special olympics arival 2019
special olympics arival 2019

Ο Κυπριακός Οργανισμός Αθλητισμού με επικεφαλής τον Πρόεδρο κ. Ανδρέα Μιχαηλίδη, τα Μέλη του Δ.Σ. κ.κ. Κωστάκη Κουκκουλή, Ανδρόνικο Ανδρονίκου και τη Λειτουργό Κοινωνικού Αθλητισμού κ. Αντιγόνη Τάμπα, επεφύλαξε θερμή υποδοχή στην αποστολή της Κυπριακής Ομοσπονδίας Ειδικών Ολυμπιακών στο αεροδρόμιο Λάρνακας κατά την άφιξη της από το Άμπου Ντάμπι, η οποία επέστρεψε θριαμβεύτρια από τη συμμετοχή της στους Παγκόσμιους Ειδικούς Ολυμπιακούς Αγώνες 2019.

Υποδεχόμενος τους θριαμβευτές, ο Πρόεδρος του ΚΟΑ τόνισε ότι οι νικητές της ζωής με τις ανεπανάληπτες επιτυχίες τους στο Άμπου Ντάμπι, μας έδωσαν περισσότερη χαρά απ’ ότι μπορούμε εμείς να δώσουμε σε αυτούς.  Δήλωσε επίσης περήφανος που πάντοτε οι αθλητές των ειδικών ολυμπιακών καταφέρνουν να μας δείχνουν το δρόμο της αγάπης. Οι καθημερινοί τους αγώνες και οι χρυσοφόρες αθλητικές τους επιτυχίες στην κορυφαία αυτή διοργάνωση, μας μεταφέρουν διαχρονικά το μήνυμα ότι ο αθλητισμός δεν αποτελεί προνόμιο των λίγων αλλά δικαίωμα όλων.

Ο Πρόεδρος του ΚΟΑ, συνεχάρη επίσης το Διοικητικό Συμβούλιο της Κυπριακής  Ομοσπονδίας Ειδικών Ολυμπιακών για το πετυχημένο έργο που επιτελεί και χαιρέτησε όλους όσους συμπορεύονται με αυτά τα παιδιά στο καθόλα υπέροχο ταξίδι της ζωής τους, γονείς, προπονητές, εκπαιδευτικούς και φίλους.

Ο κ. Ανδρέας Μιχαηλίδης μετέφερε προς την κυπριακή αποστολή τις προσωπικές ευχές και τα συγχαρητήρια του Προέδρου της Δημοκρατίας, αλλά και του Υπουργού Παιδείας, τονίζοντας ότι η Πολιτεία μέσω του ΚΟΑ θα συνεχίσει να στηρίζει πολύπλευρα την Κυπριακή Ομοσπονδία Ειδικών Ολυμπιακών.

Αποτελέσματα Παγκοσμίων Αγώνων στο Abu Dhabi από τις 12-20 Μαρτίου

Στίβος

Μαρία Χριστοφίδου   Χρυσό μετάλλιο 50μ τρέξιμο,  Αργυρό μετάλλιο μπαλάκι

Μιχαλάκης Προκοπίου  Χρυσό μετάλλιο 100μ περπάτημα, Αργυρό μετάλλιο μπαλάκι

Μιχάλης Σολωμού  4η θέση 100μ τρέξιμο,  6η θέση 200μ τρέξιμο

Θέκλα Δημητρίου  Αργυρό μετάλλιο 200μ τρέξιμο,  Χάλκινο μετάλλιο 100μ τρέξιμο

Σύνολο μεταλλίων Στίβου:  2 Χρυσά, 3 Αργυρά, 1 Χάλκινο

Καλαθόσφαιρα

Χρυσό μετάλλιο

Αναστασία Κυμίση

Αθηνόδωρος Σολωμού

Χριστιάνα Κυριακίδου

Δημήτρης Νεανίδης

Δημήτρης Αντρέου

Αιμίλιος Πέτρου

Γιώργος Χριστοδούλου

Παναγιώτης Πήλασα

Rayan Mehio

Βαλάντης Αντρέου

 

Bocce

Αντρέας Μαυρουδής  Χάλκινο μετάλλιο Απλό Αντρών, Χάλκινο μετάλλιο Διπλό

Γεωργία Στυλιανίδου  Χάλκινο μετάλλιο Απλό Αντρών, Χάλκινο μετάλλιο Διπλό

Σύνολο μεταλλίων Bocce: 3 Χάλκινα

 

 

 

Bowling

Ειρένα Ζαννεττή Αργυρό μετάλλιο Unified Double

Ελένη Παύλου Χρυσό μετάλλιο Unified Double

Ελένη Πελεκάνου Αργυρό μετάλλιο Απλό γυναικών, Αργυρό μετάλλιο Ομαδικό, Αργυρό μετάλλιο Unified Double

