4 FINALIST
4 FINALIST
  • Ο νεαρός Νικόλας Βασιλείου της ΣΚΟΛΕΥ πρώτευσε και στο «Κύπελλο Αμμοχώστου»!
  • Στο σκητ γυναικών, την πρώτη θέση πήρε η Παναγιώτα Ανδρέου της ΣΚΟΕΠΑ

 Ο έφηβος σκοπευτής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας Νικόλας Βασιλείου, μετά από πολύ καλή εμφάνιση, ιδιαίτερα στον ημιτελικό και στο μεγάλο τελικό, κατέκτησε την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο,  στον αγώνα σκητ για το «Κύπελλο Αμμοχώστου». Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη του νεαρού πρωταθλητή, στους δυο πρώτους αγώνες του φετινού Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ, αφού προηγήθηκε και η επιτυχία του στον αγώνα για το «Κύπελλο Κερύνειας». Ο αγώνας της Σκοπευτικής Οργάνωσης Αμμοχώστου, έγινε το περασμένο Σαββατοκύριακο 2 και 3 Απριλίου, στις εγκαταστάσεις του σκοπευτηρίου της Ελεύθερης Περιοχής Αμμοχώστου στο Παραλίμνι. Σ’ αυτόν, πέρα από τη νίκη του Νικόλα, αίσθηση προκάλεσαν επίσης και η πολύ καλή εμφάνιση του συναθλητή του στη ΣΚΟΛΕΥ και στην εθνική εφήβων, Σωτήρη Αντωνίου, ο οποίος ολοκλήρωσε τον προκριματικό με 121/125 και πέρασε επικεφαλής στον ημιτελικό, καθώς και τα πολύ καλά αποτελέσματα των διεθνών σκοπευτριών μας, Παναγιώτας Ανδρέου (72/75) και Κωνσταντίνας Νικολάου (71/75), οι οποίες κατέλαβαν και την πρώτη θέση στην κατηγορία τους.

 

Μετά τους 125 δίσκους του προκριματικού αγώνα, πίσω από τον έφηβο Σωτήρη Αντωνίου, στον ημιτελικό προκρίθηκαν με 119/150, ο επίσης έφηβος Στέφανος Νικολαΐδης (ΣΚΟΛΕΜ) και οι Αντώνης Ανδρέου (ΣΚΟΕΠΑ), Μενέλαος Μιχαηλίδης (ΣΚΟΛΕΥ) και Νικόλας Βασιλείου (ΣΚΟΛΕΥ), καθώς και ο Φώτης Αθανασίου της ΣΚΟΑΜ με 118/125. Από αυτό το σημείο ξεκίνησε το … ρεσιτάλ του νεαρού Νικόλα, ο οποίος με μια μόνο απώλεια στον ημιτελικό (15/16) εξασφάλισε το εισιτήριο για το μεγάλο τελικό, αφήνοντας τέσσερις αθλητές με 14/15 να «κονταροκτυπιούνται» για μια θέση δίπλα του και για δυο θέσεις στον μικρό τελικό. Τελικά στο «σιουτ οφ» που ακολούθησε, μέτρησε η εμπειρία του πρωταθλητή της ΣΚΟΕΠΑ Αντώνη Ανδρέου, ο οποίος με 8/8 εξασφάλισε θέση στο μεγάλο τελικό, ενώ για το χάλκινο μετάλλιο έγινε «Λευκωσιάτικος εμφύλιος» μεταξύ των Μενέλαου Μιχαηλίδη ( 6/8) και Σωτήρη Αντωνίου (3/4), ο οποίος κέρδισε τελικά την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο με 15/16, έναντι 13/16 του Μενέλαου. Στη μονομαχία για το χρυσό, ο ενθουσιασμός και το ταλέντο του νεαρού Νικόλα Βασιλείου, υπερίσχυσαν της εμπειρίας του Αντώνη Ανδρέου και ο «μικρός» που τελικά αποδείχτηκε πολύ … μεγάλος, με 8 αλάνθαστα ντουμπλέ (16/16) εξασφάλισε την πρωτιά, αφήνοντας το αργυρό μετάλλιο και τη δεύτερη θέση στον Ανδρέου που είχε μια μόνο απώλεια (15/15).

