22 C
Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Τέταρτη θέση για την Νεκταρία Παναγή

Μία θέση μακριά από το βάθρο των νικητριών, βρέθηκε η κάτοχος του τίτλου σε Μεσογειακούς Αγώνες στο μήκος, Νεκταρία Παναγή. Η πρωταθλήτριά μας, στον τελικό της Τετάρτης (27/6) στους 18ους Μεσογειακούς Αγώνες στην Ταραγόνα, δεν μπόρεσε να υπερασπιστεί τον χρυσό της Μερσίνης, αφού είδε τρεις αθλήτριες να προσγειώνονται μακρύτερα και από το ατομικό της ρεκόρ (6,66μ.). Η Παναγή διατηρούσε από το πρώτο της άλμα την 6η θέση (6,47μ.), κατάφερε στο 5ο να ανέβει 5η με 6,56μ. και στο τελευταίο της άλμα άγγιξε το βάθρο, αφού προσγειώθηκε στα 6,61μ. Αρκετά καλή επίδοση για την ίδια και πλέον θα πρέπει σιγά – σιγά να βλέπει ολοένα και μακρύτερα, με αρχή τους επόμενους αγώνες της.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η σπουδαία Σερβίδα, Ιβάνα Σπάνοβιτς, χάλκινη Ολυμπιονίκης του Ρίο και χρυσή στο φετινό Ευρωπαϊκό Κλειστού του Μπέρμιγχαμ, με 7.04μ., για να ακολουθήσουν δύο Ισπανίδες, η Τζουλιέτ Ιτόγια Εμπομενίε με 6,83μ. και η Φατιμά Ντιαμέ Ντιαμέ με 6,68, που αποτελούν και για τις δύο ατομικές επιδόσεις. Στον τελικό του μήκους έλαβε μέρος και η νεαρή Φιλίππα Φωτοπούλου, η οποία με άλμα στα 5,86μ., κατέλαβε την τελευταία 12η θέση.

Πρώτη στους απογευματινούς αγώνες στίβου, από πλευράς Κύπρου μπήκε η Χρυστάλλα Κυριάκου, στον τελικό της σφυροβολίας, η οποία κατέλαβε την 9η θέση με 58,82μ. Εκτάκτως έλαβε μέρος στα προκριματικά των 400μ. με εμπόδια η Χριστιάνα Κατσαρή, η οποία συνολικά ήταν 10η τερματίζοντας σε 1:05.25. Στη συνέχεια η Ναταλία Ευαγγελίδου κατάφερε να πάρει την πρόκρισή της για τον τελικό της Παρασκευής (29/6), τερματίζοντας 4η στην πρώτη σειρά των 800μ. σε 2:06.16 και συνολικά είχε τον 8ο καλύτερο χρόνο. Στον τελικό των 100μ. με εμπόδια προκρίθηκε η Ναταλία Χριστοφή, με την 5η καλύτερη επίδοση (13.57), αφού τερμάτισε 4η στην πρώτη σειρά. Αντίθετα, εκτός συνέχειας τέθηκε η Δήμητρα Αραχωβίτη με 14.09.

Στην κούρσα της μιας ανάσας, τα 100μ. ανδρών, δεν κατάφερε κάποιος αθλητής μας να περάσει στον τελικό. Ο Παΐσιος Δημητριάδης ήταν τρίτος στην τρίτη σειρά με 10.77, που ήταν ο 12ος χρόνος των προκριματικών, ενώ ο Ανδρέας Χατζηθεωρή με το 10.94 ξεπέρασε μόλις έναν αθλητή. Αντίθετα, στα 100μ. γυναικών η Ολίβια Φωτοπούλου εξασφάλισε τη συμμετοχή της στον τελικό της Πέμπτης (28/6) με 11.76, που ήταν ο 7ος καλύτερος χρόνος, ενώ η Δήμητρα Κυριακίδου με το 12.31, ξεπέρασε μία αθλήτρια. Στον τελικό των 3.000μ. στιπλ ο Νικόλας Φράγκου κατέλαβε την 11η θέση με 9:09.14.

Πρωινές προκρίσεις

Η Ελένη Αρτυματά, παρά το ότι έτρεχε στον πρώτο διάδρομο, δεν αντιμετώπισε πρόβλημα στο να κερδίσει την πρώτη ημιτελική σειρά στα 400μ., σε χρόνο 51.76, που ήταν ο καλύτερος όλων. Έτσι, στον αυριανό τελικό αναμένεται να τοποθετηθεί στους εσωτερικούς διαδρόμους. Ουσιαστικά, η πρωταθλήτριά μας θα παλέψει με την Ιταλίδα Λιμπάνια Γκρενό, η οποία έχει ατομικό ρεκόρ 50.30 και φετινό 51.51. Στο ίδιο αγώνισμα η Καλλιόπη Κουντούρη ήταν τελευταία στη δεύτερη σειρά με 55.02 και αποκλείστηκε.

Στον τελικό της Παρασκευής (29/6/18) πέρασε ο Απόστολος Παρέλλης, παρά το ότι δεν έριξε και πολύ μακριά τον δίσκο του, βάση των δικών του δυνατοτήτων. Με βολή στα 57,14μ. ήταν δεύτερος στον πρώτο προκριματικό, περνώντας ως τρίτος στον τελικό. Στα πρωινά αγωνίσματα δεν έλαβε μέρος ο Χρίστος Δημητρίου, αφού θέλει να αφοσιωθεί περισσότερο στα 800μ., αγώνισμα στο οποίο έχει εξασφαλισμένη συμμετοχή στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Βερολίνου και θα διεξαχθεί την Πέμπτη (27/6) το απόγευμα. Επίσης, ο Αμίν Χαντίρι δεν κατέστη δυνατόν να μεταβεί στην Ταραγόνα, εξαιτίας των προβλημάτων υγείας που αντιμετώπισε ξαφνικά.

Συμμετοχές Πέμπτης

Σε ό,τι αφορά τους τελικούς της Πέμπτης (28/6/18) την αρχή θα κάνει η Μαρία Αριστοτέλους στο άλμα επί κοντώ, με στόχο ό,τι καλύτερο και να ξεπεράσει τον εαυτό της. Για την Ανδρονίκη Λαδά στη δισκοβολία τα πράγματα μπορεί να είναι δύσκολα για θέση στο βάθρο, όμως είναι στις δυνατότητές της το όριο των 56 μέτρων για πρόκριση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Βερολίνου. Στις 21:45 θα είναι η μεγάλη στιγμή για την Κύπρο, αφού η Ελένη Αρτυματά θα διεκδικήσει το τρίτο της χρυσό μετάλλιο σε Μεσογειακούς Αγώνες, στο αγώνισμα των 400μ. Για την κυπριακή αποστολή η βραδιά θα κλείσει με τον τελικό των 100μ. γυναικών, με τη συμμετοχή της Ολίβιας Φωτοπούλου.