Την 4η θέση στο ομαδικό νεανίδων η Παπαδημητρίου στο Ομάν

Το πρώτο κομμάτι στο διεθνές όπεν νέων και παίδων του Ομάν, που είναι σε εξέλιξη στο Μουσκάτ, ολοκληρώθηκε με τους αγώνες του ομαδικού. Η Μαλαματένια Παπαδημητρίου, η μοναδική εκπρόσωπος της ελληνικής επιτραπέζιας αντισφαίρισης στο σουλτανάτο της Μέσης Ανατολής, επιδίωξε το μετάλλιο στις νεάνιδες με συμπαίκτρια την Αγγλίδα Σάρλοτ Μπάρντλεϊ και τελικά πήραν την 4η θέση. Συνάντησαν δύσκολες ομάδες από την Ασία και τρεις ήττες στη σειρά τούς άφησαν έξω από τα μετάλλια. Η πρωταθλήτρια Ελλάδας της κατηγορίας συνεχίζει στο απλό και με μία νίκη και μία ήττα στον όμιλο, όπου είναι επικεφαλής, θα διεκδικήσει αύριο την πρόκριση στο κυρίως ταμπλό. Στην τεχνική καθοδήγηση είναι ο αθλητής του Ολυμπιακού Τάσος Ρηνιώτης.

Στο ομαδικό κατ’ αρχάς, και τον ενιαίο όμιλο των νεανίδων η μικτή Ελλάδας/Αγγλίας είχε αρχίσει την Πέμπτη με μία νίκη και μία ήττα. Την Παρασκευή γνώρισε δύο ακόμη ήττες και τελικά έμεινε στην 4η θέση με 1 νίκη και 3 ήττες.

Από την Ινδία 2 έχασε με 3-1. Η Παπαδημητρίου έχασε από την Ανούσα Κουτουμπάλε με 3-0 σετ και στο διπλό με την Μπάρντλεϊ από τις Μανμάν Κουντού και Κουτουμπάλε με 3-2 σετ.

Στο φινάλε καταγράφηκε ήττα με 3-0 από την κινεζική Ταϊπέι, η οποία κατέκτησε και το χρυσό μετάλλιο (ακολούθησαν οι δύο Ινδίες). Η 15άχρονη πρωταθλήτρια μας κάμφθηκε με 3-1 σετ από τη Γι Τσεν Χσου, ενώ στο διπλό με την Αγγλίδα παρτενέρ έχασαν με 3-1 από τις Λι Βαν Χσουάν /Κάι Φονγκ Εν.

Σήμερα πήρε σειρά το απλό νεανίδων όπου η Παπαδημητρίου είναι 6ο φαβορί. Στην προκριματική φάση τέθηκε επικεφαλής στο 6ο γκρουπ. Στον πρώτο της αγώνα επιβλήθηκε της Φατίμα Χασίμ από τη Σρι Λάνκα με 3-0 σετ (11-3, 11-8, 11-6) και στη συνέχεια ηττήθηκε από την Τσενγκ Πιου-Σιαν από την κινεζική Ταϊπέι με το ίδιο σκορ (4-11, 5-11, 6-11). Αύριο θα παίξει για την προνομιούχο 2η θέση και την πρόκριση με τη Μανμάν Κουντού από την Ινδία.  Συνολικά σχηματίστηκαν 7 γκρουπ. Το τουρνουά του Ομάν δεν έχει το αγώνισμα του διπλού.