24 C

Την 3η σερί νίκη ο ΑΣΣ ΣΠΕΣ Στροβόλου

Την 3η σερί νίκη στο πρωτάθλημα χάντμπολ ΟΠΑΠ αντρών πανηγύρισε το βράδυ της Παρασκευής ο ΑΣΣ ΣΠΕΣ Στροβόλου. Σε αγώνα με τον οποίο άνοιξε η αυλαία της 6ης αγωνιστικής οι στροβολιώτες νίκησαν στην έδρα τους τον Προοδευτικό Πάφου με 36-22 και πλέον, με καλή ψυχολογία ετοιμάζονται για το ντέρμπι κορυφής της ερχόμενης βδομάδας με αντίπαλο το Ευρωπαϊκό.

Η ΣΠΕΣ δεν συνάντησε ιδιαίτερες δυσκολίες για να φτάσει στο ζητούμενο. Απέναντι σε ένα Προοδευτικό που παρουσιάστηκε στον αγώνα με αρκετές απουσίες, οι γηπεδούχοι κατάφεραν από το ξεκίνημα να επιβάλουν το ρυθμό τους, να δημιουργήσουν νωρίς μια καλή διαφορά και να προηγηθούν στο ημίχρονο με 18-9.

Στην επανάληψη η ΣΠΕΣ όχι μόνο κατάφερε να συντηρίση χωρίς πρόβλημα το υπέρ της προβάδισμα, αλλά έχοντας απέναντι της έναν Προοδευτικό που δεν είχε πολλές επιλογές, είχε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες που ήταν γραμμένοι στο φύλο αγώνος.

Καλύτεροι από την ΣΠΕΣ οι Α. Γεωργίου 5, Α. Ιωάννου 4 και Ν. Γεωργίου 4, ενώ από τον Προοδευτικό καλύτεροι οι Λ. Χριστοφή 9, Τ. Σαββίδης 4 και Π. Σωκράτους 4.