Παναγιώτα Λεωνίδου Αργυρό μετάλλιο Απλό γυναικών, Αργυρό μετάλλιο Διπλό, Αργυρό μετάλλιο Ομαδικό

Πέτρος Καλαμαρά  Χρυσό μετάλλιο Απλό Αντρών, Αργυρό μετάλλιο Διπλό, Αργυρό μετάλλιο Ομαδικό

Βασίλης Χριστοδούλου  Χρυσό μετάλλιο Απλό Αντρών, Χρυσό μετάλλιο Unified Double, Αργυρό μετάλλιο Ομαδικό

Σύνολο μεταλλίων Bowling:  3   Χρυσά, 5 Αργυρά

 

Ποδηλασία:

Χλόη Δημητριάδη 4η θέση 1ΚΜ ατομική Χρονομέτρηση, 6η θέση 500μ ατομική Χρονομέτρηση, 6η θέση 2ΚΜ ατομική χρονομέτρηση

Δημήτρης Χριστοφή  Χρυσό μετάλλιο 500μ ατομική χρονομέτρηση, 4η θέση 2ΚΜ ατομική χρονομέτρηση, 7η θέση 1ΚΜ ατομική χρονομέτρηση

Γιώργος Παύλου  Χάλκινο μετάλλιο 2ΚΜ ατομική χρονομέτρηση, 6η θέση 5ΚΜ ατομική χρονομέτρηση, 7η θέση 1ΚΜ ατομική χρονομέτρηση

Ηλίας Αντωνίου Χρυσό μετάλλιο 2ΚΜ ατομική χρονομέτρηση, 6η θέση 1ΚΜ ατομική χρονομέτρηση

Στέλλα Παπαβασιλείου Αργυρό μετάλλιο 5ΚΜ ατομική χρονομέτρηση, Αργυρό μετάλλιο 1ΚΜ ατομική χρονομέτρηση, Αργυρό μετάλλιο 2ΚΜ ατομική χρονομέτρηση

Σύνολο μεταλλίων Ποδηλασίας:  2 Χρυσά, 3 Αργυρά, 1 Χάλκινο

 

Ενόργανη Γυμναστική:

Έλενα Αντωνίου:  Χρυσό μετάλλιο έδαφος, Αργυρά μετάλλια στο Σύνθετο ατομικό, Δοκό και άλμα,  4η θέση Δίζυγο

Μαρίνος Κυριάκου Χρυσά μετάλλια Σύνθετο ατομικό, Κρίκοι, Δίζυγο, Έδαφος, Αργυρά μετάλλια ίππο και ίππο με λαβές, Χάλκινο μετάλλιο Μονόζυγο

Σύνολο μεταλλίων Ενόργανης: 5 Χρυσά, 5 Αργυρά, 1 Χάλκινο

Ρυθμική Γυμναστική:

Λουκία Γεωργίου: Χρυσό μετάλλιο Στεφάνι, Χάλκινο μετάλλιο Σχοινάκι, 6η θέση Κορδέλα, 7η θέση Κορίνες, 5η θέση στο Σύνολο

Νίκη Θεοδώρου: Χρυσό μετάλλιο Κορδέλα, Αργυρά μετάλλια σε Κορίνες και Σχοινάκι, Χάλκινο μετάλλιο σε Στεφάνι, 4η θέση στο Σύνολο

Σύνολο μεταλλίων Ρυθμικής: 2 Χρυσά, 2 Αργυρά, 2 Χάλκινα

 

Κολύμβηση:

Χριστίνα Μιχαήλ: 5η θέση Σκυταλοδρομία 5×50μ Ελεύθερο, 7η θέση 100μ Ελεύθερο

Ιωάννα Παφίτη: Χρυσό μετάλλιο 50μ Πρόσθιο, Χάλκινο μετάλλιο 50μ Ελεύθερο, 5η θέση Σκυταλοδρομία 4×50 μ Ελεύθερο

Πέτρος Χριστοδουλίδης: Αργυρό μετάλλιο 50μ Ύπτιο, 4η θέση 50μ Ελεύθερο, 5η θέση Σκυταλοδρομία 4×50 μ Ελεύθερο

Τιμόθεος Βασιλείου: Χρυσό μετάλλιο 100μ Ύπτιο, Χάλκινο μετάλλιο 100μ Ελεύθερο, 5η θέση Σκυταλοδρομία 4×50 μ Ελεύθερο

Σύνολο μεταλλίων Κολύμβησης:  2 Χρυσά, 1 Αργυρό, 2 Χάλκινα

 

Συνολικός αριθμός μεταλλίων Κυπριακής Αποστολής

17 Χρυσά

19 Αργυρά

10 Χάλκινα