Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Το πρώτο βήμα έγινε από τις Λεμεσιανές

ΚΥΠΕΛΛΟ ΟΠΑΠ Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ – Α ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Νίκες για Prestige Απόλλων και Transbunker ΑΕΛ επί Τεχνοοικία ΑΕΚ και Ανόρθωσης

Υπόθεση της Λεμεσού ήταν οι πρώτοι ημιτελικοί του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Γυναικών Α Κατηγορίας. Στον πρώτο και σπουδαιότερο  ημιτελικό ο Prestige Απόλλων ανέτρεψε το σκορ και κέρδισε στην έδρα του την πολύ καλή Τεχνοοικία ΑΕΚ με 3-1 σετ. Στο δεύτερο ημιτελικό η Transbunker ΑΕΛ κέρδισε στο γήπεδό της την Ανόρθωση με 3-0 σετ και εξασφάλισε προβάδισμα πρόκρισης. Οι επαναληπτικοί θα γίνουν την Τετάρτη 02 Μαρτίου σε «Κίτιον» και ΑΤΙ αντίστοιχα. Αναλυτικά:

Prestige Απόλλων – Τεχνοοικία ΑΕΚ 3-1 (23-25,25-16,25-16,25-19)
    Το πρώτο βήμα για την πρόκρισή του στο μεγάλο τελικό έκανε ο Prestige Απόλλων ο οποίος στο γήπεδό του κέρδισε την Τεχνοοικία ΑΕΚ με 3-1 σετ. Η νίκη του  Prestige Απόλλωνα βασίστηκε στο δίδυμο Χουντίμα – Κις που έκαναν πολύ καλό παιχνίδι, αλλά και στην άμεση αντίδραση μετά την απώλεια του πρώτου σετ.

Το σετ που εξασφάλισε η Τεχνοοικία ΑΕΚ δίνει το δικαίωμα στην ομάδα της Ρούλας Κατσαμπή να ελπίζει για ανατροπή των δεδομένων στο «Κίτιον» είτε με νίκη 3-0, είτε με 3-1, αλλά με καλύτερο συντελεστή πόντων.
    Το πρώτο σετ πρόσφερε πάρα πολλές συγκινήσεις δικαιώνοντας και τα προγνωστικά. Η Τεχνοοικία ΑΕΚ πήρε το σετ το οποίο ίσως αποβεί καθοριστικό για τον επαναληπτικό. Οι «κιτρινοπράσινες» ήταν απόλυτα συγκεντρωμένες στο στόχο τους και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα. Η ομάδα του Prestige Απόλλωνα έχασε το σετ, παρά το γεγονός ότι πάλεψε μέχρι το τέλος. Οι πιο σωστές επιλογές των παικτριών της Ρούλας Κατσαμπή τους έδωσε το προβάδισμα.

Στο δεύτερο σετ ο Prestige Απόλλων ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής  και κατάφερε να προηγηθεί 22 -11. Η παρουσία της Κομλένοβιτς στο σερβίς δυσκόλεψε την υποδοχή του Prestίge Απόλλωνα με συνέπεια οι Σκαλιώτισσες να  μειώσουν σε 22 -16. Τον «γόρδιο δεσμό» για τις Λεμεσιανές έλυσε με καρφί η κεντρική Άντρη Ιορδάνους που έκανε το 23 -16 και ήταν το έναυσμα για την ισοφάριση, αφού ο Prestige Απόλλων πήρε το σετ με μπλοκ της Νικολίνας Σπύρου με 25-16 και έτσι έγινε το 1-1.

Στο τρίτο σετ οι «γαλάζιες» έπαιξαν με ανεβασμένη ψυχολογία μετά την ισοφάριση και κατάφεραν να πάρουν «ντάμπλ –σκορ 16-08 απλοποιώντας την αποστολή τους. Παρά την προσπάθειια της Τεχνοοικία ΑΕΚ τα δεδομένα δεν άλλαξαν και οι Λεμεσιανές πήραν το σετ με 25-16 και προηγήθηκαν με 2-1.

