3. MARINOVA Tsvetelina (BUL)

72 kg

1. ANDRIETS Sofia (RUS)

2. KOVALYOV Eliizabeth (ISR)

3. KARPACH Yeva (BLR)

3. SHYMKO Yana (UKR)

80 kg

1. RECHKALOVA Daria (RUS)

2. GORDIC Ivana (SRB)

3. KAZAKOVA Anna (UKR)

3. BURGHELEA Alina (MDA)

+80 kg

1. LINKUTE Laura (LTU)

2. BIELKOVA Marharyta (UKR)

3. ALIMOVA Aleksandra (RUS)

Youth (M)

53 kg

1. BABYCH Maksym (UKR)

2. IVANASHVILI Giorgi (GEO)

3. SOROKIN German (RUS)

3. SARNTARIDIS Konstantinos (GRE)

58 kg

1. KUSAINOV Aiat (RUS)

2. VISKOV Nazar (UKR)

3. AKUBARDIA Ipolite (GEO)

3. MIRAYEUSKI Ihar (BLR)

64 kg

1. NIKULIN Sergei (RUS)

2. SHABAYEV Nikiel (ISR)

3. KASRADZE Aleko (GEO)

3. NIKOYAN Mesrop (ARM)

71 kg

1. SHAROMOV Artur (RUS)

2. IRGANASHVILI Valeri (GEO)

3. SOLOKHA Kyrylo (UKR)

3. BORISOV Vladimir (BUL)

79 kg

1. PAPSHUOV Aznaur (RUS)

2. DZAGANISHVILI Beka (GEO)

3. BATISHCHEV Denys (UKR)

3. ZAHARIA Danil (MDA)

88 kg

1. MISHUNIN Akim (RUS)

2. BOLDYRIEV Oleksii (UKR)

3. DUINOVS Maksims (LAT)

3. ALSHIBALA Nikolos (GEO)

98 kg

1. KROKHMALOV Roman (UKR)

2. ARUTINIAN Davit (GEO)

3. PAVLIUKOV Andzhei (RUS)

3. MISHCHASNKA Vasili (BLR)

+98 kg

1. HALAKA Oleksii (UKR)

2. KOPILASHVILI Giga (GEO)

3. SAPEGIN Artsem (BLR)

3. ONISHCHENKO Vladislav (RUS)