Τη δεύτερη θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Μεξικό κατέκτησε ο Παύλος Κοντίδης.

Ο Παύλος Κοντίδης πρόσθεσε ένα ακόμα σπουδαίο μετάλλιο στην τεράστια συλλογή του. Κατέκτησε το αργυρό στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Laser του Μεξικό, του πιο σημαντικού φετινού αγώνα, ο οποίος ολοκληρώθηκε γύρω στα μεσάνυκτα του Σαββάτου (28/5). Ο Κύπριος Ολυμπιονίκης μπήκε από την τρίτη θέση στην τελευταία ημέρα – από την ένατη που βρισκόταν πριν την προτελευταία. Με μια πέμπτη και μια δωδέκατη θέση, ξεπέρασε τον δεύτερο (περσινό παγκόσμιο πρωταθλητή) Saunders και πήρε το αργυρό με 68β, πίσω από τον χρυσό Bernaz (51β) και μπροστά από τον Κροάτη Jurisic (75β). O Jurisic ανήκει στην προπονητική ομάδα του Κοντίδη και τον περασμένο Δεκέμβριο είχε προετοιμαστεί στην Κύπρο μαζί με άλλους αθλητές παγκόσμιου επιπέδου.

Είναι το τρίτο μετάλλιο του 32χρονου ιστιοπλόου σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, μετά τα back2back χρυσά το 2017 και 2018 και δίχως αμφιβολία ένα από τα πιο σημαντικά της καριέρας του. Έρχεται αμέσως μετά τη νίκη του στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Hyeres για να επιβεβαιώσει ότι τη δεδομένη στιγμή ειναι ο καλύτερος του κόσμου, όπως άλλωστε δείχνει και το Νο1 που κατέχει στην Παγκόσμια Κατάταξη, εδώ και πολλούς μήνες.