Στο τέταρτο σετ στα αρχικά στάδια οι δυο ομάδες ήταν ισοδύναμες, αλλά σταδιακά ο Prestige Απόλλων ανέβηκε και με αιχμή την Χουντίμα, αλλά και το αποτελεσματικό παιχνίδι από τον κεντρικό άξονα και τη δύναμη στο φιλέ πήρε προβάδισμα 20-12. Η Τεχνοοικία ΑΕΚ προσπάθησε να επανέλθει μείωσε, αλλά τελικά έχασε με 25-19.
    Prestige Απόλλων(Γ. Γιαπάνης):Χουντίμα, Ζακχαίου, Κις, Λαβρούκ, Ιορδάνους, Σπύρου. Λίμπερο: Στεφάνου. Αλλαγές: Χ”Κωνστάντα.
    Τεχνοοικία ΑΕΚ(Ρ.Κατσαμπή):
    Στυλιανού, Τόμιτς, Κομλένοβιτς, Χαραλάμπους, Κωνσταντίνου, Βοϊτζίνοβιτς. Λίμπερο: Μοσφιλιώτη. Αλλαγές: Δημητρίου, Ιωάννου.

Transbunker ΑΕΛ –Ανόρθωσις 3-0 (25-17,25-20,25-23)
    Πολύ σημαντική νίκη που της επιτρέπει να ελπίζει βάσιμα για την πρόκρισή της στον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου πέτυχε η Transbunker ΑΕΛ που στο γήπεδό της κέρδισε την Ανόρθωση με 3-0 σετ. Ο επαναληπτικός στο ΑΤΙ θα κρίνει την πρόκριση ενώ οι Βαρωσιώτισσες εξασφάλισαν σημαντικό αριθμό πόντων που τους επιτρέπει να ελπίζουν στη ρεβάνς της 2ης Μαρτίου.
    H Transbunker ΑΕΛ ήταν ανώτερη στο πρώτο σετ και εκμεταλλευόμενη την πληρότητά της το πήρε με 25-17 και μαζί το ψυχολογικό προβάδισμα του 1-0 σετ.

Οι Λεμεσιανές εκμεταλλεύτηκαν τη δύναμη της έδρας και στο δεύτερο σετ κερδίζοντας με 25-20. Στο σετ αυτό η Ανόρθωση άνκαι  το έχασε και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 ήταν πολύ ανταγωνιστική.

Στο τρίτο σετ η Ανόρθωση θέλησε να διεκδικήσει ότι καλύτερο ακόμα και το σετ γι’αυτό έπαιξε στα ίσια τις γηπεδούχες. Η ομάδα του κ. Ολμετσένκο όμως κατάφερε να πάρει το σετ με 25-23 και τη νίκη με 3-0.
    Transbunker ΑΕΛ(M.Ολμετσένκο):Παύλου, Λεζέκνινα, Ταλιαδώρου,Σουκορούκοβα, Κουδουνά, Κχαταρασβίλι. Λίμπερο: Κωνσταντίνου. Αλλαγές: Ντβόρακ.
    Ανόρθωσις(Γ.Χριστοφόρου):
    Οικονομίδου, Μπρατούνχινα, Κ. Γιασουμή, Ιωάννου, Κολοκοτρώνη, Ν. Γιασουμή. Λίμπερο: Χρ. Δαϋίδ. Αλλαγές:. Γ.Κωνσταντίνου.

Β ΑΝΔΡΩΝ 13η Αγωνιστική (3η Β Φάσης)
    Στο μοναδικό αγώνα για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Β Κατηγορίας Ανδρών που έγινε την Τετάρτη η Ολυμπιάδα Φρ. κέρδισε στο γήπεδο του Γυμν. Φώτη Πίττα την Ολυμπιάδα Ν. με 3-0 σετ. (23-25,25-23,25-22).

B ΓΥΝΑΙΚΩΝ 14η Αγωνιστική
    Στους τρεις αγώνες που έγιναν για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Β Γυναικών σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:
    Γηπ. Γυμν. Λατσιών: Εθνικός Λ. – Αναγέννηση Δ. 0-3 (19-25,20-25,21-25)
    Γηπ. Γυμν. Αγ. Γεωργίου :N.O.Λακατάμιας –Πανεπιστήμιο Κύπρου 0-3 (25-27,21-25,12-25)
    Γηπ. Βεργίνας:  Μαραθώνας Κ.Β. – Παφιακός 2-3 (25-19,25-23,19-25,14-25,10-25)