Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Θρίαμβος της κυπριακής σκοποβολής στους διεθνείς αγώνες κόμπακ του “HELLENIC GRAND PRIX”

Οι Κύπριοι σκοπευτές κατέλαβαν τις πρώτες τρεις θέσεις στη γενική κατάταξη, ενώ άλλοι δυο ανέβηκαν στο βάθρο των σίνιορς.

Κύπριοι ήταν και οι νικητές του MEDITERRANEAN CUP, που περιλαμβάνει το Κυπριακό και το Ελληνικό Γκραν Πρι.

Ανεπανάληπτο θρίαμβο πέτυχε η κυπριακή αποστολή στους διεθνείς αγώνες του “Hellenic Grand Prix Compak – Sporting”, που φιλοξενήθηκε στο σκοπευτήριο των Ψαχνών Εύβοιας το περασμένο Σαββατοκύριακο 22 και 23 Σεπτεμβρίου! Στον αγώνα όπου συμμετείχαν 107 σκοπευτές και σκοπεύτριες από 9 χώρες, οι διεθνείς σκοπευτές μας Λεύκιος Μιλτιάδους, Άγγελος Αβραάμ και Πέτρος Ιωάννου αντίστοιχα, κατέλαβαν τις πρώτες τρεις θέσεις στη γενική κατάταξη του διεθνή αγώνα, ενώ στην κατηγορία των σίνιορς οι κύπριοι διεθνείς Κώστας Κωνσταντίνου και Μίκης Φυλακτού ανέβηκαν στο δεύτερο και τρίτο σκαλοπάτι του βάθρου.

Στον αγώνα όπου ανάμεσα στις 107 συμμετοχές πήραν μέρος και 23 Κύπριοι διεθνείς, οι Λεύκιος Μιλτιάδους και Άγγελος Αβραάμ με την ολοκλήρωση των 200 δίσκων της διοργάνωσης βρέθηκαν να ισοβαθμούν στην πρώτη θέση με 189 επιτυχίες, ενώ ο τρίτος Πέτρος Ιωάννου πέτυχε 188/200. Λεύκιος και Άγγελος οδηγήθηκαν σε αγώνα μπαράζ για να κερδίσει τελικά ο πρώτος με μια μόνο απώλεια (24/25), έναντι 22/25 του Άγγελου, που περιορίστηκε στη δεύτερη θέση και το αργυρό μετάλλιο.  Στην κατηγορία των σίνιορς νικητής αναδείχθηκε ο Ελλαδίτης Γιάννης Γκίνης με 173/200, ενώ ο Κώστας Κωνσταντίνου πέτυχε 172/200 και ο Μίκης Φυλακτού 171/200.

Η Βρετανίδα Έιμι Ίσμαν ήταν η νικήτρια στη γυναικεία κατηγορία με 175/200, ενώ δεύτερη κατετάγη η Δανέζα Χέλεν Χάνσεν με 171/200 και τρίτη η Αγνές Κάουνε από τη Λατβία με 167/200. Στους έφηβους πρώτευσαν τρεις Έλληνες σκοπευτές, οι Γιάννης Κατσίφης με 172/200, Αθανάσιος Κουρής με 159/200 και Εφραίμ Νικολαντωνάκης με 149/200, ενώ στους βετεράνους την πρώτη θέση πήρε ο Δημήτριος Βογιάκης με 167/200, τη δεύτερη ο Δημήτριος Πιστόλας με 139/200 και την τρίτη ο Νικόλαος Στάης με 108/200. Τέλος στην κατηγορία των μάστερς πρώτευσαν, ο Γάλλος Ζιαν Φρανσουά Παλίγκας με 161/200 και οι Έλληνες Δημήτριος Αγγελής με 101/200 και Νικόλαος Μητρόπουλος με 82/100.

Mediterranean Cup

Κύπριοι ήταν οι νικητές και του Μεσογειακού Κυπέλλου Κόμπακ, που περιλαμβάνει τα διεθνή Γκραν Πρι Κύπρου και Ελλάδας. Στην κατηγορία των ανδρών πρώτευσαν οι διεθνείς μας Λεύκιος Μιλτιάδους, Πέτρος Ιωάννου και Άγγελος Αβραάμ, ενώ στους σίνιορς ξεχώρισαν οι Κώστας Κωνσταντίνου και Λουκάς Χάματσος.

Στη διάρκεια της τελετής απονομής των επάθλων στους νικητές, οι διοργανωτές (ΣΚΟΕ), απένειμαν στον πρόεδρος της FITASC Ζιαν Φρανσουά Παλίγκας και στο μέλος του Δ.Σ. της Διεθνούς Ομοσπονδίας Λουκά Χάματσο αναμνηστικά μετάλλια, για τη συμβολή και τη στήριξή τους στη διοργάνωση του διεθνούς αγώνα.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

1. – 1Β. Οι Κύπριοι νικητές του αγώνα Λεύκιος Μιλτιάδους και Άγγελος Αβραάμ
    2. Οι νικητές στην κατηγορία των σίνιορς, μετά τη βράβευσή τους, μαζί με τον πρόεδρο της ΣΚΟΕ Θανάση Παπαγεωργίου
    3. Οι νικήτριεςς στη γυναικεία κατηγορία, μετά τη βράβευσή τους, μαζί με τον Λουκά Χάματσο, μέλος του Δ.Σ. της FITASC Λουκά Χάματσο
    4. Οι δυο από τους τρεις Κύπριους νικητές του MEDITERRANEAN CUP, μετά τη βράβευσή τους μαζί με τον πρόεδρο της FITASC Ζιαν Φρανσουά Παλίγκας
    5. Οι Κύπριοι νικητές του MEDITERRANEAN CUP στην κατηγορία των σίνιορς, μετά τη βράβευσή τους μαζί με τον πρόεδρο της ΣΚΟΕ Θανάση Παπαγεωργίου
    6. Απονομή αναμνηστικού μεταλλίου, από τους διοργανωτές, στον Λουκά Χάματσο για τη συμβολή και τη στήριξή του στη διοργάνωση