8 3
8 3

. Στον 4ο τελικό των πλέι άουτ του πρωταθλήματος χάντμπολ ΟΠΑΠ αντρών η ομάδα της Λεμεσού νίκησε στην έδρα της τον Μαυρομάτη Αγίου Παύλου με 23-22, συμπλήρωσε το όριο των 4 νικών (έναντι 2 του Μαυρομμάτη) και κατέκτησε την 5η θέση στην τελική κατάταξη της βαθμολογίας, εξασφαλίζοντας ταυτόχρονα και την παραμονή.

Οι παίκτες της Ένωσης Νέων, ξεκίνησαν το παιγνίδι από εκεί που σταμάτησαν στον 3ο τελικό. Κατάφεραν να ελέγξουν το άγχος και την πίεση, είχαν πιο καθαρό μυαλό και απέναντι σε μια ομάδα που έπαιζε (κυριολεκτικά) με την πλάτη στον τοίχο κατάφεραν έχοντας  σε όλο το πρώτο μέρος μια οριακή διαφορά στο προβάδισμα, να κλείσουν το ημίχρονο όντας μπροστά στο σκορ  με 12-9.

Στην επανάληψη, η πίεση πρόσθεσε «βάρος» σ την προσπάθεια των παικτών και των δύο ομάδων, που επιζητώντας την ουσία περιόριοσαν το θέαμα σε δεύτερη μοίρα. Στην προσπάθεια τους  να ανατρέψουν  τα σε βάρος τους δεδομένα οι παίκτες του Μαυρομάτη κατάφεραν λίγο πριν το τέλος να κατεβάσουν την σε βάρος τους διαφορά στο 1 γκολ, 23-22. Είχαν μάλιστα τις ευκαιρίες να φέρουν το παιγνίδι στα ίσα όμως δύο χαμένες επιθέσεις και μια φοβερή απόκρουση του τερματοφύλακα των γηπεδούχων, Αντρέα Στυλιανού –ακριβώς στην εκπνοή, ήταν οι παράμετροι που συνέβαλαν ώστε το αποτέλεσμα αυτό να μην αλλοιωθή μέχρι το τέλος και η  ΕΝ Αγίου Αθανασίου να πανηγυρίσει την σημαντικότερη φετινή της νίκη.

Να αναφέρουμε ότι για τον  Μαυρομμάτη Αγίου Παύλου σταματά ένα σερί  11 συνεχόμενων χρόνων παρουσίας στην μεγάλη κατηγορία. Η ομάδα του Αγίου Παύλου είχε ανέβει στην Α΄κατηγορία την περίοδο 2004-05 σαν πρωταθλήτρια Β΄κατηγορίας και εξασφάλισε την άνοδο της σε βάρος της ΕΝ Αγίου Αθανασίου, η οποία την συγκεκριμένη χρονιά είχε τερματίσει στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Β΄κατηγορίας.

Σκόραραν για τη νικήτρια οι Στ. Στεφάνου 7, Σ. Στυλιανού 5, Μ. Παπαμιχαήλ 3, Γ. Μιχαήλ 3, Ν. Στυλιανού 2, Αντρέου 2 και Αρ. Μιχαηλίδης 1. Τα τέρματα του Μαυρομμάτη πέτυχαν οι Ν. Χαραλάμπους 4, Γ. Καπετάνιος 4, Π. Προκοπίου 4, Κ. Χριστοφόρου 3, Γ. Ιωάννου 3, Γ. Χατζηκαλλή 2 και Μ. Γρηγορίου 2.