 

Με το 121/125 που πέτυχε ο Σωτήρης Αντωνίου στον κανονικό αγώνα, εξασφάλισε την πρώτη θέση στο σκητ εφήβων, ενώ στη Β’ κατηγορία πρώτευσε ο Χαράλαμπος Μενελάου του ΣΚΟΠΑΦ με 114/125 και στους έφηβους της Β’ κατηγορίας, ο Νίκος Χατζηγιάννης της ΣΚΟΛΕΜ με 108/125. Τέλος, στην κατηγορία των παίδων, ο νεαρός Πέτρος Εγγλεζούδης της ίδιας Οργάνωσης πήρε την πρώτη θέση με 105/125. Αναλυτικά τα αποτελέσματα σε κάθε κατηγορία ήταν τα ακόλουθα:

 

ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΣΚΗΤ

  1. Νικόλας Βασιλείου ΣΚΟΛΕΥ (119/125) 15 + 16
  2. Αντώνης Ανδρέου ΣΚΟΕΠΑ (119/125) 14 + 15
  3. Σωτήρης Αντωνίου ΣΚΟΛΕΥ (121/125) 14 + 15
  4. Μενέλαος Μιχαηλίδης ΣΚΟΛΕΥ (119/125) 14 + 13
  5. Φώτης Αθανασίου ΣΚΟΑΜ (118/125) 14
  6. Στέφανος Νικολαΐδης ΣΚΟΛΕΜ (119/125) 13

 

ΣΚΗΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

  1. Παναγιώτα Ανδρέου ΣΚΟΕΠΑ 72/125
  2. Κωνσταντίνα Νικολάου ΣΚΟΑΜ 71/125
  3. Λουίζα Θεοφάνους ΣΚΟΛΕΥ 68/125

 

ΕΦΗΒΟΙ Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ

  1. Σωτήρης Αντωνίου ΣΚΟΛΕΥ 121/125
  2. Στέφανος Νικολαΐδης ΣΚΟΛΕΜ 119/125
  3. Νικόλας Βασιλείου ΣΚΟΛΕΥ 119/125

 

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Χαράλαμπος Μενελάου ΣΚΟΠΑΦ 114/125
  2. Νίκος Χατζηγιάννης ΣΚΟΛΕΜ 108/125
  3. Πέτρος Εγγλεζούδης ΣΚΟΛΕΜ 105/125

 

ΕΦΗΒΟΙ Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ

  1. Νίκος Χατζηγιάννης ΣΚΟΛΕΜ 108/125
  2. Εμμανουήλ Παπαδόπουλος ΣΚΟΛΑΡ   99/125
  3. Γκλεμπ Οσίποβ ΣΚΟΑΜ   97/125

 

ΣΚΗΤ ΠΑΙΔΩΝ

  1. Πέτρος Εγγλεζούδης ΣΚΟΛΕΜ 105/125
  2. Κωνσταντίνος Λοϊζίδης ΣΚΟΛΑΡ   91/125
  3. Χρίστος Μούζουρος ΣΚΟΛΑΡ   65/125

 

 

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

 

  1. Ο νικητής Νικόλας Βασιλείου

 

  1. Οι «μονομάχοι» του μεγάλου τελικού, Νικόλας Βασιλείου και Αντώνης Ανδρέου

 

  1. Οι νικήτριες στο σκητ γυναικών Παναγιώτα Ανδρέου (δεξιά) και Κωνσταντίνα Νικολάου

 

  1. Οι φιναλίστ μαζί με το διαιτητή του τελικού Άλκη Κιττιρή

 

  1. Οι νικητές στη Β’ κατηγορία, μετά τη βράβευσή τους, μαζί με τον προπονητή Μιχάλη Κατζιανή Αριστερά ο νεαρός Πέτρος Εγγλεζούδης, που ήταν και ο νικητής στους παίδες και δεύτερος από δεξιά ο Νίκος Χατζηγιάννης που κέρδισε και στους έφηβους της Β’ κατηγορίας

 

  1. Οι νικητές στην κατηγορία των εφήβων, μαζί με τον προπονητή Μιχάλη Κατζιανή

 

  1. Οι νικητές στη γενική κατάταξη, μετά τη βράβευσή τους, μαζί με το γ. γραμματέα της ΣΚΟΚ Γιαννάκη Ηρακλέους

 

 

(1) NIKHTHS (1A) NIKHTHS (1B) NIKHTHS (2) TELIKOS (3) SKEET WOMEN (4) FINALIST (5) B' CATEGORY (6) JUNIORS (6) NIKHTES

 


Όλες οι Αθλητικές Ειδήσεις από την Κύπρο, την  Ελλάδα και τον Κόσμο,  στο actioninsports.com

  • Διάβασε όλες τις ειδήσεις μας στο Google
  • Κάνε like στη σελίδα μας στο Facebook
  • Ακολούθησε μας στο Twitter - Instagram - Linkedin
  • Κάνε εγγραφή στο κανάλι μας στο Youtube