20 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Το αιώνιο ντέρμπι με «πράσινη» νίκη

Το αιώνιο ντέρμπι αποζημίωσε τους φίλους του βόλεϊ που βρέθηκαν το βράδυ της Παρασκευής 19 Οκτωβρίου 2018 στο Στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος – Ελευθερία». Η Ομόνοια μετά από αγώνα 1 ώρας και 45 λεπτών, με δυο σετ που κρίθηκαν στους έξτρα πόντους κέρδισε το ισάξιο ΑΠΟΕΛ με 3-0 σετ και ντούμπλαρε τις νίκες της στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών Α Κατηγορίας. Στους άλλους αγώνες, στο ντέρμπι του «Σπύρος Κυπριανού» ο Green Air Παφιακός πέρασε αλώβητος κερδίζοντας τη Νέα Σαλαμίνα με 3-1 σετ. Η Αναγέννηση Δερύνειας εκμεταλλεύτηκε εκ νέου την έδρα της κερδίζοντας την ΑΕ Καραβά με 3-0 και παραμένει στην κορυφή, ενώ η Ανόρθωση πήρε το τρίποντο στα Λατσιά κερδίζοντας τον Εθνικό με 3-0 σετ.

Σπουδαία νίκη σε φοβερό ντέρμπι για το «τριφύλλι»
    «ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ»: ΟΜΟΝΟΙΑ – ΑΠΟΕΛ 3-0 (25-20,26-24, 33-31)
    Σε ένα εκπληκτικό από κάθε άποψη αγώνα με δυο σετ να κρίνονται στο τάι – μπρέικ η Ομόνοια κέρδισε στο «Ελευθερία» το ΑΠΟΕΛ με 3-0 σετ και πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα. Το ΑΠΟΕΛ έχασε δυο σετ στους έξτρα πόντους δείχνοντας πολύ βελτιωμένο σε σχέση με τον αγώνα της πρεμιέρας με τη Νέα Σαλαμίνα και ότι μπορεί να διεκδικήσει τους στόχους του, άνκαι δέχθηκε τη δεύτερη του ήττα σε ισάριθμους αγώνες.

Μετά την ισοδυναμία των πρώτων πόντων στο πρώτο σετ η Ομόνοια ξέφυγε με πέντε πόντους 14-09 έχοντας λύσεις από τον Ελευθερίου και διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα 18-13. Το ΑΠΟΕΛ προσπαθούσε αλλά δεν είχε σωστές επιλογές, ενώ παίκτες κλειδιά (Χρυσοστόμου, Χάλαντα, Γεωργίου) δεν φάνηκαν. Οι «γαλαζοκίτρινοι» προσπάθησαν να μείνουν στο σετ και μείωσαν στους τρεις 19-16, αλλά πάλι ο Ελευθερίου έδωσε αέρα πέντε πόντων στην ομάδα του 21-16. Το ΑΠΟΕΛ προσπαθούσε αλλά κάτι η ασυνεννοησία στην άμυνα, κάτι ο Μιράντα και κάτι το διπλό μπλοκ των Αλεξίου – Ελευθερίου έφεραν την Ομόνοια μια αναπνοή από το σετ 24-19 για να το πάρει τελικά με 25-20 και να προηγηθεί 1-0.

Πολύ καλό το ξεκίνημα του ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο σετ που προηγήθηκε 01-04. Ωστόσο, η Ομόνοια ανασυντάχθηκε και κατάφερε να στείλει τον αγώνα στο πρώτο τεχνικό τάιμ – άουτ προηγούμενη με 08-07. Οι «γαλαζοκίτρινοι» έκαναν τη δική τους αντεπίθεση και με μπλοκ του Χρυσοστόμου προηγήθηκαν 09-12, αλλά οι «πράσινοι» αντέδρασαν εκ νέου και με άσο του Άλβες προηγήθηκαν 13-12. Ο αγώνας απέκτησε μεγάλο ενδιαφέρον αφού το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να γυρίσει ξανά τα δεδομένα και να προηγηθεί 15-18 με τους Ράμμα και Χάλαντα. Δυο φοβεροί άσοι του Ελευθερίου έφεραν το σετ στην ισοπαλία 19-19. Η ομάδα του Λοϊζου προηγήθηκε 19-21, οι παίκτες του Σάββα πήραν προβάδισμα 23-22 και το ΑΠΟΕΛ με τον Γεωργίου ισοφάρισε 23-23. Το σετ κρίθηκε στους έξτρα πόντους με την Ομόνοια να κερδίζει 26-24 και να γράφει το 2-0 σε ένα υψηλής ποιότητας σετ.

Δυναμικά μπήκαν στο τρίτο σετ οι δυο «αιώνιοι» με ωραίες φάσεις εκατέρωθεν, αλλά η Ομόνοια κατάφερε να ξεφύγει 08-04. Το ΑΠΟΕΛ ανασυντάχθηκε και πίεσε την Ομόνοια μειώνοντας και στον πόντο 08-09. Ο εκπληκτικός στο ντέρμπι Ελευθερίου όμως έφερε το «τριφύλλι» στο +4 14-10. Το σετ ήταν εντυπωσιακό στη συνέχεια με την Ομόνοια να ξεφεύγει αλλά το ΑΠΟΕΛ να επανέρχεται και να ισοφαρίζει 21-21. Ο αγώνας συνέχισε να πηγαίνει πόντο – πόντο και κρίθηκε ξανά στους έξτρα πόντους με τις δυο πόντους να κερδίζουν αλλεπάλληλους πόντους με την Ομόνοια να κερδίζει 33-31 και τον αγώνα με 3-0 σετ.

ΟΜΟΝΟΙΑ(Σ. ΣΑΒΒΑ): Άλβες, Προδρόμου, Ελευθερίου, Μιράντα, Ρεϊνάλντο Αλεξίου, -Λίμπερο: Πλατρίτης.

ΑΠΟΕΛ (Λ.ΛΟΙΖΟΥ): Κασαμπαλής, Γεωργίου, Χάλαντα, Ράμμα, Χρυσοστόμου, Δημητρίου – Λίμπερο: Παντελή. Αλλαγές: Αβερκίου.