Τελικοί στο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ο.Α.Αμμοχώστου – Grade 1

Τίτλοι για Μενέλαο Ευσταθίου (Άνδρες) και Ελένη Μακρίδη (Γυναίκες)

Με τη διεξαγωγή επτά τελικών ολοκληρώθηκε το Σάββατο 21 Οκτωβρίου το Παγκύπριο Πρωτάθλημα που διοργάνωσε ο Όμιλος Αντισφαίρισης Αμμοχώστου που ήταν κατηγορίας Grade 1. Όπως ανέφερε ο Πρόεδρος του Ομίλου Ροδίων Παναγιώτου κατά την τελετή απονομής των επάθλων στους νικητές όλων των κατηγοριών, στο πρωτάθλημα έλαβαν μέρος 146 αντισφαιριστές με 300 συμμετοχές σε αγώνες Μονών και Διπλών σε 18 διαφορετικές ηλικιακές κατηγορίες.

Κατά την τελευταία μέρα των αγώνων, τους τελικούς παρακολούθησαν Μέλη του Δ.Σ της ΟΑΚ, ο τέως Πρόεδρος της ΟΑΚ Φίλιος Χριστοδούλου, οι γονείς του αδικοχαμένου Κωνσταντίνου Ηλίου (αθλητής και προπονητής στον Όμιλο Αμμοχώστου), στη μνήμη του οποίου το πρωτάθλημα ήταν αφιερωμένο, καθώς και πλήθος φίλων του αθλήματος.

Η μητέρα του Κωνσταντίνου, κα Έμιλυ Ηλία παρέδωσε στους νικητές των κατηγοριών U12, Ανδρέα Τίμινη, και Κλειώ Μαρία Ιωάννου, χρηματικά βραβεία από το ειδικό ταμείο που δημιουργήθηκε εις μνήμην του Κωνσταντίνου Ηλία, που παρέχονται προς την κατεύθυνση της ανάπτυξης των νέων ταλέντων. Από την πλευρά της, η Κλειώ Μαρία Ιωάννου, έδωσε στην οικογένεια του αντισφαιριστή το τρόπαιο του πρώτου Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που κατέκτησε την ημέρα που έφυγε από τη ζωή ο Κωνσταντίνος. Το βραβείο ήθους του πρωταθλήματος απονεμήθηκε στον Πόλυ Κουρσάρο.

Στον τελικό των Ανδρών τέθηκαν αντιμέτωποι οι Μενέλαος Ευσταθίου (Νο1) και και Τόμας Μποντ (Νο3). Νικητής αναδείχτηκε ο Μενέλαος Ευσταθίου με 2-0 (7-6[1], 6-1) που αντέδρασε στο καλό ξεκίνημα του αντιπάλου του και αφού κέρδισε το πρώτο σετ στο τάι-μπρέικ, επικράτησε πιο εύκολα στο δεύτερο σετ με 6-1.

Ο τελικός των Γυναικών στον οποίο συναντήθηκαν η Ελένη Μακρίδη (Νο4) και η Άνθια Παναγιώτου είχε χρονική διάρκεια 2 ½ ώρες, με πολλές ανατροπές στο σκορ και κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τελευταίο γκέιμ. Η Παναγιώτου κατέκτησε το πρώτο σετ με 6-4, και η Μακρίδη απάντησε με νικηφόρο 6-3 στο δεύτερο σετ. Στο τρίτο σετ η Μακρίδη προηγήθηκε με 5-1 (και 30-15 ενώ ήταν στο σερβίς), όμως υπήρξε εκ νέου αντίδραση της Παναγιώτου που έφερε τον αγώνα στο 5-4. Τελικά η νίκη κατέληξε στην Μακρίδη που έκανε μπρέικ στο τελευταίο γκέιμ και κέρδισε το τρίτο σετ με 6-4.

Κατά τη δεύτερη εβδομάδα του πρωταθλήματος πραγματοποιήθηκαν οι συναντήσεις στις κατηγορίες των U12, U16, Ανδρών, Γυναικών. Τους δύο τίτλους στην κατηγορία τους (Μονό και Διπλό) κατέκτησαν στην U12 η Κλειώ Μαρία Ιωάννου (στο Διπλό με παρτενέρ την Μαρίνα Μπαμπαλιούτα), στην U16 η Μερίλ Σονάκιν (στο Διπλό με παρτενέρ την Αθηνά Κωμοδρόμου) και στην κατηγορία Ανδρών ο Μενέλαος Ευσταθίου (στο Διπλό με παρτενέρ τον Ανδρέα Αραβή).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα τελικών της δεύτερης εβδομάδας του Famagusta Tennis Club Pancyprian Grade 1 έχουν ως ακολούθως:

BS12   Ανδρέας Τίμινης Vs Στυλιανός Παπαμιχαήλ       2-0 (6-3, 6-0)

GS12   Κλειώ Μαρία Ιωάννου Vs Τανσέλ Τσικ    2-0 (6-0, 6-1)

BD12  Άλεξ Κωνσταντίνου / Στυλιανός Παπαμιχαήλ Vs Νικήτας Σκλεαρένκο / Ανδρέας Τίμινης       2-0 (6-1, 7-5)

GD12  Μαρίνα Μπαμπαλιούτα / Κλειώ Μαρία Ιωάννου Vs Τανσέλ Τσικ / Κωνσταντίνα Τεμπριώτη    2-0 (6-1, 6-0)

BS16   Βλαδίμηρος Αδάμου Vs Ξενοφών Νεοφύτου      Walkover

GS16   Μερίλ Σονάκιν Vs Βασιλεία Κύρου           2-0 (6-3, 6-0)

BD16  Ντάριους Εφτεχάρ / Πόλυς Κουρσάρος Vs Βλαδίμηρος Αδάμου / Ευάγγελος Τεμπριώτης   2-0 (6-4, 6-2)

GD16  Αθηνά Κωμοδρόμου / Μερίλ Σονάκιν Vs Θέκλια Χριστοδούλου / Βικτώρια Σαββίδου       2-0 (6-3, 6-4)

Γυναικών       Ελένη Μακρίδη Vs Άνθια Παναγιώτου    2-1 (4-6, 6-3, 6-4)

Ανδρών          Μενέλαος Ευσταθίου Vs Τόμας Μποντ   2-0 (7-6[1], 6-1)

MD     Δημήτρης Αραβής / Μενέλαος Ευσταθίου Vs Ντην Γεωργίου / Πόλυς Κουρσάρος    2-0 (6-4, 6-4)

Όλα τα αποτελέσματα του πρωταθλήματος δημοσιεύονται στην ιστοσελίδα της ΟΑΚ, στην ιστοδιεύθυνση http://ctf.tournamentsoftware.com/ .