19 C
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Το Ευρωπαικο Πανεπιστημιο … ενα βημα πριν απο τον τιτλο

Ένα βήμα μακριά από τον τίτλο βρίσκεται το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου αφού επικράτησε του Frederick University με 66-44 και χρειάζεται ακόμα μια νίκη απέναντι στο Πανεπιστήμιο Κύπρου την τελευταία αγωνιστική για να πανηγυρίσει.

Σαν  ντέρμπι ξεκίνησε το παιχνίδι αφού τα πρώτα δύο  λεπτά κύλησαν χωρίς σκορ – δείγμα του άγχους που διακατείχα τους παίκτες – ενώ στη συνέχεια  το Frederick University παίζοντας εξαιρετικά στην άμυνα έβαλε δύσκολα στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο που δυσκολευόταν να βρει τα πατήματα του. Με αυτά τα δεδομένα το 18-15 του Α’ δεκαλέπτου ήταν ,με βάση τα δεδομένα ,ένα δίκαιο αποτέλεσμα.

Το Β’ δεκάλεπτο ήταν δεκάλεπτο λαθών και από τις δύο  ομάδες.  Αυτό είχε σαν  αποτέλεσμα να δούμε περισσότερη δύναμη παρά τεχνική στο παιγνίδι των δύο ομάδων αλλά στην πορεία το  Ευρωπαϊκό φαινόταν να υπερισχύει σιγά σιγά κάτω από τα καλάθια ενώ από την άλλη το Frederick είχε απογοητευτικά ποσοστά στο επιθετικό κομμάτι, με αποτέλεσμα η διαφορά να ανοίξει στο ημίχρονο (35-17).

Με την επανέναρξη του αγώνα στο Γ’ δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε αφού το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο παίζοντας με την άνεση του σκορ υπέρ του κατάφερε να το κλείσει με μία διαφορά 22 πόντων 50-28 προδιαγράφοντας και την νίκη του .

Το Δ’ δεκάλεπτο έμοιαζε πια- με βάση την εικόνα του αγώνα- τυπική διαδικασία.

Παρόλα αυτά, το Frederick University συνέχισε να παλεύει για να ξαναμπεί στο παιχνίδι κάνοντας το καλύτερο του δεκάλεπτο στο επιθετικό κομμάτι.

Η αποφασιστικότητα των φιλοξενούμενων όμως στην επίθεση δεν ήταν αρκετή για να αλλάξει την εικόνα του παιγνιδιού αφού οι παίκτες του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου από την άλλη  συνέχισαν να σκοράρουν και να κρατούν τη διαφορά στα ύψη .

Το τελικό 66-44 ήταν απλά ο επίλογος ενός παιγνιδιού που φάνηκε να κρίνεται στα μέσα του παιγνιδιού με το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο να θέλει ακόμη μία νίκη για να κατακτήσει ένα δύσκολο και ανταγωνιστικό πρωτάθλημα αφού η ισοβαθμία με το Πανεπιστήμιο  Λευκωσίας (τον άλλο υποψήφιο για τον τίτλο το οποίο έχει δύο αγώνες λιγότερους ) το ευνοεί.

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ – ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ                          58-32

Περισσότερο παιγνίδι γοήτρου ήταν το συγκεκριμένο ανάμεσα στα δύο Πανεπιστήμια με την διαφορά στο ημίχρονο να κλείνει στους 17 πόντους για το Πανεπιστήμιο Κύπρου (30-13) γεγονός που άφησε τους παίκτες και των δύο ομάδων σε χαλαρούς και ελεύθερους ρυθμούς επιδεικνύοντας πολλές από τις δυνατότητες τους σε ένα παιγνίδι χωρίς κλειστές άμυνες και ιδιαίτερα μεγάλες εντάσεις .

Το τελικό 58-32 ανταποκρίνεται απόλυτα στην εικόνα του παιγνιδιού και το τι απέδωσαν οι δύο ομάδες στο αγωνιστικό κομμάτι χαρίζοντας στο Πανεπιστήμιο Κύπρου ακόμη μία νίκη που του εξασφαλίζει την κατά πάσα πιθανότητα την τρίτη θέση για την φετινή χρονιά.