24 C

Θαλάσσιο Σκι : Με δύο μετάλλια στο βάθρο των Πανευρωπαϊκών

Εντυπωσιακή παρουσία και εξαιρετικά αποτελέσματα κατέγραψε η κυπριακή αποστολή που συμμετείχε στους Πανευρωπαϊκούς αγώνες Νέων Θαλάσσιου Σκι που πραγματοποιήθηκαν στο Ντίπρο της Ουκρανίας από 22 μέχρι 26 Αυγούστου. Σημαντικότερη όλων, η διπλή τεράστια επιτυχία στο Σλάλομ Κοριτσιών U14, όπου δύο αθλήτριες ανέβηκαν στο βάθρο, με την Φλωρεντία Λοϊζίδου να κερδίζει το αργυρό μετάλλιο και την Στέλλα Αναστάση το χάλκινο μετάλλιο. Στο ίδιο αγώνισμα η Άρτεμις Κωνσταντίνου μπήκε στον τελικό και κατέλαβε την 8η θέση. Στο αγώνισμα έλαβαν μέρος 22 αθλήτριες από 12 χώρες που ήταν η Λευκορωσία (που πήρε το χρυσό) Μεγάλη Βρετανία, Ιταλία, Γερμανία, Γαλλία, Ουκρανία, Ολλανδία, Ελβετία, Σουηδία, Αυστρία, και Ελλάδα γεγονός που αναδεικνύει και το μέγεθος της επιτυχίας. Εξαιρετική ήταν και η επιτυχία του Γιώργου Παπακωνσταντίνου που προκρίθηκε στον τελικό της κατηγορίας BU17 Slalom όπου κατέλαβε τελικά την 7η θέση ανάμεσα σε 32 αθλητές.

Η κυπριακή αποστολή αποτελείτο από επτά αθλητές και τον ομοσπονδιακό προπονητή Maxim Diki. Αναλυτικά τα αποτελέσματα των Κυπρίων αθλητών ανά κατηγορία είναι :

Παπακωνσταντίνου Γεώργιος : 7η θέση (32) / Επίδοση 1.00/58/11.25

(Σημ: 4.50/52/12 : 4,5 μπάλες στα 52 χιλ ταχύτητα σκάφους, στα 11.25 μέτρα σχοινί)

Οι επιτυχίες ανέβασαν και την κυπριακή ομάδα στη συνολική κατάταξη παρόλο που ουσιαστικά συμμετείχε μόνο σε δύο αγωνίσματα (slalom και tricks, αφού δεν είχε συμμετοχή στο jump). Ως αποτέλεσμα ήταν να καταλάβει την 9η θέση (επί συνόλου 13 χωρών) στην κατηγορία U14, και την 14η θέση (20 χώρες) στην κατηορία U17. Στο σύνολο ήταν στην 11η θέση ανάμεσα σε 20 χώρες.

Οι Πανευρωπαϊκοί Αγώνες Νέων διεξάγονται κάθε χρόνο και λαμβάνουν μέρος οι καλύτεροι αθλητές από όλη την Ευρώπη και την Αφρική. Η Κυπριακή Ομοσπονδία Θαλάσσιου Σκι συγχαίρει τους αθλητές μας και τον Ομοσπονδιακό προπονητή Maxim Diki, για την συνολική τους αγωνιστική και εξωαγωνιστική παρουσία που τίμησε την Κύπρο.

Όλα τα αποτελέσματα των αγώνων καταγράφονται στην πιο κάτω ιστοδιεύθυνση:

Επιπιρόσθετα οι προσπάθειες των αθλητριών μας Φλωρεντίας Λοϊζίδου και Στέλλας Αναστάση με τις οποίες κατέκτησαν τα μετάλλια βρίσκονται στην ιστοδιεύθυνση:

youtube Time 1:16.15- 1:20.50 (Στέλλα Αναστάση)

youtube Time 1:38.15 – 1.49.45 (Φλωρεντία Λοϊζίδου)