Τεράστια επιτυχία του Ευρωπαϊκού Πανεπιστήμιου μετά απο ένα εκπληκτικό παιγνίδι απέναντι στο Frederick University

FREDERICK UNIVERSITY – ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ           71-77

Είναι από τα παιγνίδια που αν μπορούσε δεν θα θέλαμε να τέλειωναν ποτέ αλλά έτσι και αλλιώς το απολαύαμε δεόντως αφού οι καλαθοσφαιριστές και των δύο ομάδων μας αποζημίωσαν με τις επιδόσεις τους στο απόλυτο.

Το παιγνίδι ήταν πριν από την έναρξη του ντέρμπι και κατά την διάρκεια του οι παίκτες φρόντισαν να μην μας διαψεύσουν αφού το παιγνίδι τα είχε όλα.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν  ισορροπημένο και καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ δείγμα του τι θα ακολουθούσε αφού με πολύ καλές άμυνες αλλά και σχετική ευστοχία στην επίθεση οι ομάδες έπαιξαν καλάθι καλάθι κλείνοντας το ημίχρονο με 17-16.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε περισσότερο στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο το οποίο παίζοντας «σκληρή»  άμυνα κατάφερε να ξεφύγει με βραχεία κεφαλή και τον πίνακα να δείχνει 31-36.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν κυριολεκτικά συγκλονιστικό με τις δύο ομάδες να τα δίδουν όλα για το προβάδισμα.  Από την μία οι παίκτες του Frederick University έδιδαν την μάχη για την ισοφάριση του αγώνα και από την άλλη οι παίκτες του Ευρωπαϊκού οι οποίοι έδιδαν την δική τους μάχη για να μην χάσουν το προβάδισμα . Τελικά το 51-51 δίνει ακριβώς την εικόνα του τρίτου δεκαλέπτου και προδίκαζε το τι θα ακολουθούσε.

Και αυτό που ακολούθησε ήταν ότι καλύτερο στο παιγνίδι αφού οι δύο ομάδες κινήθηκαν καλάθι καλάθι με το άγχος και την αγωνία να κτυπά κόκκινο προσφέροντας απλόχερα εξαιρετικό σασπένς και θέαμα.

Ήταν βέβαιο ότι θα κέρδιζε ο πιο ψύχραιμος και αυτός που σε κρίσιμα σημεία θα έκανε τα λιγότερα λάθη και τελικά αυτό έγινε αφού το ροζ φύλο κατέληξε στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο το οποίο κέρδισε τελικά με 71-77 αφού κατάφερε να ελέγξει τα λάθη του στα τελευταία στάδια του αγώνα και φυσικά να σκοράρει  τους αναγκαίους πόντους για να πετύχει μία σπουδαία νίκη κάνοντας το 3χ3 σε ένα φανταστικό όπως εξελίσσεται πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα 17-16  31-36  51-51  71-77