23 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Θρυλική νίκη και τρίτη θέση

«ΛΕΥΚΟΘΕΟ»: ΑΠΟΕΛ – ΟΜΟΝΟΙΑ  3-1 Σετ:17-25, 25-21, 27-25, 25-15

Τη σπουδαιότερη νίκη του μέχρι την επόμενη πέτυχε το ΑΠΟΕΛ στην εξ αναβολής 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών. Οι «γαλαζοκίτρινοι» υπέταξαν στο «Λευκόθεο» την Ομόνοια με 3-1 σετ, ανέβηκαν στην τρίτη θέση με 20 βαθμούς και μείωσαν στους δυο την απόσταση από τους «πράσινους».
    Το ντέρμπι πρόσφερε πολλές συγκινήσεις με το ΑΠΟΕΛ να είναι καταφανώς ανώτερο και να φθάνει στη νίκη με ανατροπή. Η Ομόνοια μετά το πρώτο σετ έχασε τα πατήματά της κυρίως στο τέταρτο σετ και δέχθηκε την τέταρτη φετινή ήττα της.

Αρκετά δυνατά μπήκε στο ντέρμπι η Ομόνοια η οποία παίζοντας το παιχνίδι της κέρδισε με 17-25 κάνοντας το 0-1 σετ. Το ΑΠΟΕΛ δεν άρχισε καλά τον αγώνα και έμεινε πίσω στο σκορ.

Αντίδραση και ισοφάριση

Το ΑΠΟΕΛ κατόρθωσε να αντιδράσει στο δεύτερο σετ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» βελτιώθηκαν κυρίως στην υποδοχή και κατόρθωσαν με σωστές επιθετικές επιλογές να πάρουν το σετ με 25-21 ισοφαρίζοντας σε 1-1. Η Ομόνοια δεν συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και κάποια λάθη της στοίχισαν το σετ.

Τα είχε όλα

Πραγματικό ντέρμπι ήταν το τρίτο σετ με τις δυο ομάδες να προσφέρουν φοβερό θέαμα. Ένα ΑΠΟΕΛ βγαλμένο από τα παλιά και μια Ομόνοια χωρίς ψεγάδι πάλεψαν μέχρι εσχάτων για τον τελευταίο πόντο. Τελικά, η ομάδα του Γιούρι Φιλίποφ μετά από σετ που κράτησε 31 λεπτά κέρδισε με 27-25, ανέτρεψε το σκορ και πήρε προβάδισμα με 2-1 σετ.

Το ΑΠΟΕΛ ήταν εντυπωσιακό στο τέταρτο σετ και με το ψυχολογικό ντοπάρισμα του 2-1 με τον τρόπο που ήλθε πρόσφερε ωραίο βόλεϊ χωρίς να αφήσει περιθώρια αντίδρασης στην Ομόνοια. Οι «γαλαζοκίτρινοι» κέρδισαν με 25-15 και πήραν τον αγώνα με 3-1 σετ. Η Ομόνοια ανεξήγητα ήταν πολύ μέτρια και έχασε φυσιολογικά με την τροπή που πήρε το σετ.
    ΑΠΟΕΛ(Γ. ΦΙΛΙΠΟΦ): Γοδόι, Βέρντι, Γεωργίου, Κολάς, Χάσικος, Στρεμπάκοφ – Λίμπερο: Παντελή. – Αλλαγές: Χατζηπαύλου

ΟΜΟΝΟΙΑ(Σ. ΣΑΒΒΑ): Ροντρίγκο, Σ. Πετρακκίδης, Λάμπ, Αποστόλου, Αλεξίου, Αχ. Πετρακκίδης – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου. – Αλλαγές: Παφίτης, Αδάμου.